Njega kose

Koliko je tretman keratinom zaista dobar? Sve što trebate znati o keratinskom ravnanju kose

Popularni salonski tretmani za zaglađivanje kose ipak mogu imati i ne tako lijepu stranu

FOTO: Unsplash

Kosa igra značajnu ulogu u našem izgledu i samopouzdanju, te nije iznenađujuće što je održavanje i stiliziranje kose postalo važan dio svakodnevne rutine. Jedan od revolucionarnih tretmana koji je osvojio srca mnogih jest keratinsko ravnanje kose. Ovaj tretman obećava glatku, sjajnu kosu i dugotrajne rezultate, ali što točno znači keratin za kosu i kako utječe na nju? Brojne su prednosti keratinskih tretmana o kojima ćete više moći pročitati u daljnjem tekstu, no postoje i potencijalni nedostatci.

Zašto je bitan keratin za kosu?

Keratin je prirodni protein koji se nalazi u kosi, koži i noktima. Od vitalne je važnosti za održavanje jake i zdrave kose. Također se često nalazi u proizvodima za oblikovanje kose koji služe kao pomoć u jačanju kose kako bi se spriječilo lomljenje, oštećenje toplinom i kovrčanje. On čini osnovnu strukturu kose, pružajući joj snagu, elastičnost i otpornost. Međutim, različiti faktori poput kemijskih tretmana, toplinske izloženosti i vanjskih utjecaja mogu oštetiti keratinske niti u kosi, što rezultira suhom, oštećenom kosom sklonoj pucanju.

Ali keratinsko ravnanje kose, tretman koji obećava svilenkasto glatku kosu, već dugo izaziva polemike o tome koliko zaista doprinosi njenom zdravlju.

Što je keratinski tretman?

Keratinski tretman ili brazilsko ravnanje kose kemijski je postupak koji se obično izvodi u salonu i koji djeluje da kosa izgleda ravnije do čak 6 mjeseci. Kosi daje intenzivan sjaj i može smanjiti kovrčanje.

Keratinski tretmani su polutrajni tretmani za ravnanje kose koji je zaglađuju. Način na koji tretman djeluje ne ovisi samo o korištenju keratina. Kako bi kosa bila ravnija, otopina sadrži derivat formaldehida ili (što je mnogo sigurnije) glioksilnu kiselinu koja prolazi kroz kosu. Otopina se zatim osuši fenom i izravna peglom, a rezultati mogu trajati od tri do šest mjeseci. Tretmani dobro funkcioniraju na većini tipova kose i preporučuje ga svima koji žele smanjiti kovrčavost, pojačati sjaj ili prestati redovito fenirati ili ravnati kosu.

Ako niste sigurni je li tretman keratinom pravi za vas, imamo prednosti i nedostatke u nastavku.

Postupak keratinskog ravnanja

Proces uključuje pranje kose, a zatim stilist nanosi tretman četkom na mokru kosu gdje će stajati oko 30 minuta. Neki frizeri radije prvo osuše kosu i nanesu tretman na suhu kosu. Cijeli proces može potrajati nekoliko sati.

Postupak keratinskog ravnanja obično uključuje nekoliko ključnih koraka:

  • Priprema kose: Kosa se prvo detaljno opere kako bi se uklonile nečistoće i ostaci proizvoda.
  • Nanošenje keratina: Keratinski preparat se nanosi na svaku vlas kose. Frizer ravnomjerno raspoređuje proizvod, osiguravajući da svaka vlas bude prekrivena.
  • Termička obrada: Kosa se zatim termički obrađuje, obično korištenjem pegle za kosu ili drugih termičkih uređaja. Ovaj korak je ključan za aktivaciju keratina i omogućava mu da prodre duboko u strukturu kose.
  • Završna obrada: Nakon termičke obrade, kosa se obično ispere, a zatim stilizira prema željenoj frizuri.
keratin za kosu
Unsplash

Potencijalne prednosti tretmana keratinom

Keratin u ovim tretmanima može biti dobiven iz vune, perja ili rogova. Određeni šamponi i balzami sadrže keratin, ali obično ćete imati najveće koristi od tretmana u salonu koji obavlja profesionalac.

Prednosti profesionalnog tretmana keratinom mogu uključivati:

  • Glatka, sjajna kosa

Keratin zaglađuje stanice koje se preklapaju i formiraju pramenove, što znači da je kosa podatnija i manje kovrčave. To čini kosu koja se suši manje kovrčavom i potiče sjajan, zdrav izgled. Keratin također može smanjiti izgled ispucalih vrhova.

  • Dugotrajni rezultati

Sve dok kosu ne perete prečesto (dovoljno je 2 do 3 puta tjedno), vaš keratinski tretman može trajati do 6 mjeseci.

  • Kosu je lakše stilizirati

Tretmani keratinom čine kosu poslušnijom, osobito ako vam je kosa posebno kovrčava ili gusta. Ako kosu stalno stilizirate toplinom, primijetit ćete da se nakon keratinskog tretmana kosa brže suši. Vaša kosa također može postati zdravija i jača budući da je možete češće sušiti na zraku i tako je zaštititi od oštećenja toplinom.

  • Potiče rast kose

Keratin može ojačati i učvrstiti kosu tako da se manje lomi. Zbog toga se može činiti da kosa raste brže jer se vrhovi ne lome.

Potencijalni rizici tretmana keratinom

Kako bi bili sigurni da ćete izbjeći potencijalne rizik tretmana keratinom, svakako birajte provjerene i stručne frizer/ke koji svoje proizvode nabavlja od renomiranih proizvođača i tretman znaju obaviti u cijelosti.

Nedostatci profesionalnog tretmana keratinom mogu uključivati:

  • Formaldehid

Mnogi (ali ne svi) tretmani keratinom sadrže formaldehid – spoj koji zapravo čini kosu ravnijom, te ima antiseptičko i antibakterijsko djelovanje. Ipak, zbog kancerogenih svojstava brojni raspravljaju je li njegova koncentracija u proizvodima zanemariva ili je pak dovoljan razlog za oprez. Postoje keratinski tretmani koji ne sadrže formaldehid (umjesto toga koriste glioksilnu kiselinu), ali navodno nisu jednako učinkoviti.

  • Otežava održavanje kose

Iskustva onih koje su isprobale keratinsko ravnanje kose su različita. No neki se žale kako im se nakon nekoliko mjeseci kosa naviknula na “umjetni” keratin te ju više nisu mogli oblikovati klasičnim metodama.

  • Oštećenje kose

Loša kvaliteta proizvoda s kojim je keratinski tretman napravljen često može biti razlog loših rezultata ili neuspješnog učinka tretmana ili još većeg oštećenja kose.

Prije nego što se odlučite za keratinsko ravnanje, preporučljivo je konzultirati se s profesionalnim frizerom kako biste utvrdili je li ova procedura odgovarajuća za vaš tip kose i osobne potrebe.