FOTO: Kristijan Topolek

Ured ove tvrtke u Sigetu obiluje kreativnim rješenjima u prostoru. Lounge nam je fenomenalan

Vodimo vas u obilazak

Top interijeri

Ured ove tvrtke u Sigetu obiluje kreativnim rješenjima u prostoru. Lounge nam je fenomenalan

Vodimo vas u obilazak

FOTO: Kristijan Topolek

Uređenje poslovnih prostora kompleksan je zadatak pod uvjetom da se želi odraditi kvalitetno, potpuno i promišljati kroz više razina. U izazove uređenja upravo jednog takvog prostora, smještenog u poslovnom neboderu Avenue Malla u zagrebačkom Sigetu, uputili su nas arhitekti Robert i Martina Križnjak, iz Arhitektonskog Studia Križnjak. Osnovna razina, doznali smo na početku, podrazumijeva zadovoljavanje svih prostornih i organizacijskih zahtjeva kroz kvalitetno tlocrtno rješenje, zatim slijedi promišljanje prostornog rješenja s vizualnog aspekta gdje kroz dizajn interijera prostor dobiva dodatnu vrijednost i postaje estetski usklađen, dok dodatan element projekta čini shvaćanje arhitekture i dizajna kao jednog od nosioca vizije i duha tvrtke za koju uređuje prostor.

Projektom se potencirao moment brendiranja tvrtke

Na taj su način pristupili i uređenju poslovnih prostora grupacije LPP, lanaca koji obuhvaća brendove Reserved, Sinsay, Mohito, Cropp i House. Projektom se potencirao moment brendiranja tvrtke kroz usklađenost prostornog rješenja i njenog vizualnog identiteta odražavajući tako modernu tvrtku koja prati trendove svjetskog tržišta, dok istovremeno brine o svojim zaposlenicima i želi stvoriti poticajno radno okruženje.

Kristijan Topolek

Kod uređenja prostora LPP-a, radilo se o približno 500 kvadratnih metara poslovnog prostora, a osnovni koncept u organizacijskom smislu bilo je stvaranje zona za rad različitog karaktera, dovoljnog broja soba za sastanke s posebnim uvjetom planiranja jedne velike sobe za sastanke za pedesetak ljudi, zajedničkih prostorija poput kuhinje i loungea, te dodatnih zahtjeva poput dovoljno skladišnog prostora i zen sobe. Prostor je koncipiran oko velike središnje prostorne cjeline koja obuhvaća sobe za sastanke i lounge koji se međusobno mogu širiti, spajati i odvajati te potencirati temu fleksibilnosti i iskoristivosti raspoloživog prostora. Oko središnje zone grupiraju se manji uredi za miran i individualan rad ili pak s druge strane open space uredi.

Pomno osmišljeni zajednički prostori potiču suradnju među zaposlenicima

U oblikovnom smislu prostor je zamišljen kao suvremeno poslovno regionalno središte modernog i mladenačkog karaktera u duhu brendova koje tvrtka LPP zastupa – Reserved, Sinsay, Mohito, Cropp i House. Odabrana je paleta modernih materijala i uzoraka koji čine podlogu dizajna koja se zatim na razne načine upotpunjava tvoreći raznolike i dinamične prostorne doživljaje. Klasični sadržaj uredskih prostora htio se obogatiti pažljivo osmišljenim interijerskim rješenjima poput niša za sastanke u sklopu ormara, modularnih tribina koje služe za pohranu stvari i sl.

Kristijan Topolek

Vodilo se računa, rekli su nam, o kvalitetnom osvjetljenju, mogućnosti prirodnog prozračivanja ureda i integriranim tehnološkim sustavima kako bi se postiglo kvalitetno, ugodno i zdravo mjesto za rad. Pomno osmišljeni zajednički prostori potenciraju suradnju među zaposlenicima, veći ili manji uredi omogućavaju razne načine rada, dok interijerski elementi, osim što kreiraju autentičan vizualni identitet prostora, kroz pomno osmišljene sustave maksimalno iskorištavaju prostor te povećavaju fleksibilnost korištenja.

