Našli smo muški miris inspiriran prestižnim sportskim natjecanjem. Priča je genijalna

Prvo izdanje America's Cupa održalo se prije 172 godine

Novi favorit

Našli smo muški miris inspiriran prestižnim sportskim natjecanjem. Priča je genijalna

Prvo izdanje America's Cupa održalo se prije 172 godine

Britanska kraljevska eskadrila s kraljicom Viktorijom na čelu, 1851. godine dodijelila je nagradu poznatiju kao R.Y.S. £100 Cup jahti America, u vlasništvu sindikata članova New York Yacht Cluba, za utrku oko otoka Wight u Ujedinjenom Kraljevstvu. Bio je to sam začetak profesionalnih utrka u jedriličarstvu. Sudjelovalo je 14 britanskih jedrilica i samo jedna američka. Iz godine u godinu, utrke su se nastavile održavati, što je nadalje preraslo u natjecanje koje slovi za krunu svijeta jedriličarstva – America’s Cup.

Riječ je o najstarijem trofeju međunarodnog sporta i najstarijem sportskom natjecanju u kojem se udružuju tehnologija te vještina i ljudska snaga koje pokreće sila prirode. Kroz manje od dva stoljeća duge povijesti, u natjecanje su se priključivale generacije najboljih jedriličara, inženjera, bogatih poduzetnika i sponzora, kao i najmodernija dostupna tehnologija na svijetu. Cilj je svima bio isti – osvojiti trofej i biti okrunjen prestižom koji je, u ovom sportu, jedina prava nagrada. Dokaz koji svjedoči tomu koliko je natjecanje u ovoj tradicionalnoj regati zahtjevno jest činjenica da su u dosadašnjih 36 održanih izdanja samo četiri države u rukama imale pobjednički pehar – SAD, Australija, Novi Zeland i Švicarska.

Pehar je od 2021. godine u rukama Novog Zelanda, točnije Kraljevske novozelandske eskadrile jahti. Jedriličari se trenutno pripremaju za preliminarne regate – selekcijsku seriju natjecanja u rujnu ove godine, a 37. po redu America’s Cup održat će se u Barceloni u listopadu 2024. Natjecanje je, osim prestiža, specifično i po načinu održavanja – svaki jahtaški klub za samu prijavu na regatu mora ispunjavati uvjete koji su određeni posebnim ugovorom. Tek tada ima pravo izazvati klub koji trenutno drži pehar. Ako izazivač pobijedi u glavnoj utrci – tada pehar prelazi u njegove ruke sve do sljedećeg natjecanja. Dakle, u glavnom krugu natjecanja sudjeluju samo dvije ekipe. U prosjeku se održava svake tri do četiri godine.

Susret avanture, inovacije i hrabrosti

Prada Beauty

Uz ovo prestižno natjecanje povezana je i priča koja stoji iza mirisa Prada Luna Rossa Ocean EDP. Naime, jedriličarska momčad Luna Rossa iz Italije nastala je 1997. godine iz čiste strasti prema moru i jedrenju Patrizija Bertellija – izvršnog direktora Prada Grupe – koji je u rekordnom vremenu izgradio mogućnost prijave na izazov za natjecanje America’s Cup 2000. godine. U posljednjem izdanju natjecanja upravo je talijanska Luna Rossa bila u ulozi izazivača. Stoga, kao zrcalni prikaz dinamičnog natjecanja između čovjekovih inovacija i snage njegova prirodnog okruženja, Pradinu liniju Luna Rossa karakteriziraju svježi i živopisni mirisi za suočavanje sa svakim izazovom i ostvarivanje najvećih postignuća.

