Trudnički trbuščić počeo se nazirati tek oko petog mjeseca, ukupno sam dobila 12 kilograma koji su nakon poroda i vrlo brzo otišli. Dojenje, nespavanje i iscrpljenost učinili su svoje. Svi su mi govorili: “Koja si ti sretnica, zašto ne ideš odmah na drugo?”. Prvo, kada ću ići na drugo dijete isključivo je moja stvar!? Drugo, to što sam relativno brzo mogla zakopčati traperice od prije trudnoće ne znači da se moje tijelo vratilo na staro. Ubrzo nakon toga vratila sam se vježbanju jer nisam bila zadovoljna onime što sam vidjela u ogledalu. I zato što vježbanje za jednu mamu, kojoj se život 24/7 vrti oko pelena i dojenja, čini čuda.
Članak se nastavlja ispod oglasa
Nevjerojatna je ta trudnoća, po prvi put u životu sam zaista voljela ono što sam vidjela u ogledalu
Nedavno sam pričala s prijateljicom koja je prije nešto više od šest mjeseci postala mama prvi put. Požalila mi se na to kako muku muči sa svojim kilogramima koji se nisu otopili onako kako je zamišljala da hoće, nego stoje na mjestu. Iako svjesna toga da si mora dati malo više vremena, zahvalna što je zdrava i što je njezino tijelo junački podnijelo i ne tako lagan 16-satni porod, rekla mi je nešto što se nikome do tada nije usudila reći. Priznala mi je da nikako ne uspijeva zavoljeti svoje nove tijelo. “Znaš”, rekla mi je, “čak sam danima mazila moje šlaufe na trbuhu i zahvaljivala im što su bili dom mom djetetu devet mjeseci. Nije pomoglo.”
Moramo li zaista voljeti postpartalno tijelo i zašto se sramimo reći ako osjećamo suprotno? Ok, većina nas potvrdno će klimati glavom čitajući razloge zašto bi morale zavoljeti to naše novo tijelo. Da, divno je i magično to što naša tijela mogu. Stvoriti novo biće i donijeti ga na svijet. Hvala mu za to. No znači li to da moramo osjećati sram i grižnju savjesti ako nismo sretne s onim što vidimo u ogledalu?
Članak se nastavlja ispod oglasa
Od prvog dana trudnoće svi si daju za pravo komentirati ne samo kako bi žene trebale izgledati nego kako bi se trebale osjećati kad je njihovo tijelo u pitanju. Ako se previše udebljaš, nije dobro, ako se brzo vratiš u formu, vjerojatno zapostavljaš vlastitu djecu. Ako voliš svoje tijelo i s 10 kilograma viška, svaka ti čast, ali ipak bi trebala izbaciti ugljikohidrate. Ah da, kažu da onaj povremeni post čini čuda. Ako ti se ne sviđa tvoje tijelo, ajme baš si nezahvalna.
Članak se nastavlja ispod oglasa
Biti nezadovoljna svojim izgledom nakon poroda, ne znači da mrzimo svoje tijelo ili da ne volimo sebe
Budi nježna prema sebi i svome tijelu, to što nisi sretna s onih nekoliko kilograma viška nakon poroda ne znači da nešto nije u redu s tobom. Naprotiv, to znači da si sasvim normalna. Teško je osjećati se dobro u tijelu u kojem se ne osjećaš ugodno jer kako se osjećaš puno je važnije od onog kako izgledaš. Nitko nema pravo upravljati tvojim osjećajima ili ti reći da je ono što osjećaš ‘krivo’, nitko ti nema pravo za reći što bi ili što ne bi trebala osjećati, čak i kada imaju najbolje namjere ili ti pokušavaju pružiti podršku. Biti nezadovoljna svojim izgledom nakon poroda, ne znači da mrzimo svoje tijelo ili da ne volimo sebe. To samo znači da je naše tijelo doživjelo veliku promjenu i da nam treba vremena (nekima manje, nekima malo više) da se naviknemo na njega.