KUĆNI LJUBIMCI

Jeste li znali da je mačke teže udomiti od pasa? Vlasnica dvije mace ispričala nam je svoje iskustvo

Iz Udruge Indigo kažu da je u praksi zapravo teže udomiti mačku nego psa

FOTO: Unsplash

Iz Udruge Indigo kažu da je u praksi zapravo teže udomiti mačku nego psa

Životinje zbilja mogu obogatiti život, što će potvrditi i svaki vlasnik ljubimca. No isto tako podrazumijevaju i veliku razinu odgovornosti. I dok su za pse neophodne dnevne šetnje, za mačke se često pogrešno misli da ih se može udomiti bez pretjeranog planiranja te da ne iziskuju previše brige.

Rezultat takvih uvjerenja nažalost su brojni problemi koji su specifični za ovu populaciju, poput napuštenih i nesteriliziranih mačaka. Što zapravo podrazumijeva udomljavanje mačaka, doznali smo iz prve ruke – u Udruzi Indigo te dvije vlasnice ovih šarmantnih ljubimaca.

Velik problem su neodgovorni vlasnici

Udruga Indigo djeluje u Zagrebu i bavi se spašavanjem i udomljavanjem životinja, volontiranjem te edukacijama. Kažu da su mačke često žrtve neodgovornih vlasnika, a veliki problem je i činjenica da zbrinjavanje mačaka nije zakonski regulirano. Posljedica je velik broj napuštenih i nesteriliziranih mačaka na ulicama.

“Diljem gradova i sela naše države nalaze se doslovno tisuće mačaka koje nemaju konkretan dom, a ta brojka iz dana u dan raste, posebice u razdoblju kasnog proljeća kada ih najviše dobije prinove. Jednostavno nije moguće pronaći toliko domova koliko na svijet dođe novih mačića”, govore iz Udruge Indigo.

“Mačke, baš poput pasa, nerijetko postanu neželjen član obitelji pred, primjerice, selidbu ili čak odlazak na godišnji odmor. To je surova stvarnost koju će biti poprilično teško promijeniti zbog ljudske naravi. Ipak, sterilizacijom se jedna mačka s vremenom ne bi razmnožila na dvije, tri ili šest i postojala bi veća mogućnost da pronađe novi dom ili bude smještena u neku od udruga za dobrobit i zaštitu životinja.”

Nisam mogla odlučiti, udomila sam dvije mace

Privatni album

“Kako danas postoje razne udruge za udomljavanje životinja, jednu od njih pronašla sam na Facebooku gdje sam odlučila pregledati objavljene fotografije. Naravno, svaka je imala svoju životnu priču i tada ih želiš udomiti sve, a s obzirom na to da se nisam mogla odlučiti, uzela sam dvije”, prepričava naša sugovornica Stefani, dodajući da proces udomljavanja nije bio kompliciran.

Prvi korak uključivao je ispunjenje upitnika koji je sadržavao nekoliko osnovnih pitanja o okruženju u koje se mačka udomljava. Zbog sigurnosti da životinje budu udomljene u sigurnu okolinu, nužno je reći odlazi li mačka u kuću ili stan, koliko je prometna ulica u kojoj će biti novi zauvijek dom, hoće li u okruženju biti drugih životinja, planirate li ju sterilizirati i slično. U drugom koraku, kako kaže Stefani, mace su bile na njezinom kućnom pragu.

S istim se složila i Monika, koju je njezina udomljena Mini osvojila na prvi pogled. “Bila je spašena s ulice, imala je tužan pogled, a i podsjećala me na mačka kojeg sam ranije imala”, govori Monika koja je svoju Mini udomila nakon što su volonteri udruge zaključili da zadovoljava osnovne uvjete, a jedan od njih bio je da se mačka ne pušta van.

I mačke imaju svoje rituale

oznor
Privatni album

Mini je vrlo mirna i mazna i odmah se uklopila u svoj novi dom. Voli jesti i izležavati se, zbog čega ju Monika od milja ponekad zna nazvati i mrcinom. “Imamo jutarnji ritual gdje ju moram, odmah nakon ustajanja iz kreveta, nositi i maziti otprilike pet minuta. Nekad se žurim na posao pa ako to ne napravim, hoda za mnom po stanu, mjauče i izvrće se na leđa”.