Kristijan Topolek

Glavni izazov prilikom projektiranja bilo je smještanje svih projektnim zadatkom navedenih elemenata u zadani obuhvat prilagođavajući se postojećem stanju i postojećim otvorima na fasadi, a istovremeno postizanje fleksibilnosti u korištenju prostora. Analizom provedenom od strane arhitekata pronađeno je kvalitetno rješenje za funkcionalnu organizaciju kojom se postigao dovoljan broj radnih mjesta, kako onih u obliku manjih uredskih jedinica, tako i onih u sklopu open-spacea, dok su se istovremeno u obuhvat smjestile i dvije velike i jedna manja soba za sastanke, prostor loungea za druženje i odmor zaposlenika, reprezentativni ulaz s recepcijom, velika kuhinja, skladišni prostori kao i malo iznenađenje u obliku zen sobe. Osim fizičkog smještaja svih prostornih jedinica, postignuto je da svaka za sebe bude dovoljno prostrana, praktična i vizualno usklađena, kao što i sve jedinice međusobno dobro funkcioniraju kao zaokružena cjelina poslovnog prostora.

Velika pažnja posvećena je tehnološkim rješenjima izvođenja raznih elemenata

Prilikom opremanja prostora, posebno se vodilo računa o usklađivanju svih materijala i uzoraka za namještaj, podne i zidne obloge, kako bi se za svaku namjenu koristio pogodan materijal vizualno usklađen s ostalim elementima. Velika pažnja posvećena je tehnološkim rješenjima izvođenja raznih elemenata poput velikih staklenih stijena, niša za sjedenje, modularnih klupa, limenih obloga i logotipa koji predstavljaju brendove zastupljene u tvrtki. U obuhvatu se nalazi mnoštvo interijerskih elemenata koji su zahtjevni sami za sebe, dok opet međusobno trebaju dobro funkcionirati i biti složeni u tečnu interijersku cjelinu.

Kristijan Topolek

Prostorno oblikovanje istovremeno podrazumijeva kvalitetnu funkcionalnu organizaciju kao i kreiranje originalnog vizualnog dojma prostora usklađenog s vizijom tvrtke. Arhitekti tlocrtnim rješenjem omogućavaju da prostor teče, da je logično osmišljen i praktično povezan te da zadovoljava razne zahtjeve, od različitih radnih prostora, preko zajedničkih prostora dvorana za sastanke i loungea do dovoljne količine spremišnog prostora. S vizualnog aspekta, interijerski elementi u modernom i mladenačkom duhu pomno su osmišljeni i projektirani kako bi se prostor kao usklađena cjelina isticao svojim oblikovanjem.

Korištenjem usklađene palete materijala u sivim i drvenim tonovima u kombinaciji s nepravilnim uzorkom tapisona i ritmom obojenih zidova nastaje podloga cijelog obuhvata koja zatim omogućava dodavanje različitih elemenata koji pojedinim prostornim cjelinama daju naglasak, dinamiku i novi karakter

Dvorana za sastanke obogaćena je klupom s jastučićima, utičnicama i zelenilom

U tom smislu mogu se izdvojiti kolorističke niše za sjedenje u hodnicima koje služe za kraće sastanke ili samostalan rad; zatim tamne plohe valovitog lima koje prostoru daju težinu koja se zatim razbija elementima od pleksiglasa ili isprintima na zidu.

Nadalje, dvorana za sastanke obogaćena je drvenom klupom s jastučićima, utičnicama i zelenilom koja na zanimljiv način pruža dodatna mjesta za sjedenje, a istovremeno služi za pohranu; spremište za dodatne stolice zatvoreno je iza velikih vrata koja su tretirana kao dekorativna podloga za smještaj logotipa same tvrtke i brendova koje obuhvaća, lounge prostor upotpunjen je modularnim drvenim elementima za sjedenje u obliku tribine koja istovremeno služi za pohranjivanje stvari, ozelenjeni zid unosi kolorizam i notu ležernosti u prostor, dekorativni samostojeći metalni profili služe kao nosači TV-a i stalaka za časopise, svijetleći element s logotipom protegnut na strop i zid istovremeno služi kao izvor svjetla, dok s kompozicijom metalnih zidnih profila kreira reprezentativni ulaz u prostor.

