FOTO: Aleksandar Selak

Renoviranje odbačenog namještaja s ulice uklopila je uz uređenje interijera. Upoznajte ženu iza brenda Krameraj

S Majom Kranjec pričali smo o njenom hobiju koji je prerastao u biznis

Super1 priča

Renoviranje odbačenog namještaja s ulice uklopila je uz uređenje interijera. Upoznajte ženu iza brenda Krameraj

S Majom Kranjec pričali smo o njenom hobiju koji je prerastao u biznis

FOTO: Aleksandar Selak

Koliko ste puta na Pinterestu vidjeli DIY projekte renovacije starog, pohabanog namještaja i pomislili kako bi bilo fantastično da takvo što i sami znate napraviti? Koliko ste puta maštali o odlasku na Hrelić i pronalasku kakvog vintage dizajnerskog blaga kojem treba dati samo malo pažnje da ponovno zasja? Možda će vas razgovor s našom današnjom sugovornicom inspirirati da konačno i napravite korak u smjeru ostvarivanja tih maštarija.

Prepoznavanje potencijala u onom što je odbačeno

Maja Kranjec rođena je i živi u Zagrebu već 35 godina, po struci je magistra muzeologije i upravljanja baštinom, a po pozivu spasiteljica starih, odbačenih stvari i stilistica interijera i evenata. Stoji iza Instagram profila @krameraj_ (ime je nastalo tako što su joj roditelji stalno predbacivali što doma donosi toliko ‘krame’) na kojem redovito dijeli primjere renovacije komada namještaja pokraj kojih većina na cesti ne bi ni zastala.

Aleksandar Selak

“Krameraj je moj način da pokažem svijetu da ima ljepote i potencijala u onom odbačenom, pohabanom i starom i da takvi komadi nose neke posebne priče koje vrijedi ispričati. Tada hobi, a sada biznis je nastao iz moje potrebe da podijelim svoje nesvakidašnje ideje o uređenju doma i preuređenju tih vintage komada, pronađem istomišljenike, ali i ponudim jednu novu perspektivu onima koji se do sad nisu susreli s uporabom second hand dekora i namještaja u svom domu”, počinje nam pričati.

Najdraže joj je kad druge inspirira da odu na Hrelić

Osim što misli da su ti stari komadi namještaja izrađeni od kvalitetnijih materijala i uz puno više vještine nego što je to slučaj za većinu masovno proizvedenih komada, vjeruje i da njihovim korištenjem pomaže održivom načinu življenja, i jednako važno, pomoću njih stvara jedinstvene, zanimljive i osebujne prostore koji imaju dušu. Posebno joj je drago, kaže nam, kad te vrijednosti vide i njeni pratitelji jer često dobije poruke da ih je inspirirala da odu na Hrelić ili da sami preurede neki komad namještaja kao i upite da im pomogne s uređenjem njihovog prostora ili eventa. I upravo je to, zaključuje, jedno od najvećih zadovoljstava koje joj je donio Instagram.

Aleksandar Selak

Odmah na početku zanimalo nas je doznati kako je cijela priče uopće krenula, a Maja nam odgovara jednostavno – iz potrebe i želje da spasi stari, oronuli namještaj. Nešto znanja je, pojašnjava, imala s obzirom na to da joj je tata kovinotokar i vješt s alatom pa je od njega puno naučila jer bi se često motala po garaži dok bi on nešto izrađivao ili popravljao, a interes prema DIY projektima gaji i njen suprug koji joj je uskakao u pomoć kad je uređenje zahtijevalo uporabu nekih kompleksnijih alata. Sve skupa, kaže, nije bilo pretjerano zahtjevno naučiti.

