FOTO: Saša Ćetković/TMG Creative

Poznati food bloger Hungry Mile pokazao nam je kako nastaju njegova videa i fotke hrane

Najviše nereda, kaže nam, napravi kad poha meso

Iza kamere

Poznati food bloger Hungry Mile pokazao nam je kako nastaju njegova videa i fotke hrane

Najviše nereda, kaže nam, napravi kad poha meso

FOTO: Saša Ćetković/TMG Creative

Prava priča o stvaranju sadržaja za društvene mreže daleko je drugačija od lijepih fotografija i videa koje gledamo na internetu. Potrebno je mnogo vremena, truda i kreativnog nereda da se dobije taj finalni content. Na tragu toga vam Super1 u suradnji s talijanskim brendom Chanteclair donosi tri priče o influencerima koji su nam iza kulisa pokazali delikatan proces pripreme, ali i koliko je posla s čišćenjem te pospremanjem nakon svega.


Brze i pitke videe kuhanja koje vidimo na društvenim mrežama upijamo kao spužve. Toliko su privlačni i zabavni da nekad prođu sati gledanja, a da to ni ne primijetimo. Iako kreiranje takvog sadržaja kroz naše oči laika izgleda lako, u stvarnosti to nije tako. Mile Butorac, fizioterapeut rodom iz Like je svoju pravu životnu strast pronašao u kuhinji i to – pred kamerama. Svoje ukusne radove dijeli s gotovo 40.000 pratitelja na Instagram profilu hungry_mile koji je pokrenuo prije šest godina te na web stranici Jedi do mile volje. Gastrobloger nas je velikodušno pustio u svoju kuhinju u kojoj smo iz prve ruke imali priliku vidjeti kako zapravo nastaju njegove estetski savršene fotografije i dinamični, kratki videorecepti za društvene mreže.

Objektivom smo uhvatili kreativni nered i cijeli proces iza kamera koji, iako mnogi misle da nije tako, zahtijeva puno planiranja, pripreme, ponovnih i neuspjelih pokušaja te, naravno, čišćenja. “Najviše nereda u kuhinji napravim kad radim više kolača odjednom. Tada ne snimam video, nego fotografiram finalni desert koji je lijepo serviran. Ili pred blagdane kada radim više kolača ili pak kad radim nekome tortu za rođendan. Potrudim se uvijek odmah pospremati da ne napravim previše nereda. Nekad se masnoće znaju skoriti pa se to kasnije teže očisti”, govori Mile.

S popisom namirnica u trgovinu

Najčešće videe radi sam, ali kad treba, uskoči mu netko od ukućana, prijatelja ili kolega. Voli kuhati sam jer u glavi ima već zamišljen redoslijed obrade namirnica i poznati ritam. “Možda ne prenesem ljudima najbolje ono što od njih očekujem u kuhinji, odnosno kako da mi pomognu, pa nastane strka i zbrka. Zato mi je draže odraditi sam stvari, pogotovo ako je riječ o nekome tko nema toliko iskustva u kuhanju. Što je sasvim u redu, oni mi mogu pomoći na druge načine pa, primjerice, oprati suđe. To isto puno znači”, objašnjava nam istovremeno čisteći avokado.

Cijeli kreativni proces koji stoji iza fotografija i videa kreće kupnjom namirnica. Mile u trgovinu odlazi s egzaktnim popisom, a u dućanu nekad mora improvizirati ako nema svih sastojaka koji su mu potrebni. “Kad znam da ću naredni tjedan biti u gužvi, znam snimiti i dvije stvari dnevno. Nekad snimim jednu, a nekad niti jednu. Ovisi o tome koliko vremena imam. Ako taj dan znam da ću nešto snimati, pokušam prilagoditi tome da nam to bude jedan obrok – da nemam baš tri ručka. Ako pak radim kolače, njih podijelim prijateljima i susjedima jer što će mi četiri kolača tjedno?” iskreno će.

Praksom do savršenstva

Saša Ćetković

Danas mu treba duplo manje vremena da snimi i obradi sadržaj za društvene mreže, nego li kad je tek počeo. “Sad znam točno što radim. Mislim da je na početku najteže to što je čovjek nesiguran pa toliko dugo fotografira i snima misleći da ovaj prvi sadržaj ne valja. Naravno, i kad si puno u kuhinji, vještine i znanje koje kuhar ima mu se izbruse. To olakšava i skraćuje vrijeme pripreme. Primjerice, brže nasjeckaš luk, ako trebaš vrelu vodu za tjesteninu staviš je u kuhalo, brže miješaš i slično”, nabraja.

Kada sprema neko jelo koje neće završiti na njegovom blogu, treba mu duplo manje vremena da ga napravi. “Kad dinstam luk ili pečem meso i ulje prska okolo, da ga spremam samo za sebe, ne bih sigurno odmah čistio pećnicu, nego bih sve spremio do kraja pa onda počistio. No, kad snimam za društvene mreže, svako malo moram obrisati kad nešto špricne ili kapne da lijepo izgleda na kameri”, ističe.

