GASTRO

Chef Matija Bregeš predstavio je novi meni u Baltazaru 2.0. Morate probati sarmu i patku s mlincima

U Baltazaru 2.0 gostima se nudi meni od osam sljedova inspiriranih gastronomskim nasljeđem svih hrvatskih regija

Sinoć je u restoranu Baltazar 2.0 predstavljen novi meni, a mi smo bili među prvima koji su ga imali prilike kušati. Na čelu kuhinje nalazi se Matija Bregeš, jedan od najtalentiranijih kuhara svoje generacije, pod čijim je vodstvom restoran Boškinac na Pagu dobio Michelinovu zvjezdicu.

Matija Bregeš
dean dubokovič

U Baltazaru 2.0 , restoranu na samom početku Nove Vesi, kuha već nešto više od godinu dana, a sudeći po onome što smo sinoć vidjeli, ostao je vjeran svom gastronomskom potpisu. Koristi lokalno dostupne i svima poznate namirnice – u kuhinji restorana gotovo se isključivo koristi povrće uzgojeno vrijednim rukama vrtlara Bube u vrtu smještenom u mjestu Rečica Kriška, nedaleko od Ivanić Grada. No, mladi chef te namirnice interpretira na nove načine, a poznata jela na kojima smo odrasli predstavlja u nekom novom, a opet načelno prepoznatljivom ruhu.

Gosti mogu birati između četiri i osam sljedova

Predstavljanje novog menija započelo je pomalo emotivno; vlasnik Igor Čimbur podsjetio je okupljene da se uskoro u istoj ulici zatvara pekarnica Trajković, najstariji zagrebačka pekarnica uopće (otvorena je 1925.), kao i na to da su se u Novoj Vesi ugasili i silni drugi prepoznatljivi obrti. Njihov je restoran, koji radi već 40 godina, rekao je, u tom smislu, svojevrsni bastion starog Zagreba i svim će se silama truditi da ga održe. A sudeći prema jelima uvijek dragog i skromnog chefa Bregeša, to ne bi trebao biti problem.

U sklopu novog menija gosti mogu birati između četiri i osam sljedova, a klasična à la carte ponuda ne postoji. Svi za stolom naručuju isti degustacijski meni, a određene izmjene, poput alergija ili posebnih dijetnih režima su, naravno, moguće. No, ako takvih ograničenja nemate, savjetujemo vam da meni kušate točno u onakvoj formi u kakvoj je zamišljen – čak i ako mislite da pojedine namirnice ne volite.

Večeru smo započeli s nekoliko pozdrava iz kuhinje među kojima posebno izdvajamo zaseka od odojka, krema od hrena i jabuke s gel od orahovca efektno posluženu u ljusci od oraha. Kad je riječ o sljedovima, iako nismo imali veće zamjerke ni na koji, najviše nas se dojmilo ovih nekoliko. Grincek se, kako i samo ime kaže, sastoji od raznog povrća za juhu (celer, mrkva, peršin) kakvo su koristile i naše bake i mame. Povrće se poslužuje u zdjeli te se zalijeva bogatom povrtnom juhom, dok se u poklopcu zdjele nalazi se panna cotta od celera s mousseom od kelja koja je zamišljena kao osvježenje nakon bogate povrtne juhe. Drugačije, kreativno, zabavno, a opet relativno poznato i utješno jelo.

Nekoliko jela koja posebno izdvajamo

Tu je i sarma, jelo bez kojeg je nemoguće zamisliti hladnije mjesece, pa joj je Bregeš odao počast vlastitom fine dining interpretacijom koja se sastoji od rolade od junetine i teletine, umaka od sarme i kupusa te vrlo efektnog krekera od kiselog kupusa. Dojmio nas se još jedan zimski klasik. Riječ je o patki s mlincima koju je chef rekreirao uz pomoć dimljenih pačjih prsa mariniranih u jabuci, hrskavih mlinci, varijacije cikle te ukiseljene mrkva punjene pačjom jetricom.

Konačno, moramo spomenuti i iznimnog sommeliera Gorana Petrića, kojeg poznajemo još iz restorana Noel, a koji je napravio jako lijepi pairing i spontano nam održao mini predavanje o podcijenjenosti graševine kao jedne od potentnijih domaćih sorti vina (pili smo izvrsnu Enjingijevu). Za kraj, ostaje nam još napomenuti da su rezervacije obavezne 24 sata ranije, a vrše se putem broja telefona 01/4666/824.

Škamp
dean dubokovič
Grincek
dean dubokovič
Lignja i maslina
dean dubokovič
Buzara
dean dubokovič
Krumpir i gljive
dean dubokovič
Patka i mlinci
dean dubokovič
Smrznuti sok fermentiranih cvjetova kadulje, jabuka i krastavac, pjena od gina
dean dubokovič
Mandarina i buča
dean dubokovič
Petit Four
dean dubokovič