“Kao i u svemu, postalo je lakše i bolje s praksom. Kako se povećavao broj preuređenih komada, tako se i moja vještina poboljšavala i znanje raslo. Sreća pa nam je danas dostupno stvarno bezbroj članaka, knjiga, videa i emisija na temu preuređenja namještaja pa su izvori za učenje neiscrpni. A često znam pitati za savjet i neke od kolega kreativaca s Instagrama pa tako štedim vrijeme na samostalnom istraživanju”, priča Maja. Nadalje razgovaramo o tome koliko dugo, u prosjeku, traje renovacija nekog komada; kako izgleda kreativni proces, odakle joj stižu ideje, koliko sve skupa traži financijskih izdataka.

Kako izgleda njen kreativni proces te koliko vremena iziskuje

Prije svega, napominje Maja, nikad ne možete znati što vas kroz proces sve može snaći, pa nam tako navodi primjer kad staro ljepilo popusti i stolac se odvoji na pola, a taman je bila u zadnjoj fazi uređenja ili da je drvo posve oštećeno od nametnika što cijeli proces produljuje za više dana. Vremenski okvir je, dakle, teško reći, ali poručuje da se trud uvijek isplati jer na kraju svega dobije unikatni komad.

Aleksandar Selak

“Za neke komade sam odmah znala gdje će završiti i kako će izgledati, ali za većinu pustim da mi ideje dođu s vremenom, ne požurujem proces. S obzirom na to da mi je stiliziranje interijera posao, svakodnevno sam okružena slikama inspirativnih prostora i lijepih komada namještaja pa nekad te ideje iskoristim kao nit vodilju za preuređenje, ali pokušavam čim manje mijenjati izvoran izgled kako bi duh tog komada ostao prisutan”, ističe.

Tako, primjerice, nikad ne bi prekrivala ogrebotine i oštećenja na nekom komadu ako su pokazatelj njegovog korištenja kroz godine i time mu daju karakter. A što se tiče financija, kaže da ne vodi detaljnu evidenciju troškova, ali da joj nije problem priznati poraz ako vidi da su oštećenja tolika da vremenski i financijski to ne bi imalo smisla raditi.

O omiljenim projektima koje posebno pamti

Pitamo je da nam izdvoji najdraži komad/projekt na kojem je radila, pa iako dugo razmišlja, na koncu izdvaja stolce koje je pokupila s ugla na kvartu s kojima neko vrijeme nije znala što bi. Dok joj jedan dan nije sinulo – isplest će im novo sjedište. “Budući da nikad tako nešto nisam radila, odmah sam išla guglati da nađem upute i pronašla video tutorial. Upute sam morala malo prilagoditi dimenzijama svojih stolaca pa je prvi stolac bio preuređivan po metodi pokušaj-pogreška, ali kad sam ga uspjela dovršiti, ostala dva su bila puno lakša za odraditi”, kaže. Osim nje, izdvaja još i vitrinu koju je također našla napuštenu u kvartu, a za koju je odmah znala da će biti idealna za pohranu raznoraznih rekvizita kojih kao stilistica ima mnogo.

Prije/poslije: stolci zbog kojih se odlučila uhvatiti ukoštac s pletenjem sjedišta

“Ona je bila dosta oštećena od nametnika pa je puno toga trebalo mijenjati, uključujući i kompletnu stražnju stranu i noge, a kako volim maksimalno iskoristiti sve što imam pri ruci, nju sam uspjela preurediti bez da kupujem nove materijale i boje. Jedino mi je još preostalo montirati stakla na vrata, ali i za njih se nadam da ću ih negdje pronaći second hand”, dodaje.

Bavi se i interior stylingom u kojem također voli vintage elemente

Osim renovacijom starog namještaja, Maja se bavi i interior & event stylingom, pa smo je pitali da nam taj posao malo približi i, naravno, otkrije, nađe se li i tom segmenta prostora za vintage komade. “Ako me planirate angažirati, nemojte misliti da neću prehodati cijeli Hrelić u potrazi za idealnom dekoracijom za vaš prostor ili da se neću pojaviti s 20 različitih stolaca za uređenje eventa”, u trenu nam odgovara s osmijehom. Prije nego krene u potragu za predmetima koji će dati točku na i nekom prostoru, uvijek pita klijente imaju li oni neki stari predmet koji bi htjeli uklopiti u prostor, a da ih za njega veže neka uspomena ili priča. “Ti podsjetnici puno znače u trenucima kad nam treba odmak od svakodnevice jer nam pružaju utočište i sigurnost u vlastitom prostoru”, ističe.