Kristijan Topolek

Stil uređenja arhitekti opisuju kao moderan i suvremen stil s čistim i jasnim linijama upotpunjenim uzbudljivim momentima; to postižu korištenjem nekoliko elemenata koji čine podlogu cijelom dizajnu, kao što su tamnosive i drvene površine koje se zatim kroz cijeli prostor kombiniraju s drugim elementima, poput obloga valovitim limom, ozelenjenim zidom, natpisima, isprintima na zidovima, zanimljivim elementima rasvjete. Na taj način kroz cijeli se prostor provlači ista ideja, dok s druge strane nastaju razni zanimljivi prostorni elementi koji u prostor uvode dinamiku. Pri opremanju prostora jedna od glavnih tema bila je dizajn i izrada namještaja po mjeri koji omogućuje potpunu prilagodbu raspoloživom prostoru te kombinaciju različitih materijala, boja i završnih obrada.

Poseban je izazov bio smještaj velike dvorane za sastanke

Najzanimljiviji i najzahtjevniji dio projektnog zadatka bio je pronaći optimalno rješenje za smještaj velike dvorane za sastanke, koja u svakodnevnom radu treba primiti dvadesetak osoba, dok nekoliko puta godišnje u nju se treba smjestiti i do 60 osoba. Osim nje i svih uredskih jedinica trebalo je predvidjeti i nekoliko manjih soba za sastanke kao i lounge koji će zaposlenicima pružiti mjesto za odmor i druženje. Arhitekti tako osmišljavaju koncept središnje zone u težištu prostora koja ima dobru vezu s glavnim ulazom, a bočno je omeđena uredskim prostorima.

Kristijan Topolek

U njoj se nalazi potez loungea, dvorane za sastanke za 12 osoba te prethodno spomenute velike dvorane za sastanke, a sama zona odvojena je od ostatka prostora velikim staklenim stijenama koje vizualno povezuju prostor te propuštaju svijetlo u dubinu obuhvata. Staklene stijene ovdje igraju veliku ulogu – koriste se klizne stijene u jednom smjeru koje zatvaraju veliku dvoranu za sastanke koja u tom scenariju prima 20-30 osoba, dok se u drugom scenariju te stijene otvaraju, a druge klizne stijene skrivene u ormarima zatvaraju se poprečno u odnosu na hodnik čime hodnik postaje dio velike dvorane koja u tom slučaju može primiti i 50 do 60 osoba.

Dva ulaza u tvrtku osmišljena su s razlogom

Prostor je podijeljen u nekoliko zona kako bi se funkcionalna organizacija što bolje prilagodila strukturi i hijerarhiji unutar same tvrtke te kako bi se zadovoljilo što više zahtjeva vezanih za različite namjene prostora. Postoje dva ulaza u tvrtku, onaj glavni koji je naglašen i drugačijim vizualnim tretmanom, te onaj sporedni koji olakšava komunikaciju te je od posebne koristi prilikom održavanja velikih sastanaka za vrijeme kojih se velika dvorana u središtu obuhvata proširuje na hodnik.

Kristijan Topolek

Uz glavni ulaz nalazi se reprezentativna ulazna zona s nekoliko fotelja i stolića te velikim osvijetljenim logotipom koji se nastavlja na strop i nasuprotni zid te time, osim što služi kao rasvjeta, postaje reprezentativni prostorni akcent. Prostor recepcije i administracije malo je uvučen u odnosu na glavni ulaz kako bi se i tom radnom mjestu omogućila doza privatnosti i mira u radu, dok istovremeno ima dobru vizualni povezanost s ulazom i dvoranama za sastanke.

Kristijan Topolek

U središnjoj zoni obuhvata, osim ulaza, nalaze se dvije velike dvorane za sastanke, lounge zona s tribinom te komforna kuhinja. Smještanjem ovih prostora u težište prostora željelo se naglasiti karakter ovih prostora koji su zajednički, veliki te pozivaju na druženje, sastanke ili zajednički rad. Također, ova zona obuhvaća prostore najslabije osvijetljene prirodnim svijetlom, stoga je to još jedan od razloga zašto ovdje nisu smješteni klasični uredi. Uz jedan rub obuhvata smještene su uredske jedinice namijenjene za rad manjeg broja osoba ili samostalan rad, tako da je ova cijela zona tiša te omogućuje bolju koncentraciju. Na drugom kraju obuhvata smješten je veliki open space prema zahtjevu investitora koji pak omogućuje drugačiji način rada, uz koji se nalazi manji ured za voditelja odjela, manja soba za svakodnevne sastanke te još jedan veći ured za customer service službu.

Kristijan Topolek
Kristijan Topolek
Kristijan Topolek
Kristijan Topolek
Kristijan Topolek