Njega tijela

Liječnica odgovara na vaša pitanja o suhoj koži i atopijskom dermatitisu. Evo što savjetuje

Osim suhoće, za ovu bolest karakterističan je i izražen osjećaj svrbeža koji često remeti kvalitetu života

FOTO: TMG CREATIVE

Atopijski dermatitis bolest je koja se sve više javlja kod djece, ali i kod odraslih osoba različite dobi. Stručnjaci i dalje ne pronalaze glavni uzrok, no oni koji se ističu kao potencijalni su današnji način života, zagađenost vode i zraka, genetika, ali i način ishrane. Budući da bolest u većini slučajeva nije moguće u potpunosti izliječiti, potrebno je raditi na ublažavanju njezinih simptoma, a jedan od onih koji se prvi pojavljuju je suha i oštećena koža. O njezinoj pravilnoj njezi i ispravnom načinu kako pristupiti problemu postoje mnoga pitanja, stoga je liječnica Dora Madiraca Glasović odgovorila na ona koja su vas najviše intrigirala. Da podsjetimo, u nedavnoj priči tri su čitateljice s nama podijelile svoja osobna iskustva s atopijskim dermatitsom, a u našem upitniku imali ste priliku postaviti pitanja na koja ste željeli dobiti stručan odgovor. Donosimo ih u nastavku.

1. Zašto je moja koža uvijek suha? Koji je glavni uzrok? Genetika ili vanjski faktori?

Suha koža, poznata i pod nazivom kseroza, problem je s kojim se susreće velik broj pojedinaca i čest je razlog posjeta dermatologu. Može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a karakterizira ju zategnutost, hrapavost i perutanje uz naglašen crtež kože. Također, prisutni su i osjećaj peckanja, zatezanja, nelagode te povremeno i blagi svrbež uz pojavu raspuklina kože. Suha koža posljedica je međudjelovanja okolišnih čimbenika i genetske predispozicije. Vanjski čimbenici poput hladnog i suhog zraka, vjetra, UV zračenja i korištenja neodgovarajućih proizvoda za njegu, dovode do oštećenja zaštitne hidrolipidne kožne barijere uz pojavu navedenih simptoma. Neke bolesti kože poput psorijaze, atopijskog dermatitisa, ihtioze, sistemskih bolesti kao što su dijabetes, hormonalni poremećaji, odnosno menopauza ili trudnoća, diuretici i antihipertenzivi, također mogu biti uzrok kseroze kože.

2. Koji su sastojci najbolji za suhu kožu i koje proizvode treba uvrstiti u rutinu njege?

Suhoj koži odgovarat će preparati koji sadrže sastojke poput ureje, ceramida, niacinamida, omega masnih kiselina, shea maslaca, termalne vode. Svakodnevna rutina njege suhe kože trebala bi se sastojati od čišćenja kože blagim čistačem, sindetom ili uljnim gelom, uz nanošenje bogatih hidratantnih krema ili losiona odmah nakon kupanja ili tuširanja.

3. Na što obratiti pozornost pri odabiru proizvoda za njegu suhe kože?

Idealan preparat za zaštitu i njegu suhe kože trebao bi djelovati umirujuće, hidratantno i regenerativno, bez iritansa i alegena poput umjetnih boja, mirisa, formaldehida, alkohola koji mogu dodatno isušiti kožu, uzrokovati iritaciju i reakcije preosjetljivosti. Svakodnevna i redovita upotreba hidratantnog obnavljajućeg i umirujućeg balzama poput La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M uz blage proizvode za tuširanje, poput Lipikar AP+M sindeta ili ulja, prevenira pojavu suhoće kože uz ublažavanje simptoma svrbeža i zategnutosti.

