Super vodič

Staza sedam slapova, Vražji prolaz i još 8 lokacija za izlet u Hrvatskoj. Fotke su sjajne

Lokacije na obali, ali i unutrašnjosti

FOTO: Unsplash

Svaka motivacija za putovanja i izlet u prirodu je dobra motivacija. Ako ne znate kamo za vikend – kroz naš vam današnji vodič predstavljamo popis ultimativnih Insta-worthy lokacija u Hrvatskoj koje morate posjetiti što prije. Ovisno o tome gjde se nalazite, imamo lokacije na obali i u unutrašnjosti. Vratiti ćete se s dobrim fotkama siguno, ali još je važnije da u cijelom procesu ne zaboravite uživati u trenutku. Ovo je 10 lokacija za izlet u Hrvatskoj ovog vikenda.

kamo za vikend hrvatska
Mount Srđ, Dubrovnik, Croatia Unsplash

Rt Kamenjak

Rt Kamenjak u Istri jedno je onih mjesta u Hrvatskoj koje vam ne može dosaditi i koje će vas ljepotom svoje prirode i mora uvijek razoružati. Osim kaskadnih kamenih litica idealnih za skakanje u more, na Kamenjaku se nalazi i nekoliko pješčanih plaža koje su prikladne za obitelji s djecom.

Gdje: Premantura
Što: zaštićeni park čija se impresivna obala proteže kroz tridesetak kilometara, otkrivajući pritom mnoge lijepe uvale, otočiće i beskrajne plaže

Staza sedam slapova

Staza sedam slapova jedna je od najpoznatijih i najljepših planinarskih staza u Istri. Kroz selo Kotli protječe rijeka Mirna, padajući u slapovima preko stijena, dubeći u kamenu kotlaste udubine po kojima je selo dobilo ime. Slijedite rijeku Mirnu i njezine brojne potoke koji su stvorili čarobne slapove i jezera u kojima možete uživati ​​u mističnim ljepotama Istre. Bez obzira koje je godišnje doba, od pogleda na ove slapove zastaje dah. Staza sedam slapova počinje na rubu grada Buzeta i zahtijeva oko 5-6 sati hoda uključujući pauze i fotografiranja.

Gdje: Buzet
Što: kružna planinarska staza dužine 13,5-17 km, prolazi kroz sedam slapova i Kotle, idealno mjesto za kupanje

Zeleni Vir i Vražji prolaz

Područja Zeleni vir i Vražji prolaz nalaze se na području Općine Skrad u Gorskom kotaru. Vražji prolaz je jedan od najljepših hrvatskih kanjona, dok je Zeleni vir je snažan izvor u dnu plitke spilje podno sedamdesetak metara visoke stijene niz koju pada potok. Bujna šumska vegetacija cijelog rezervata, obilje slapova i potoka nešto su što se treba doživjeti.

Gdje: Skrad
Što: izletište u Gorskom kotaru, idealno za laganije planinarenje.

Bijele i Samarske stijene

Bijele su stijene uvijek privlačile posjetitelje, a zbog svoje iznimne ljepote su proglašene prirodnim rezervatom. Možete birati dvije rute – Begova staza je kraća ruta u trajanju od 49 minuta, a Vihoraški put je dulja, gdje će vam trebati 5 sati do vrha. Cijelim putem je sve prekriveno jelama, borovima i smrekama, a floru sačinjavaju brojni rariteti poput runolista ili kranjskog ljiljana.

Gdje: Velika Kapela
Što: strogi rezervat, nalaze se u središnjem dijelu Velike Kapele u Primorskoj-goranskoj i Karlovačkoj županiji, karakteriziraju ga monumentalne vapnenačke stijene

Veli Žal

Na ovoj ćete plaži pronaći spoj pijeska i oblutaka dok ćete hlad morati potražiti nešto dalje, u obližnjoj šumici. U usporedbi s popularnijim plažama, Veli Žal na Dugom Otoku još nije toliko napučena plaža, a zbilja je prekrasna za kupanje. Paleta boja tipična za tropske otoke, prostire se ravnomjerno sve do obzora, a čaroliju stvara refleksija sunčeve svjetlosti od dna prekrivenog najfinijim bijelim pijeskom.

Gdje: Dugi Otok
Što: plaža koja donosi spoj pijeska i oblutaka, nazivaju je i hrvatskim Maldivima

Veliko vrilo (Glavaš)

Najveći izvor Cetine je Veliko vrilo ili Glavaš, potopljeni speleološki objekt kojemu se procjenjuje dubina od oko 115 metara. Ovo krško vrelo posebice gledano iz ptičje perspektive, ima oblik oka i boje koje se prelijevaju kroz kristalno čistu vodu, što mu je donijelo svjetsku slavu i stavilo ga na popis brojnih znatiželjnika. I dok su se do prošle godine hrabri mogli i okupati, od rujna prošle godine je to zakonski zabranjeno. Svakako možete posjetiti izvor, zadržati se kratko ili sjediti cijeli dan, ovisno koliko volite prirodu. Veliko vrilo oduzima dah u svakom pogledu.

Gdje: Mišali, općina Civljane
Što: izvor rijeke Cetine, zaštićen kao hidrološki spomenik prirode, a s ostalim izvorima čini čini cjelinu Vrela Cetine

Plaža Pritišćina

Plaža Pritiština nalazi se u malom mjestu Podhumlje na otoku Visu. Ova mala „sestrinska“ uvala koju vidite na slici je odmah pored, a do nje se može doći samo brodom ili kratkim plivanjem. Boja mora je vjerojatno najljepša na Jadranu, a u kombinaciji s liticama i stijenama krajolik je nezaboravan.

Gdje: otok Vis
Što: prekrasna mala uvala koja se nalazi na južnoj strani otoka, a do nje je moguće doći vrlo dugim, ne baš dobro uređenim makadamskim putem od Podhumlja

Punta Rata/Kamen Brela

Punta Rata je plaža u brelima, poznata i kao Kamen Brela ili Šakan kamen, jedna od najposjećenijih lokacija na Jadranu. Osim što je sama po sebi prekrasna, Plaža Punta Rata ima jedinstvenu atrakciju, obližnju hrid u moru visine šest metara koja je postala mnogima uzbudljiva Instagram kulisa.

Gdje: Brela
Što: šljunčana plaža, posebno po prepoznatljiva po obližnjoj hridi s vlastitom vegetacijom, koja podsjeća na kakav minijaturni privatni otok

Plaža Pasjača

S obzirom na to da na njoj nema komercijalnih sadržaja, Plaža Pasjača je idealna za one koji se žele opustiti u tišini, prekrasnoj prirodi te bistrom i čistom moru. Do plaže se može doći kopnenim strmim putem i stepenicama usječenim u liticu. No, sve češće ju viđamo na Instagramu, stoga ne možemo garantirati potpunu izoliranost na ovoj Jadranskoj ljepotici.

Gdje: Konavli
Što: plaža koja slovi za jednu od naljepših u Hrvatskoj, ali i u cijeloj Europi

Otok Lokrum

Otok Lokrum je rezervat šumske vegetacije pod zaštitom UNESCO-a koji krije zapanjujuću prirodu, zanimljive i rijetke životinjske vrste. Na njemu se nalazi i Mrtvo more – slano jezero koje je uskim tjesnacem povezano s morem. U toj zatvorenoj prirodnoj uvali more je plitko i nikad nema valova, a kupanje je ondje uistinu poseban doživljaj.

Gdje: dubrovački akvatorij
Što: nenaseljeni otok, poznat po raskošnoj vegetaciji, prepun prirodnih ljepota