Drugi je korak nanošenje lagane podloge

Izgleda da smo podočnjake cijelo vrijeme prekrivali pogrešno. Bacili smo se u ruke poznate hrvatske vizažistice

Jednom zauvijek razjasnila nam i je zašto TikTok trendovi nemaju baš (uvijek) smisla

Beauty trik

Izgleda da smo podočnjake cijelo vrijeme prekrivali pogrešno. Bacili smo se u ruke poznate hrvatske vizažistice

Jednom zauvijek razjasnila nam i je zašto TikTok trendovi nemaju baš (uvijek) smisla

Drugi je korak nanošenje lagane podloge

Da su podočnjaci problem, otkrila sam tek negdje na prvoj godini faksa, kad me poznanica na pauzi između predavanja nonšalantno pitala: “A ti ne koristiš ništa za prekrivanje podočnjaka?”. I kao da je moj tinejdžerski mindset trebao još jedan razlog za usvajanje nesigurnosti, odjednom sam se zatekla kako guglam korektore i gledam (tad još) amaterske pokušaje prvih beauty vlogera da nam prenesu svoja znanja o makeupu.

Nemam prirodni talent za nanošenje šminke (prešla sam 30. i još uvijek nemam pojma kako se stavlja sjenilo ili, sačuvaj bože, više njih) pa ni korištenje korektora nikad nisam usavršila. No, ipak mi se činilo da ga znam koristiti tako da mi vidljivost podočnjaka, posebno u danima kad nisam dobila dovoljnu količinu sna.

Kako su nas društvene mreže dovele u zabludu

Sve dok u jednom neobaveznom razgovoru s Mihaelom Dodić, koja radi kao makeup artist brendova Illamasqua i Make Up For Ever, nisam doznala da o nanošenju korektora kako bi se prikrili podočnjaci ne znam – gotovo ništa. Kako je razgovor odmicao, brzo me utješila činjenicom da nisam jedina, i da identične greške rade gotovo svi. Nekoliko tjedana kasnije, prvu sam priliku iskoristila kako bih s Mihaelom rastrančirala ovu temu te jednom zauvijek doznala što radim(o) krivo i kako si možemo pomoći. A cijeli je proces pravilne aplikacije ljubazno demonstrirala i na meni koja sam baš tog dana, nema brige, imala vidljive podočnjake.

Ja bez šminke, s vidljivim podočnjacima

“Prije svega, ne mogu dovoljno naglasiti važnost njege kože lica uoči nanošenja šminke. Najbolja šminka na svijetu ne može odraditi posao preparativne kozmetike i, primjerice, nahraniti kožu oko očiju”, započinje mi pričati i dodaje kako moramo znati promatrati svoje lice. Ustanemo li se natečeni, trebamo se umiti hladnom vodom i staviti hladni oblog ispod očiju; ritual traje samo nekoliko minuta, a može uvelike pomoći. Upućuje me u vrste korektora koji se najčešće koriste i njihove potencijalne probleme.

S jedne strane, tu su masni i teški camouflage korektori jake prekrivne moći koji, kad se stave na podočnjake, odskaču od boje i teksture ostatka tena.

Prvi korak je nanošenje primera

“To je taj trend koji viđamo po YouTubeu i društvenim mrežama. Koristi se tona nekog proizvoda i blenda ga se unedogled, bez pretjeranog smisla i razmišljanja što se time u konačnici postiže”, upozorava. S druge strane, pojašnjava mi, imamo i drugu krajnost. Neki u želji da koriste što laganije proizvode završe na highlighterima, koji uopće nemaju prekrivnu moć. “Odličan primjer toga je YSL Touche Éclat, koji uopće nije korektor, već highlighter. On posvjetljuje kožu i odličan je proizvod za one koji, zapravo, nemaju podočnjake”, upozorava Dodić.

Kako prekriti podočnjake? Ciljanim nanošenjem proizvoda!

Najbolji su korektori, prema njezinom mišljenju, oni namijenjeni korigiranju cijelog lica, mekane teksture, koji se lijepo stapaju s ostatkom tena. “S njima se mora raditi, da se tako izrazim, pimplavo i nanositi ih se izravno na mjesto, manju površinu, koju želimo prekriti. Važno je lijepo ga ublendati, odnosno lagano utapkati”, ističe. Općenito, nastavlja, korigiranje mora biti ciljano; nakon što nanesete tekuću podlogu, pogledajte se u ogledalo i dobro promotrite što želite postići. “Nanese li se korektor besciljno, posvuda, nismo napravili ništa”, dodaje.

Drugi je korak nanošenje lagane podloge

U tom smislu demistificira i čuveni obrnuti trokut od korektora koji se stavlja na podočnjake i blenda, kako sama kaže, zauvijek. “Funkcija tog trokuta je zahvatiti i sjenu koju podočnjaci bacaju, tako da nije nastao bez veze. No, pogledamo li dobro gdje nam ta sjena pada, moći ćemo je zahvatiti i tako što ćemo na nju staviti točkicu ili dvije, te koristiti daleko manje proizvoda”, poručuje. Konačno, zaključuje kako je svakome od nas bitno pronaći proizvod s kojim ćemo najlakše i najbrže moći postići najbolje rezultate.

Tko treba birati koju vrstu korektora

Konkretno, ženama koje imaju ozbiljnih problema s tamnim podočnjacima, obavezno savjetuje primere s kolor korekcijom koji već sami po sebi neutraliziraju njihovu boju, ili korektor s kolor korekcijom. Korištenje bilo kakvog primera savjetuje i ženama s klasičnim podočnjacima (poput mojih), kao i, ako je ikako moguće, posezanje za kistom za nanošenje korektora koji omogućava daleko veću preciznost. Na moje vrlo očekivano pitanje oko toga mogu li umjesto kista koristiti beauty blender, imala je spreman odgovor.

Posljednji je korak ciljano nanošenje korektora na podočnjake i sjenu, koji se onda lagano utapkava Aleksandar Selak

“Da, ali isključivo pod uvjetom da je posve čist i da nije vlažan. Blenderi su spužvice koje upijaju jako puno proizvoda, pa ako nisu posve čisti, vrlo ćete vjerojatno, uz korektor, nanijeti i neki zaostali proizvod na koji niste računali” ističe. Za sam kraj, ističe dva najvažnija savjeta koje bi svatko trebao upamtiti kad je riječ o prekrivanju podočnjaka i biranju kvalitetnih proizvoda za tu namjenu.

Važno je odabrati visoko pigmentirani korektor

“Birajte tekući korektor koji je dobro pigmentiran, budući da dobra pigmentacija znači da ćete nekog proizvoda moći koristiti manje, a da će svejedno odraditi ono što treba. I ponovit ću još jednom, korektor nanosite samo ondje gdje vidite da ima potrebe, na podočnjak i malo sjene. Zaboravite na trokute”, poručuje.

Konačni rezultat – podočnjaci se više ne vide