La Roche – Posay Lipikar LRP

4. Koja je razlika između suhe kože i atopijskog dermatitisa? U kojim slučajevima je potrebno posjetiti dermatologa?

Suha koža može nastati na bilo kojem dijelu tijela, najčešće na licu i rukama pod utjecajem provocirajućih čimbenika, uz poslijedično oštećenje hidrolipidne kožne barijere i njene zaštitne funkcije. Može nastati u bilo kojoj životnoj dobi, dominantno u zimskim mjesecima. Suha koža klinički je obilježena perutanjem, osjećajem zategnutosti, dok osjećaj svrbeža i crvenilo kože obično nisu izraženi. Atopijski dermatitis je upalna dermatoza koja nastaje interakcijom okolišnih čimbenika u genetski predisponiranih pojedinaca. Najčešće je prisutan već u dojenačkoj i ranoj dječjoj dobi. Osim suhoće, za ovu bolest karakterističan je i izražen osjećaj svrbeža koji često remeti kvalitetu života te upalne promjene kože na predilekcijskim mjestima. U dojenčadi i male djece upalne promjene zahvaćaju obraze, vlasište, trup i ekstenzornu stranu ekstremiteta, dok su kod adolescenata i odraslih upalne promjene prisutne u pregibima velikih zglobova, vjeđama, šakama i stopalima. Ovi pacijenti imaju genetski oštećenu kožnu barijeru koja je sklona iritaciji i prodoru različitih alergena uz razvoj preosjetljivosti. Atopijski dermatitis je često udružen s drugim atopijskim bolestima poput nutritivne alergije, astme, alergijskog rinokonjunktivitisa i slično. Ako je vaša koža ili koža vaših najmlađih suha i crvena, uz izražen osjećaj svrbeža te ako se simptomi ne povlače uz redovitu njegu kože, nužan je pregled dermatologa radi dijagnoze i terapije.

5. Koje proizvode iz La Roche-Posay Lipikar linije biste preporučili za njegu suhe kože? Što je njihova specijalnost?

U njezi suhe i atopiji sklone kože moj favorit koji kao dermatolog svakodnevno preporučam je Lipikar baume AP+M linija proizvoda čija je učinkovitost utemeljena na znanosti. Linija je prikladna za svakodnevnu njegu cijele obitelji, od prvog dana života. Lipikar AP+M balzam povećava hidrataciju i smanjuje gubitak vode iz kože, trenutno umiruje svrbež i učestalost izbijanja upalnih promjena kože. Ovaj balzam je dostupan i u laganijoj teksturi s povećanim postotkom termalne vode, lako se nanosi i brzo upija. Iz osobnog iskustva primjećujem da ga radi ovih karakteristika preferirajun i muškarci. Često roditelji i pacijenti koji se bore sa suhom i atopiji sklonom kožom imaju nedoumice oko kupanja i tuširanja. Kupati se može svakodnevno mlakom vodom uz korištenje hranjivih sindeta ili ulja za kupanje poput Lipikar sindeta ili ulja za kupanje AP+ koji su pogodni i za najosjetljivija područja poput vlasišta i genitalne regije, dermatološki i oftalmološki ispitani uz izvrsnu podnošljivost.

La Roche – Posay Lipikar Huile Lavante AP+M LRP

6. Kako suhu kožu održati zdravom tijekom cijele godine?

Suha i atopiji sklona koža zahtijeva pravilnu i redovitu njegu tijekom cijele godine, ne samo u zimskim mjesecima. Ukoliko se borite sa suhom kožom šaka, potrebno je izbjegavati dugotrajni kontakt s vodom i iritansima, prema potrebi nositi i zaštitne rukavice. Mi dermatolozi preporučamo pranje ruku sindetom uz nanošenje emolijentnog hipoalergenog balzama više puta dnevno. Na kožu tijela potrebno je 1-2x dnevno nanijeti emolijentni balzam, u ljetnim mjesecima laganije teksture poput Lipikar Light balzama, dok je zimi prikladniji bogatiji pripravak kao na primjer Lipikar Baume AP+M.


Sadržaj nastao u suradnji s La Roche – Posay.