Pogledajte fantastičan arhitektonski projekt za dječju kuću u Zagorju

Ulaganje u razvoj djece na način kako se to radi u Finskoj i drugim skandinavskim zemljama

Top akcija

Pogledajte fantastičan arhitektonski projekt za dječju kuću u Zagorju

Ulaganje u razvoj djece na način kako se to radi u Finskoj i drugim skandinavskim zemljama

U prostoru ReGalerije u Zaboku uskoro će biti predstavljen arhitektonski koncept dječje kuće PIK PAK koja je osmišljena kao inkluzivno i sigurno mjesto za djecu predškolske i osnovnoškolske dobi. Radi se o mjestu koje bi poticalo razvoj njihovih talenata, kreativno stvaralaštvo i učenje. Zanimljivo je da inicijativa dolazi od same djece i podržana je od lokalne zajednice, a za njezinu izgradnju je pokrenuta kampanja “PIK 10, 20, 50 ili PAK 100 – ODLUČI TI!”. Svrha je prikupiti milijun eura, a pokrenulo ju je Društvo Naša djeca.”

Mario Kralj koji stoji ispred arhitektonskog ureda Nekoliko je u nekoliko riječi objasnio arhitektonsko rješenje PIK PAK kuće: “PIK PAK kuća smještena je nasuprot zgrade gimnazije u Zaboku, na parceli koja je donirana Društvu Naša djeca. Ostvareni odnos dvije građevine društvene namjene potencira javno korištenje prostora između i nosi potencijal stvaranja novog kvartovskog središta. Projekt obuhvaća funkcionalne potrebe bogatog programa DND Zabok koji se proteže od rada zbora Zabočki mališani do radionica čitanja, animacija i filma, likovno-kreativnih radionica, glazbenih radionica, terapija igrom do radionica zdravog kuhanja.”

Objašnjava da je prostor kuće od 480 m2 organiziran u dvije etaže koje uključuju malu dvoranu, glazbenu sobu, kuhinju, prostorije za igraonicu, Dječje gradsko vijeće i Dječji forum, sobe za terapiju igrom te prošireni hodnik za izložbe. “Glavni oblikovni element kuće je niz jednostrešnih krovova koji se referiraju na vrijedne primjere industrijske arhitekture iz susjedstva. Osobita pažnja posvećena je povezanosti unutrašnjih i vanjskih prostora koji će biti višenamjenski. Kuća je okružena s 800m2 zelene površine, dok će zgrada proizvoditi vlastitu energiju uz pomoć fotonaponske elektrane na krovu, koristit će dizalice topline za grijanje i hlađenje, a energetskoj učinkovitosti te zdravim unutarnjim klimatskim uvjetima doprinijet će i pametni senzorni sustavi.” U nastavku pogledajte kako je osmišljen projekt.