FOTO: Tgm creative

Isprobali smo hit staklene rezance koji su zaludjeli cijeli Instagram. Da, stvarno su toliko dobri

Recept je proslavio kineski food bloger Wayne Shen (@foodiechina888)

Gastro test

Isprobali smo hit staklene rezance koji su zaludjeli cijeli Instagram. Da, stvarno su toliko dobri

Recept je proslavio kineski food bloger Wayne Shen (@foodiechina888)

FOTO: Tgm creative

Svaki put kad pomislimo da definitivno trebamo ozbiljnije razmisliti o deinstaliranju Instagrama, pojavi se neka fotografija ili reels koji nas razuvjeri. U zadnje vrijeme nam se to redovito događa s receptima. Montirani tako da izgledaju kao da ih u nekoliko minuta može rekreirati malo spretnije dijete i servirani prema svim Insta-worthy načelima, čine se predobro da bismo ih propustili. Ponekad smo na njih naivno nasjedali, i na teži način učili da samo zato što neko jelo dobro izgleda na Instagramu ne znači da je zaista i ukusno, ali ponekad smo nailazili i na one koji su nadmašili naša očekivanja.

Nadajući se da će se u konačnici svrstati u potonje, odlučili smo se isprobati viralni recept za ljute staklene rezance iza kojih stoji kineski food bloger Wayne Shen (@foodiechina888), kojeg prati čak 1,3 milijuna korisnika. S iznimkom kipućeg ulja koje recept traži, jelo uopće ne uključuje klasično kuhanje, ali zato uključuje dosta sjeckanja i specifičnih sastojaka. Uz posjet supermarketu i trgovini specijaliziranoj za azijske namirnice, uspjeli smo pronaći sve osim jednog sastojka – svježeg korijandera. Mjere u receptu na momente nisu precizno navedene (kao u slučaju rezanaca i povrća), a na momente nisu realne, budući da, primjerice, piše jedna žličica, a naočigled ide više. Zbog toga smo bili prisiljeni procjenjivati od oka, ali na kraju je ispalo da smo baš nekako pogodili omjere. Cijele recept, korake pripreme, a onda i naše dojmove, možete provjeriti u nastavku.

Ljuti stakleni rezanci

Sastojci

  • 250 g staklenih rezanaca
  • 4-5 režnjeva češnjaka
  • 1-2 chilli paprike (ovisno o tome koliko želite da jelo bude ljuto)
  • pera od 2-3 mlada luka
  • žlica chilli praha (ovisno o tome koliko želite da jelo bude ljuto)
  • 2 žlice sezama
  • 1 dcl suncokretovog (ili nekog drugog neutralnog) ulja
  • 2 mrkve srednje veličine
  • 1/2 krastavca salatara
  • žličica temeljca u prahu (opcionalno)
  • žlica svijetlog soja sosa
  • žlica crnog kineskog octa (može i rižin ocat)
  • 1/2 žličice soli
  • 1/2 žličice šećera
  • 2 žlice kikirikija

Postupak

1. Rezance pripremite prema uputama na pakiranju; prelijte ih kipućom vodom pa ocijedite nakon dvije-tri minute i ostavite da stoje u loncu.

2. Češnjak nasjeckajte što je sitnije moguće, a chilli paprikama uklonite sjemenke pa ih nasjeckajte na kolutiće. Isto učinite i sa zelenim dijelom mladog luka. Sve skupa stavite u istu zdjelu i ostavite po strani.

3. Mrkve i krastavac nasjeckajte na julienne, ili ako (poput nas) nemate toliko strpljenja, posegnite za ribežom. Povrće stavite na rezance u loncu (ocijedite potencijalni višak tekućine) i ostavite po strani.

4. U zdjelu s češnjakom, lukom i chilli paprikama dodajte sezam i chilli u prahu. Paralelno stavite kuhati ulje. Kad postane kipuće, zagrabite ga šefljom i prelijte preko svih namirnica u zdjeli, tako da ih tek lagano prekriva.

5. Nakon toga, u zdjelu dodajte soja sos i crni ocat. Promiješajte smjesu, a onda prelijte preko povrća i rezanaca u loncu.

6. Navucite gumenu rukavicu i dobro promiješajte rezance s umakom i povrćem, pazeći da sve ravnomjerno rasporedi, a drugom rukom pridržavajući lonac.

7. Servirajte s bogatim posipom od kikirikija i konzumirajte odmah.

Zaključak

Ovo jelo od naše je redakcije dobilo visoku ocjenu – i jednoglasno smo se složili da ćemo ga prvom prilikom ponovno pripremiti za ručak. Moramo napomenuti da je jelo prilično ljuto i nije za one osjetljivog želudca, ali to se, naposljetku, naslućuje već iz samog naziva. Ljuto u ovom slučaju, dakle, ne znači blago pikantno, već ljuto na autentični kineski način. Naravno, razina ljutine se može prilagoditi, ali ne savjetujemo da je potpuno izostavite jer ćete dobiti posve drugačije jelo.

Okusi su pravi restoranski (iako, zapravo se nismo mogli sjetiti kad smo tako dobar tanjur tjestenine uopće kušali u nekom zagrebačkom azijskom restoranu), teksture zanimljive; mekani rezanci fino se sljubljuju s hrskavim povrćem, baš kao i sezamom. Ako ste vješti s nožem, priprema ovog jela doista vam neće oduzeti više od 20 minuta vremena, što je dodatni plus. Ipak, moramo spomenuti i to da većina hrvatskih kućanstva u smočnici nema proizvode poput crnog octa, svježeg korijandera, pa ni soja sosa, i da ćete za njihovu kupovinu morati izdvojiti veću količinu novca u odnosu na klasični ručak. S druge strane, jednom kad ih kupite, trajat će vam jako dugo, i moći ćete ih koristiti u nizu azijskih recepata. Počnite baš s ovim jer zaista opravdava internet hype.