Odbačenu klupicu s ladicom Maja je zatekla vrlo oštećenu

Zanimalo nas je čuti i njezino mišljenje o uvijek popularnoj temi – mora li u odlično uređenom, impresivnom interijeru biti skupih komada, odnosno je li visoka cijena jamac stila.

“Rekla bih da je cijena komada koji čine neki prostor apsolutno nebitna, a puno je važnije stvaraju li ti komadi prostor koji priča priču o njegovom vlasniku. Svaki predmet koji unesemo u svoj prostor bi trebao govoriti nešto o našim navikama, stilu, ukusu, potrebama, interesima, ukratko, o našoj osobnosti”, započinje. Ako to ne radi, nastavlja, skroz je nevažno jesmo li okruženi najskupljim ili najjeftinijim stvarima kad nismo okruženi onime što nas veseli i evocira nam neke drage uspomene. “Zato jako zagovaram upotrebu vintage komada u uređenju, jer je u njima naša prošlost, priče naših predaka, uspomene na neki događaj, unikatnost u moru jednakih stvari”, kaže.

Aleksandar Selak

I to, dodaje, ne moraju biti veliki komadi namještaja; lijepa slika u ornamentiranom okviru, knjiga s požutjelim listovima, glineni vrč okrhnute boje ili kolekcija drvenih lula, sve to može unijeti tu dozu karaktera koji diferencira naš prostor od tuđeg i bez riječi govori nemjerljivo puno. A kako se naš razgovor bliži kraju, ostalo ju nam je još pitati koji bi savjet dala našim čitateljima koji možda i sami razmišljaju da krenu njenim stopama. Prije svega, napominje, važno je krenuti s manjim projektom, koji ne zahtijeva uporabu kompleksnijih alata. Kao primjer izdvaja preuređenje drvenog stolca ili manjeg ormarića kojem treba samo bojanje, koje bez problema može izvesti svatko.

Top 3 lokacije za pronalazak dobrih vintage komada

Vještina, ponavlja dolazi s praksom, a brojne korisne savjete možete pronaći online. No, za one kojima je draža edukacija uživo, preporučuje svoju kolegicu kreativku i dizajnericu Ivančica Kršek. Ona stoji iza profila @makeover.addict i drži radionice preuređenja namještaja te polaznike vodi kroz cijeli proces do finalnog rezultata. Edukaciju o uporabi boja koje nisu toksične i mogu se koristiti i na zidovima i podovima, a ne samo na namještaju, drži Nikolina Krstanac s profila @decolores.studio. “Zbog svojih karakteristika, boje prianjaju na većinu površina bez potrebe za prethodnim brušenjem pa su idealne za one koji se tek upoznaju s renovacijom namještaja”, kaže.

Aleksandar Selak

Konačno, zamolili smo je da s nama podijeli svoja top tri mjesta za pronalazak starog namještaja. “Na prvom je mjestu – cesta! Otiđite u šetnju ili se provozajte gradom, šanse su velike da ćete naletjeti na glomazni otpad i pronaći neki super komad namještaja”, otkriva. Osim toga, ističe i Facebook grupu Sharing is caring koja djeluje po principu cirkularne ekonomije gdje ljudi poklanjaju ono što im više ne treba i tako smanjuju nepotrebno kupovanje i bacanje stvari koje još mogu poslužiti nekome. I ne manje važno – kod prijatelja i obitelji.

“Svi koji me znaju, znaju čime se bavim i u čemu uživam pa me s vremena na vrijeme pitaju treba li mi nešto što je njima višak, a ja, naravno, teško mogu odoljeti prilici da nešto spasim”, zaključuje s osmijehom.