Stefanini udomljeni mačići također su se brzo opustili i prilagodili novoj okolini te su već nakon 15 minuta uspjeli pokidati zavjesu, prisjeća se kroz smijeh. Od rituala izdvaja obavezno ustajanje u pet sati ujutro kako bi se naspavani gospodinčići pustili van, s obzirom na to da noć provode u kući, umotani u tople dekice.

Zašto je važno sterilizirati mačku?

Tijekom osiguravanja najbolje moguće okoline i uvjeta u kojima će novi kućni ljubimac provoditi svoje bezbrižne dane, susrest ćete se i s jednom važnom odlukom – sterilizirati mačku ili ne? Sterilizacija mačaka, osim što iz naše ljudske vizure sprečava neželjeno potomstvo, ima i mnogo pozitivnih učinaka na sam mačji život a time i naš.

Iz Udruge Indigo kažu da se sterilizacijom smanjuje mogućnost raznih oboljenja, nema toliko obilježavanja teritorija, a time ni intenzivnog mirisa mačjeg urina, smanjuje se mogućnost opasnih zaraznih bolesti, smanjuje se mačja potreba za lutanjem i općenito potreba za teritorijalnim ponašanjem, što dovodi do manje agresije unutar populacije.

“Ono što je potrebno naglasiti je to da sterilizirane mačke imaju potrebu za posebnom prehranom koju danas nije teško pronaći na tržištu. Naše mace, a samim time i mi, i više su nego oduševljene s Purina ProPlan hranom za sterilizirane mačke, a svi znamo koliko su ta svemirska bića izbirljiva”, govore iz Udruge Indigo.

Oporavak je vrlo brz, mačke su živahnije već drugi dan

Monika je svoju Mini sterilizirala kada je imala devet mjeseci, a Stefani se za korak kastracije svojih mačaka odlučila kada im je bilo osam mjeseci.

“Prvi dan su skoro cijeli prespavali, no drugi dan su već bili živahniji. Odlučila sam ih se kastrirati nastojeći spriječiti i umanjiti mogućnost da se događa ovo što se dogodilo njima”, kaže Stefani dodajući da su njezine mačke nakon operacije postale privrženije njoj i njenoj obitelji te više nisu imale potrebu izlaziti van dvorišta.

“Mačke se uglavnom oporave vrlo brzo, Mini se već za par sati ponašala normalno. Jedino na što sam pazila je da ne liže ranu i da ne skače na visoki namještaj, a promjene nakon zahvata nisam primijetila” prepričava Monika, svjesna važnosti sterilizacije kojom se smanjuje mogućnost pojave raznih bolesti, ali i mačje trudnoće zbog koje danas imamo velik broj uličnih mačaka koje se nalaze u lošem stanju, s raznim ozljedama, upalom oka, nametnicima i slično.

Prehranom do boljeg zdravlja

Privatni album

U održavanju zdravlja sterilizirane ili kastrirane mačke prehrana ima ključnu ulogu. Sterilizacija ili kastracija inače smanjuje količinu prehrane koja je potrebna mački za održavanje zdrave težine, ali također može povećati njezin apetit i učiniti je manje fizički aktivnom. To može dovesti do debljanja koje nadalje može rezultirati zdravstvenim problemima, kao što su povećan rizik od bolesti bubrega i infekcije donjeg urinarnog trakta.

Koje prehrambene navike ima Mini, ispričala nam je Monika. “Tijekom dana jede više manjih obroka, 70 posto njezine prehrane čini mokra hrana, a 30 posto suha. Najviše voli Purinu, što je super jer u svojoj ponudi imaju prilagođen asortiman. Najdraži joj je Pro Plan za odrasle sterilizirane mačke. Uz zdjelicu s hranom, svaki dan ima i zdjelicu sa svježom vodom”.

Purina Pro Plan nudi nutritivno uravnotežene obroke kojima se zadovoljavaju specifične prehrambene potrebe steriliziranih ili kastriranih mačaka. Dolazi u mokrom i suhom izdanju, različitih okusa – od lososa i zečetine, preko bakalara s pastrvom i patke s jetricama, do morske ribe, piletine i govedine, zadovoljit će ukus svakog mačjeg brka.

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Purina.