Linija je nedavno upotpunjena novim Prada Luna Rossa Ocean EDP intenzivnim muškim mirisom. Utjelovljuje ideju da, s tehnologijom kao produžetkom nas samih, možemo prijeći vlastite granice, zamisliti svijet izvan okvira i otvoriti nove horizonte. Odvažan i drugačiji, Prada Luna Rossa Ocean EDP izgrađen je na odvažnosti iskusnog avanturista, a intenzivna i zavodljiva smjelost mirisa najbolje se može pronaći upravo tamo gdje se susreću avantura i hrabrost. Pod kreativnim vodstvom Miuccie Prade i Rafa Simonsa, Prada Luna Rossa Ocean EDP miris kreirali su glavni parfumeri IFF-a Anne Flipo i Carlos Benaim. Ostvaren je kroz pionirsku tehnologiju i najfinije prirodne sastojke uz dodatak AmberXtreme® – vrhunske molekule koja pojačava intenzitet sastojaka i snagu raspršivanja.

Gornje note otvaraju se osvježavajućim grejpom te prisutnošću svježih, začinjenih bobica smreke i paprene esencije elemija koji stvaraju aromatični val. Kadulja čini središnju notu mirisa te nudi toplu notu jantara koju oblikuje otkrivajući moćne aspekte lavande i meda. Ovaj novi opus zatim otkriva prepoznatljivi akord Luna Rossa Ocean kremastog irisa koji je ovdje probuđen živošću tamjana pojačanog akordom elemija i drvenastog jantara. Bazu pak čini vetiver, a dodatno je prorijeđena i inovativnim notama pačulija. Bočica mirisa Prada Luna Rossa EDP predstavlja pak duboko uranjanje u plavetne dubine oceana. Nadahnuta tehnološkom izvrsnošću i elegantnom, dinamičnom ljepotom profesionalnih jedrilica, moć elemenata odražava se u njezinim materijalima i dizajnu koji predstavljaju i snagu i sofisticiranost.

Prada Beauty

Brojke koje samo rastu

O prestižu koji stoji iza ovog najstarijeg sportskog natjecanja govori i količina novca koja se potroši i uloži prije i za vrijeme trajanja. Primjerice, za posljednji America’s Cup održan 2021. godine na Novom Zelandu, ‘ulaznica’ je iznosila oko dva milijuna dolara po momčadi. No, tome je još potrebno dodati i troškove vođenja tima, razvoja nekih od najnaprednijih tehnologija na svijetu, pomoćnih posada, mornara i potrebne infrastrukture. Najpoznatija priča o pozamašnim ulaganjima veže se uz 2013. godinu kada je milijarder Larry Ellison – suosnivač i izvršni predsjednik američke tvrtke računalne tehnologije Oracle Corporation, u pobjedu svog tima uložio možda i više od 200 milijuna dolara.

U stotinama milijuna dolara broji se i trošak domaćinstva jednog ovakvog događanja te se smatra da varira između 200 i 600 milijuna dolara. Natjecanje se ne održava svake godine na točno određen datum, već se vrijeme regate odlučuje po dogovoru nositelja trofeja i izazivača, stoga varira od izdanja do izdanja. Posljednje održanom natjecanju jedan od glavnih ciljeva je, između ostaloga, bio ostvariti najveću gledanost diljem svijeta. Zahvaljujući podacima pojedinih izvještaja, taj se cilj smatrao ostvarenim jer je natjecanje i sva druga popratna događanja, pripreme i najave, samo putem TV-a i online streaminga pratilo više od 940 milijuna ljudi diljem svijeta.

Veliku popularnost stekao je i film The Race of the Century koji govori o jednom od najistaknutijih trenutaka natjecanja – pobjedi australskog tima Australia II koji je 1983. godine s trona svrgnuo do tad desetljećima nepobjedive Amerikance. Ono što se još najčešće spominje kada je riječ o ovom jedriličarskom spektaklu jest i parola ‘ne postoji drugoplasirani’, inspirirana razgovorom kraljice Viktorije i jednog od pratitelja natjecanja. Naime, kada su britanske jedrilice gubile u onom prvom natjecanju 1851. godine, kraljica Viktorija pitala je: ‘Which is second?‘, na što joj je ovaj odgovorio: ‘Ah, Your Majesty, there is no second‘. Tako je ostalo sve do danas.


Sadržaj nastao u suradnji s L’Orealom.