Kad čisti, nastoji koristiti sredstva koja su vrlo djelotvorna te kojima se mogu obrisati razne površine. Ovaj put smo mu i mi pomogli spremiti nered. Budući da smo spremali salatu s povrćem i kozicama, bilo je puno otpadaka koje smo spremili u zasebnu vreću i suđa koje je trebalo otprati. Kad su se pekle kozice, uljem smo poprskali indukcijsku ploču koju smo vrlo lako očistili Chanteclair univerzalnim sredstvom za odmašćivanje. Na pod nam je kapnuo umak, što smo također riješili istim sredstvom. Ima nečeg, složili smo se svi, baš zadovoljavajućeg u čišćenju.

Najviše je nereda kad se poha meso

Saša Ćetković

Najviše nereda, priznaje nam, napravi kad poha meso. “Tu imamo brašno, krušne mrvice i jaja. Lako se zaprlja jer nekad nešto moraš dodati ili pak zaprljanim rukama nešto makneš. Bude mrvica i brašna posvuda. Tu nikad nisam uredan u procesu. Čišćenje ribe je, također, proces kojim zaprljam kuhinju. Trudim se čistiti je u sudoperu, ali uvijek mi nešto pobjegne okolo”, objašnjava.

Među prvim fotografijama koje je napravio su bila jela s puno povrća koja su izgleda estetski privlačno zbog količine boja. Iz toga se razloga odlučio za nas napraviti šarenu salatu s kozicama. “Iz današnje perspektive mi je to sve tad bilo nespretno posloženo. Nisam pazio na sjene, već sam hvatao realnije trenutke kuhanja. Prvi video koji sam snimao je bila verzija nekog toplog sendviča iz pećnice. Tada sam radio duže videe i prikazivao više koraka, no s vremenom sam shvati da neki nisu potrebni jer je ljudima jasno. Primjerice, gotovo svi znaju kako se dinsta luk”, navodi Mile.

Za minutu videa treba sat vremena materijala

Saša Ćetković

Da izbjegne iznenađenja pri snimanju, ponekad zna jela i slastice ranije pripremiti. “To je probna verzija koju ne dokumentiram. No, vrlo često pred kamerom spremam neku hranu i po prvi puta. Nije mi to problem kad mi je proces barem malo poznati ili ako sam radio nešto slično ranije, odnosno ako je to kombinacija recepata i tehnika koje sam svladao. Primjerice, sad dolazi sezona graška i šparoga. Ako me to inspirira na neki novi recept, znam već s čim bi kombinirao i kako se namirnice ponašaju pa ne trebam isprobavati nekoliko puta”, govori Mile.

Više isprobava kada su slatke stvari u pitanju jer su one osjetljivije. Kod kolača i torti se strogo moraju pratiti normativi. Zato tijesta isproba napraviti nekoliko puta prije snimanja. “Neke proces pred kamerama ne mogu ponavljati. Ako započnem dinstati luk, to je to. No, ako motam sarme, moram ih zamotati nekoliko dok zelje i meso ne izgledaju reprezentativno. Na kraju znam imati jako puno materijala. Od sat vremena materijala, na kraju iskoristim jednu minutu”, kaže gastrobloger.

Potrebna je dobra volja i mobitel

Saša Ćetković

Sirovi materijal prvi cijeli pregleda, a zatim filtrira sadržaj i nagrubo složi redoslijed i kadrove koje je zamislio u videu. Nakon te selekcije, slijedi rezanje, skraćivanje i izbacivanje. Na kraju mu ukupno treba nekoliko sati da ga montira u programu Splice. “Volim raditi prirodne tranzicije. Primjerice, ako radim mesne okruglice, u jednom trenutku ih oblikujem, a u drugom pečem. Dinamično je i zanimljivo”, kaže.

Najkorisniji savjeti koje je dobio od drugih prijatelja blogera su bili oni kako pravilno postaviti svijetlo, obraditi fotografije, koristiti pravilo neparnog broja predmeta na fotografiji i postaviti namirnice u kadru. “Naučili su me i koja je hrana fotogenična, a koja nije. Juhe, variva i grah je jako teško uhvatiti na fotografiji da izgledaju baš lijepo i primamljivo. Ljudi bi se iznenadili, ali i obični, crni kolači poput browniesa na slici nekad izgledaju kao crne mrlje nasred tanjura. Jako teško ih je dobro uhvatiti. Dobar savjet je slagati ih u piramidu ili dodati bobičast voće koje je jako fotogenično i koje puno puta spasi stvar”, govori Mile dodajući da ohrabruje sve koji se žele upustiti u blogerstvo i gastro svijet jer danas nije više nije potrebna skupa oprema.

Dovoljan je mobitel s dobrom kamerom i volja. “Ne treba vam ni stativ. Meni je dandanas nekad nezgodno raditi sa stativom pa stavim mobitel u šalicu ili ga podbočim vazom i bocom. To mi je nekad jednostavnije i brže. Tako da, svi oni koji uživaju u tome, ne bojte se i prepustite se”, poručuje.

Saša Ćetković

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Chanteclair.