NOVO MJESTO

Blend Bar je novo it mjesto za ispijanje koktela. Vlasnik nam je objasnio koncept i pripremio svoje favorite

FOTO: Aleksandar Selak

Neformalna atmosfera, konobari koji vas znaju po imenu i dobra glazba samo su neki od razloga zašto ovo mjesto postaje omiljeno Zagrepčanima

Za ime Filipa Lipnika su na domaćoj koktel, odnosno barmenskoj sceni čuli baš svi. Radio je na mjestima poput Timea i Swanky Monkey Gardena, a stoji i iza Art of Bar Academy, škole koja se bavi edukacijom novih naraštaja barmena. Zahvaljujući svojim prepoznatljivim, često slatkastim koktelima, s vremenom je stekao vjernu klijentelu, a nakon godina rada za druge, napokon je odlučio otvoriti nešto svoje. Blend Bar smješten je u strogom centru grada, na adresi Gundulićeva 33. Kako doznajemo od Filipa, i sama priča oko odabira lokala dosta je posebna; njegova baka cijeli život živi točno preko puta, pa je kao mali zadivljeno gledao upravo u taj bar, koji je svojevremeno okupljao kremu zagrebačkog društva, maštajući da će jednom, kad naraste, i sam tamo moći zalaziti. Unatoč romantičnoj pozadini, svejedno ga, kaže nam, svi pitaju – zašto baš sad i nije li ga strah. “Gore ne može biti. Stvarno ne može, Potres, korona, … Vjerujem da može biti samo bolje. Da se razumijemo, ovaj posao godinu dana moraš moći izdržati raditi bez dobiti. Financijska korist dolazi kasnije. Nadam se da će nama sve teći po planu”, priča Lipnik.

Vrhunski kokteli po pristupačnim cijenama i fina kava

Aleksandar Selak

Upoznaje nas s konceptom svog Blend Bara. Naglasak je, logično, na koktelima, ali svojim je gostima htio u isto vrijeme ponuditi i finu kavu. “Ipak smo u centru, oko nas su državne i privatne tvrtke, ljudi vole popiti kavu. No, moram naglasiti da sam se odlučio ne ići putem popularnih specialty kave, već komercijalne, ali stvarno dobre kave. Kod nas tako možete probati Barcaffè Maestoso, koja u sebi sadrži aromu pečenih lješnjaka i čokolade i meni je fenomenalna. Prema mom iskustvu, Hrvati još uvijek nisu dovoljno otvoreni za specialty kave i kiselkaste okuse”, pojašnjava. Nastavljamo pričati o koktelima; prije svega, na karti bara moći ćete pronaći Filipove klasike, koji ga prate s prethodnih radnih mjesta, svjetske klasike poput Manhattana i Old Fashioneda, ali najviše želi istaknuti sljedeće – želja njega i njegovih barmena jest gostu ponuditi nešto personalizirano. Pitat će vas tako koji alkohol preferirate, pijete li gazirano ili ne, naginjete li slatkom ili kiselom, pa vas prema tome usmjeriti prema nečemu s karte ili pak napraviti nešto posve novo, samo za vas.

Serbus (gin, sirup limunska trava, sirup crvena naranča, sok od limuna, menta, tonic, 41 kuna)
Aleksandar Selak

Uz standardnih 40 koktela koje će stalno nuditi, kaže nam i da će ih mijenjati prema sezonama, jesen/zima i proljeće/ljeto. Halloween je, kaže, također odlična prigoda za posebne koktele. Zamolili smo ga i da izdvoji nekoliko koktela koje bi mogao probati onaj tko njegove koktele još nikad nije pio. “Tu je Pinky Gin, koji me prati već godinama, a koji sam napravio kao posvetu svom omiljenom sladoledu iz djetinjstva, Bubiju. Serbus, koji sam napravio s Old Pilotsom, za vrijeme života u izolaciji, nakon potresa. Htio sam napraviti pravi proljetno-ljetni osvježavajući koktel, s limunom, mentom i tonicom. Ali moram spomenuti i da u ponudi imamo domaće ledene čajeve, koje radimo u suradnji s Kućom zelenog čaja, a kojima su gosti oduševljeni”, ističe. Gledajući cijene, primjećujemo da su vrlo korektne; kokteli se kreću od 35 do 55 kuna, s tim da su u toj najvišoj kategoriji tek dva ili tri koktela. “Želio sam da budu pristupačni, da ljudima ne bude loše kad vide račun. Želim da privučemo goste, a ne da ih u startu odbijemo”, kaže.

Barmeni koji otvaraju vlastite barove ključni su za razvoj scene

Kratko se osvrćemo i na temu rastuće domaće scene koktel barova, uz Blend Bar, otvorili su se i Landsky i Peaches & Cream. Filip nam ih redom hvali, govori kako ih posjećuje i kako su genijalni, ističući kako se barmeni Zagreba drže zajedno i ne gledaju se kao konkurenciju, dapače. “Toliko nas je malo da bi bilo tužno da si nismo dobri. A ovakav se boom na sceni morao dogoditi. Još sam davno rekao da se Zagrebu treba dogoditi ono što se Beogradu dogodilo prije par godina, a to je da barmeni počnu otvarati vlastite barove. To nam se upravo i dogodilo, na svu sreću”, priča i otkriva nam koje barove obavezno posjetiti u Beogradu – Kulturu i Druid Bar.

“Naravno da su u fokusu bara kokteli, ali više od njih, želim da naši gosti dožive cjelokupnu vibru mjesta. Primjerice, to je ono što se osjeća u beogradskim barovima. Da barmen sa svakim gostim malo popriča, upozna ga, da su u drugom dolasku već međusobno na ti”, objašnjava Filip, i već nam je pri našem prvu posjetu jasno na što misli. Glazba je glasnija nego u prosječnom baru preko dana, ali opet nije toliko glasna da se ne može normalno pričati, barmeni su redom mladi i vrlo simpatični, terasa je ugodna i za dulje sjedenje. “Ne želim da ovo postane mondeno mjesto s ekipom koja se gura na pločniku i stoji s pićem u ruci. Želim da budemo puni, ali da svatko ima svoje mjesto za stolom, da nije prenapučeno”, kaže i najavljuje nam još nekoliko zanimljivosti koje možemo očekivati. Svake srijede, od studenog pa nadalje, gostovat će im mladi barmeni, koji pohađaju njegovu školu te se predstavljati sa svojim koktelima od 19 sati pa do kraja radnog vremena.

Petkom će imati gostovanja raznih brendova pića, dok je subota rezervirana za tematske večeri. “Prošli smo tjedan imali Single Ladies večer i prošlo je fenomenalno, ugodno smo se iznenadili”, priča s osmijehom. Na jednoj od tematskih večeri, već smo se dogovorili, svakako ćemo se ponovno vidjeti. Radno vrijeme Blend Bara je svaki dan, osim nedjelje, od 7 ujutro pa do ponoći, a pratiti ih možete ovdje.