Novi brend

Posuđe ovog brenda koristi se u hrvatskim restoranima s Michelin zvjezdicom. Impresivno je

Od vaza i svijećnjaka do tanjura

FOTO: lahor

Od brendova nakita preko onih s kolekcijama odjeće pa do brendova namještaja i igračaka, Super1 vas upoznaje s novim brendovima koje neumorno pokreću hrvatski kreativci, ali i oni iz regije

Ime brenda: Lahor

Tko: Vesna Matić, slikarica i specijalizant art terapije je osnovala poetični keramički brand Lahor.

Što: Vesna dizajnira u dogovoru s kupcima unikatno organsko posuđe, posuđe kao skulpture, vaze, držače za svijeće, itd. Na primjer, za zagrebački restoran Noel, koji jedini u Zagrebu ima Michelinovu zvjezdicu, izradila je posuđe na temu jeseni spojivši keramiku, slikarstvo i umjetnost hrane tako da chef Bruno Vokal nastavlja umjetnički proces koji je započet na keramici i oslikava jelima. Publika je također uključena u umjetnički proces te jestivim bojama oslikava jela koja na kraju i pojede. Granica toga što je tanjur je pomaknuta ne samo u slikarskom smislu, već i u obliku pa tanjuri postanju ruke, kamenje, itd.

Vesna Matić

U suradnji s bredom Materia i Noelom je osmislila čajnu ceremoniju, čiji cjelokupni prihod je išao u dobrotvorne svrhe (točnije, u pučku kuhinju). Također je ostvarila suradnju s Lešić Dimitri Palace i chefom Markom Gajskim na Korčuli te su se za njihove potrebe dizajnirani unikatni organski tanjuri koji povezuju prirodu, maslinovo ulje i promatrača. Osim toga, Vesna izrađuje i skulpture od keramike kroz art terapijski proces te je posvetila i jednu seriju radova Carl Gustav Jungu.

Kada: Lahor je nastao 2022. godine tijekom slikarske izložbe Zaron, a tehničku podršku za prva paljenja peći za keramiku je pružila armenska tradicionalna keramičarka Alina Gishyan.

Zašto: Brend je osnovan s namjerom da se uz primjenu slikarskih tehnika izradi poetična keramika ‘za dušu’ na kojoj se prelijevaju boje i koja potiče na promatranje malog umjetničkog djela te opuštanje. Lahor zastupa ideju da umjetnost može biti prisutna svugdje i u svim segmentima života te svatko na neki način može biti umjetnik. Umjetnost je način života i možete je iskusiti ne samo odlaskom u galeriju, već kada jedete, pijete čaj, stavljate cvijeće u vazu, družite se s prijateljima, odmarate se u svom domu. Umjetnost nas transformira i može biti katalizator promjena, kako u osobi tako i u društvu.

Može se razgledati i kupiti: Dio keramike se može razgledati do 15. studenog u dvorani Lenke Franulić u Čileanskoj ambasadi (Tuškanac 14), može se kupiti u art studiju na adresi Dežmanova 8 ili preko Instagram profila Lahor ceramics & more. Također se može kupiti u restoranu Noel, MediteranArt u Radićevoj 3, te cvjećarni Tvoje (Martićeva 14F), a planirana je suradnja i s brendom Materia te njihovom web shopom.

Cijene se kreću: Od 5 do 300 eura.