Kućanski vodič

Dva načina kako pravilno oprati perilicu rublja bez teških kemikalija

Ako perilica ima program samočišćenja, on je dovoljan za pranje perilice

kako oprati perilicu rublja
FOTO: Unsplash.com

Perilicu rublja treba redovito čistiti i održavati jer se u njoj ipak pere prljava odjeća. Savjeti za pranje perilice rublja uvijek dobro dođu. Prvi korak u pranju perilice rublja je čitanje uputa. Danas pojedini modeli perilica rublja imaju poseban program za čišćenje bubnja. Zato, prije nego što isprobate nešto drugo, pokušajte s programom samočišćenja.

Ako vaš model perilice rublja nema tu opciju, možete isprobati prirodnu metodu čišćenja – octom ili sodom bikarbonom.

Kako pravilno oprati perilicu rublja

Pranje perilice rublja octom vrlo je jednostavno – dovoljno je samo uliti 2 šalice octa u ladicu za deterdžent i uključiti program za pranje na visokoj temperaturi. Naravno, perilica mora biti prazna. Kada završi ciklus pranja obrišite unutrašnjoj bubnja vlažnom i čistom krpom. Ako je potrebno, još jednom pokrenite ciklus pranja običnom vodom kako bi se isprali ostaci octa i taloga.

Drugi način kako oprati perilicu rublja je onaj pomoću sode bikarbone. U bubanj perilice stavite pola šalice sode bikarbone i uključite program pranja na visokoj temperaturi. Perilica rublja nakon pranja octom ili sodom bikarbonom postat će čista i izgubiti neugodan miris.

Uzroci neugodnog mirisa iz perilice rublja najčešće se kriju u:

  • ladici za deterdžent: otvorite ladicu za deterdžent i operite ostatke deterdženta i tekućine. Upravo iz tih ostataka može se s vremenom javiti neugodan miris
  • bubnju perilice rublja: prebrišite bubanj suhom krpom i provjerite dolazi li neugodan miris iz bubnja
  • filteru perilice rublja: u filteru se skupljaju sve nečistoće i svi komadi koji izađu nakon pranja rublja, stoga je vrlo važno redovito čišćenje i pranje filtera perilice rublja
  • brtvi na vratima: provjerite brtve na vratima perilice rublja jer to je idealno mjesto za skupljanje nečistoća i plijesni.