tehnologija

Doznala sam sve o pametnim stanovima na koje se mnogi u posljednje vrijeme odlučuju. Pametnom dosta

FOTO: Pixabay

Intenzivno razmišljamo o tome da koncept pametnog stana uvedem i u svoj dom. Puno je razloga i benefita zašto bih to trebala učiniti čim prije

Zamislite da svojim stanom ili kućom u potpunosti možete upravljati preko mobitela ili tableta. Sad zamislite da to sve skupa možete raditi s bilo koje lokacije i to kilometrima daleko od vašeg doma. Prestanite zamišljati jer ću vam odmah reći kako ovo postoji već neko vrijeme na tržištu, a riječ je o konceptu pametnog stana, kuće koji je danas sve traženiji i dostupniji sustav kod uređenja modernih domova.

O čemu je zapravo riječ?

U pitanju je pametni koncept u sklopu kojeg su primjerice rasvjeta, grijanje, hlađenje, sigurnosni sustav, multimedija u kućnoj mreži te cjelokupna elektronika povezani u jedan jedinstven pametni sustav. Svim tim nabrojenim funkcijama (a, ima ih i puno više) stanar tako može upravljati pomoću univerzalnog daljinskog upravljača. Ukratko, cijeli svoj dom možete imati na dlanu.

Za bolje razumijevanje, mogli bismo reći kako se pametan stan po definiciji zapravo ne razlikuje puno od definicije ljudske inteligencije. Ako za ljude možemo reći da su inteligentni ukoliko imaju sposobnost brzog i ispravnog reagiranja na događaje iz vanjskog svijeta, onda za pametan stan možemo reći da se njegova inteligencija ogleda u tome da prikupljanjem informacija putem različitih senzora pravilno reagira i izvršava određene radnje. Cool, ha?

Iako vam proces rada pametnog stana na prvu djeluje možda prilično kompleksno, u pozadini sistema pametnog stana ili pametne kuće nalazi se mreža senzora i izvršnih elemenata, te mozak mašinerije kao uređaj koji vrši odlučivanje. Praktično i za one koji žele znati više – kada mozak dobije informaciju od nekog senzora, on vrši obradu te informacije po unaprijed zadanim pravilima i prosljeđuje izvršnom elementu komandu koju treba izvršiti. No, vas kao stanara ionako zanima samo final, zar ne?

A kako to izgleda u praksi?

Primjerice, svoj pametni stan možete tako zagrijati ili rashladiti prije no što se vratite kući, štedeći tako energiju, a ne odričući se udobnosti. Uz to, možete zaspati ili se probuditi uz najdražu pjesmu, kao i uz ugodnu temperaturu u svakoj prostoriji stana.

Kod koncepta pametnog stana, kuće posebno se ističe i sigurnost, odnosno da svoj dom možete u svakom trenutku provjeriti putem sigurnosnih kamera, dok će vas dojavljivači poplave ili curenja plina upozoriti na opasnost ma gdje god se vi nalazili. Ako se pak recimo strahovito bojite provalnika, možete ih zavarati i stvarati privid kao da ste kod kuće i to s ugrađenim senzorima u smislu da možete podesiti vrijeme paljenja i gašenja rasvjete, uključiti i isključiti glazbu ili TV, točnije fingirati na niz načina da je u kući netko i da je pritom vrlo živahno.

Baš sve se može personalizirati

Ako vam se ovo čini sve skupa too much, ne brinite, vlasnici ovakvih stanova ne trebaju programere jer su aplikacije za upravljanje pametnom kućom, stanom napravljene tako da ih svatko može jednostavno i intuitivno koristiti. Osim toga, sustav pametnog stana, kuće se može vrlo detaljno i precizno personalizirati prema potrebama stanara.

Pa tako recimo kada dolazite doma možete si unaprijed omogućiti da vas dočeka upaljeno svjetlo, da vam je upaljen TV, da vam se prostor hladi ili grije na željenu temperaturu. Tu je recimo i sustav roleta koji se može adaptirati ovisno o količini svjetla i izlasku ili zalasku sunca. Rolete se mogu programirati i same spuštati ili dizati ovisno i o vremenskim prilikama, ako recimo jako puše vjetar ili pada kiša. Naravno, sve i dalje isključivo ovisno o preferencijama stanara.

Energetska učinkovitosti i pametno upravljanje energijom

U cijeloj toj priči bitno je spomenuti i suvremenu mjeru energetske učinkovitosti, a to je pametno upravljanje energijom u zgradama, stanovima. Naime, već se naveliko sugerira kako zgrade treba početi mijenjati iz pasivnog potrošača energije u aktivnog sudionika, koji prikuplja podatke i kreira nove informacije koje služe za upravljanje potrošnjom. Jedna od dodatnih energetskih usluga koja bi vas na tom polju mogla zanimati jest i ona iz područja gospodarenja energijom koja se nudi kupcima HEP-a, a to je uspostava daljinskog očitanja električne energije i uvođenje sustava za gospodarenje energijom ESCO Monitor®.

Njegovo korištenje omogućuje korisniku tako sustavno praćenje dinamike potrošnje energenata, odnosno omogućuje mu uvid u potrošnju, analizu i planiranje potrošnje, nadzor te rano otkrivanje i alarmiranje u slučaju promjene potrošnje energije i vode, primjerice u slučaju slabe energetske učinkovitosti, kvarova i neočekivanih događaja.

Malo je reći kako građani u velikoj mjeri osjećaju utjecaj digitalizacije na svakodnevni život, u načinu na koji komuniciraju, rade, zabavljaju se i slično. Uskoro će se taj trend u velikoj mjeri početi osjećati i na načinu na koji trošimo energiju, posebno kad je u pitanju praćenje i upravljanje vlastitom potrošnjom.

Pametna brojila u budućnosti će postati standard, kao što su to sada pametni telefoni i svi ćemo moći u realnom vremenu imati informaciju o našoj potrošnji i moći ćemo upravljati njome. Rekla bih vrlo zgodno i prijeko potrebno jer kad se osobno sjetim situacija pretplaćenih računa zbog razno raznih kvarova, nastalih ne mojom krivicom, ovo se čini kao savršen alarm, pa onda i nadzor te kontrola kod koje se to ne bi trebalo više na taj način odvijati.

https://www.youtube.com/watch?v=-gZs73DeUQg

No, šalu na stranu, pored svih funkcija automatizacije i mogućnosti integracije, pametan stan ili pametna kuća daju vam na prvom mjestu veliku fleksibilnost da tijekom perioda korištenja sistema možete vršiti razne izmjene, odnosno da kuću ili stan prilagodite u svakom trenutku isključivo svojim potrebama, zahtjevima i vašem stilu življenja, bilo da ste u stanu, kući ili pak uopće niste.

Ako se pak odlučite ili razmišljate o kupnji pametnog stana, kuće ili možda za ugradnju takvog sustava u vaš postojeći dom, osim povećane udobnosti i sigurnosti, imajte na umu i prednost velike uštede energije što u današnjem modernom stanovanju nije nimalo zanemarivo. Pametnom dosta!

Sadržaj donosimo u suradnji s HEP-om