FOTO: Marko Miščević

Od rasvjete do kuhinjskog otoka: U ovom raskošno uređenom stanu kod Britanca pazilo se na svaki detalj

Posjetili smo novouređeni dom jednog mladog para

Top interijeri

Od rasvjete do kuhinjskog otoka: U ovom raskošno uređenom stanu kod Britanca pazilo se na svaki detalj

Posjetili smo novouređeni dom jednog mladog para

FOTO: Marko Miščević

Na Super1 redovito predstavljamo zanimljiva arhitektonska rješenja i lijepo uređene interijere. Danas vas tako vodimo u strogi centar Zagreba, u stan jednog mladog para koji se nalazi na tek nekoliko minuta od Britanskog trga. Kako su nam ispričali u razgovoru, prilikom traženja stana bilo im je najvažnije da se on nalazi u centru ili širem centru, da ima tri spavaće sobe, prostrani dnevni boravak, balkon i walk-in garderobu.

 

“Moram priznati da smo stan jako dugo tražili i da smo u jednom trenutku razmišljali da odustanemo od kupnje. Nikako nismo mogli pronaći nešto što nam je odgovaralo, a da nam se uklapalo u budžet. Već gotovo očajna od traženja, filtrirala sam pretragu na stanove za renovaciju i pojavio se ovaj. Kontaktirali smo prodavatelje, pogledali ga i odmah se vidjeli u njemu. Čim smo ušli znali smo kojim putem u uređenju želimo ići. Kupnju smo realizirali iznenađujuće brzo i bacili smo se na projekt renovacije”, rekla nam je vlasnica.

Stan su kupili u derutnom stanju i krenuli u ozbiljni projekt renovacije

Stan se prostire na 115 četvornih metara, a u trenutku kupovine bio je potpuno derutan. Proces renovacije je, napominju sadašnji vlasnici, bio ekstenzivan. U tom smislu, prioritet im je bio angažirati projektanta kako bi se napravio ozbiljan projekt. Odlučili su se za IStudio Ivane Jurin koja je svemu skupa pristupila ozbiljno i profesionalno, pa su za radove bili spremni u prilično kratkom roku. “Prvo što smo napravili je bila provjera statike stana. Stan se nalazi u starogradnji pa smo htjeli na tom području biti sigurni. Statičari su nam potvrdili da je statika jako dobra te da se oko toga ne moramo brinuti. Tu nam je pao kamen sa srca i krenuli smo u radove”, ispričala nam je vlasnica.

Sveukupni radovi trajali su oko devet mjeseci. Bilo je potrebno oko šest mjeseci kako bi se dovršili svi građevinski i instalaterski radovi, a ostala tri mjeseca otpala su na stolarske radove. “Inicijalni rok bio je sedam mjeseci jer smo morali izaći iz starog stana, međutim, kako to uvijek bude, dio radova se otegnuo jer smo imali neke nepredviđene probleme. No, uz stručni nadzor smo uspjeli relativno brzo pronaći kvalitetna rješenja pa možemo na kraju zaključiti da smo zadovoljni s brzinom izvođenja radova”, poručuje vlasnik.

Neutralna paleta boja i štih starih građanskih stanova

Zamijenjene su sve instalacije, napravljena je nova izolacija i glazura poda, spušten je strop radi izolacije i lakšeg provođenja instalacija, skinula se žbuka s većine zidova te je zamijenjena knaufom, a podrazumijevali su se, dodaju, i soboslikarski radovi, novi parket i keramika te stolarski radovi. Cijeli proces je, zaključuju, zahtijevao stvarno puno strpljenja, ali su generalno zadovoljni dinamikom izvođenja radova.

“Što se tiče neugodnih iznenađenja, možda bismo mogli reći da je općepoznata inflacija utjecala i na to da smo morali dijelom probiti planirani budžet, ali tu nam je jako pomogao i kvalitetan projekt pa smo uspjeli i to zadržati pod kontrolom”, rekao je vlasnik. A kad je riječ o stilu uređenja, njega su odredili visoki stropovi pa im je bilo važno da se zadrži štih starog građanskog stana. Uz visoke stropove, ukrasne štukature na zidovima i staklena vrata između kuhinje i dnevnog boravka te lođe tako su redom pridonijeli upravo tome. “Od samog smo početka znali da ne želimo puno boja u stanu, pa prevladavaju bež tonovi s crnim i zlatnim detaljima. Projekt uređenja je, moram reći, također radila Ivana Jurin i njezin iStudio. Završne detalje kao što su slike, lusteri i dekoracije birala sam sama, uz malu Ivaninu pomoć”, objasnila je vlasnica.

Dnevni boravak i lođa omiljeni su dijelovi stana

Pričali smo i o odabranim umjetninama i dekoracijama, pa doznajemo da su željeli da one budu decentne i da prate paletu boja namještaja. “Ono što daje naglasak stilu u kojem smo išli je svakako rasvjeta te dekorativni lusteri u kuhinji, dnevnom boravku i spavaćoj sobi koji stanu daju na šarmu”, poručuju.

Na pitanje o najdražim prostorijama u stanu, odgovaraju da je to u prvom redu dnevni boravak. Smatraju ga centrom stana i ponose se njegovim elegantnim uređenjem. Uz dnevni boravak, izdvajaju i lođu, na kojoj, uz dobru knjigu i šalicu kave, namjeravaju provoditi nadolazeće toplije dane.