Super1 izbor

Najbolji domaći filmovi: 10 preporuka koje vrijedi pogledati

Ljubav oko svijeta, Ljeto kad sam naučila letjeti i Vis-À-Vis

FOTO: Unsplash

Kada ste zadnji put pogledali dobar film iz regionalne produkcije? Iako postoji cijeli niz zanimljivih uratka, većina ih prođe ispod radara. Možda ste jedni od onih koji su pogledali nekoliko dugometražnih naslova turobne tematike i odlučili se kako domaći filmovi nemaju onaj humor, bombastičnost ili senzacionalističku dozu dopamina kakvu često donose blockbusteri s Netflixa. Upravo zbog toga donosimo listu 10 najboljih domaćih filmova koje preporučujemo da pogledate i promijenite mišljenje o hrvatskim filmovima i domaćoj filmskoj sceni.

Ljubav oko svijeta (2021)

Novinar i putopisac, Davor Rostuhar zajedno je sa suprugom Anđelom godinu dana putovao svijetom kako bi s predstavnicima različitih kultura i dobnih skupina istražili različitosti, ali i sličnosti, među ljubavnim pričama i što za njih ona predstavlja. Tijekom putovanja razgovarali su s više od 200 ljudi u 30 zemalja na 6 različitih kontinenata te kreirali dokumentarni film koji prati životne priče prožete ljubavi, iskustvima, uspjesima i izazovima. Film prikazuje 33 različite ljubavne priče pojedinaca s različitih geografskih pozicija – od malih sela na Himalaji, preko amazonskih šuma, pa sve do najvećih svjetskih metropola.

Comic Sans (2018)

Iz redateljskog pera Nevia Marasovića dramatična komedija Comic Sans jedan je od onih filmova uz kojeg ćete se zabaviti, nasmijati i prepustiti fluidnim peripetijama glavnog lika. Radnja prati život uspješnog grafičkog dizajnera Alana čija uspješna karijera ne ide u korak s odnosima s djevojkama, niti ocem – ekscentričnim slikarom i hedonistom koji živi na Visu. Shrvan pokušajem da obnovi ljubavni odnos s bivšom djevojkom, Alan odlazi u posjet ocu na otok Vis gdje kroz niz komičnih i dramatičnih situacija počinje preispitivati svoje odnose i životne prioritete.

Ljeto kada sam naučila letjeti (2022)

Novi filmski uradak Radivoja Andrića, napravljen prema istoimenom romanu Jasminke Petrović i govori o bezvremenskim temama obitelji, ljubavi i odrastanju. Kroz radnju pratimo dvanaestogodišnju Sofiju koja odlazi na ljetovanje u trošnu obiteljsku kuću na Hvaru. Bez društva i interneta, u kombinaciji s bakom i pomalo luckastom tetom, Sofija upada u letargiju koju iznenada prekida sumnjivo ponašanje dviju starica. Na idiličnom jadranskom otoku Sofija započinje avanturu otkrivanja ljubavne romanse svoje bake, dugo čuvanih obiteljskih tajni te na putu stvara nova prijateljstva i kreira jedno nezaboravno ljeto u kojem će povezati ono što se do tada činilo nepovezivim.

Nun of Your Business (2020)

Film autorice AIvane Marinić Kragić prati priču o dvije mlade časne sestre koje se upoznaju na jednom od katoličkih okupljanja u Zagrebu i na prvi pogled se zaljubljuju. Kroz dokumentarni film pratimo njihove živote, potragu za duhovnosti i razočarenje u crkvene institucije zbog seksualnih i psiholoških zlostavljanja koje u njima prolaze. Zajedno, donose odluku da napuste samostan i okrenu novu stranicu u životu gdje će zajedno početi graditi jedinstvenu priču na malom dalmatinskom otoku.

Moj dida je pao s Marsa (2019)

Fantastična obiteljska priča koju su uobličili Marina Andree Škop i Dražen Žarković jedna je od najuzbudljivijih sf avantura novije produkcije. U filmu pratimo lik djevojčice Une čiji se život u potpunosti promijeni kada njenog djeda otmu vanzemaljci. Pokušavajući doći do tragova koji će joj pomoći da pronađe djeda, u podrumu kuće pronalazi brod i malog robotskog pilota te saznaje kako je djed i sam vanzemaljac čiji se brod davno srušio na zemlju. S novim prijateljem, malim mrzovoljnim robotom, hrabra Una prolazi kroz brojne dogodovštine koje su obilježene brojnim poučnim trenucima.

Ministarstvo ljubavi (2016)

Film Ministarstvo ljubavi u režiji Pave Marinkovića jedan je od najuzbudljivijih domaćih komedija novijeg izdanja. Priča inspirirana obiteljskim zakonom koji udovicama hrvatskih branitelja omogućuje primanje novčanih naknada, ali istovremeno zabranjuje i nove ljubavi. Zbog mjera štednje, država odlučuje stati na kraj izvanbračnim zajednicama u koje se upuštaju ovakve udovice te na teren šalju dva službenika, od kojih je jedan u potpunosti pogrešan čovjek za ovakav zadatak u Šibensko-kninskoj županiji. Krešo, usamljeni biolog koji prolazi kroz bračnu krizu, na terenu se zaljubljuje u jednu od udovica.

Oprosti za kung fu (2004)

Humorna drama Ognjena Sviličića Oprosti za kung fu, bavi se temom ksenofobije i robovanja tradiciji na jedan novi i u potpunosti zabavan način gdje humor prelazi u karikaturu. Kroz radnju pratimo Miru koja se, nakon izbjeglištva u Njemačkoj, trudna vraća u dom u obiteljskoj Zagori. Rigidan i tradicionalan otac razglasi kako je njegova kćer ostala udovicom i uz pomoć prijatelja, unatoč Mirinim prosvjedima, pokušava joj pronaći muža. Kako Mira rodi dijete azijskog podrijetla, u malu tradicionalnu sredinu unosi nemir te donosi prividan razdor patrijarhalne obitelji.

Sretno dijete (2003)

Dokumentarni uradak Igora Mirkovića govori o nastanku novog vala u kasnim sedamdesetim i ranim osamdesetim godinama. Kroz nostalgičnu koprenu tadašnjeg teenagera pratimo razvoj zagrebačke, ljubljanske, sarajevske i beogradske glazbene scene kada su karijeru započinjali Haustor, Azra, Idoli, Prljavo kazalište i mnogi velikani. Film sadrži rijetke intervjue i snimke s nekim od najpoznatijih glazbenih sastava tog vremena, a vjerno prikazuje i njihovu motivaciju za okupljanje upravo u vremenu ekonomske i političke neizvjesnosti.

Vis-À-Vis (2013.)

U režiji Nevija Marasovića, Vis-À-Vis je nepretenciozno je od rijetkih domaćih filmskih uradaka koji se ne bavi tematikom rata, nasljeđa te nije jedna od onih žanrovskih komedija. Radnja filma je jednostavna, ali prožeta brojnim detaljima. Tako pratimo redatelja koji poziva proslavljenog glumcu iz sapunica da s njim provede par dana na otoku Visu kako bi zajedno radili na scenariju. Ubrzo saznaju da nisu dobra kombinacija te da njihov rad ne može biti previše produktivan jer u sebi nose frustracije koje ni s kim do sada još nisu podijelili.

Narodni heroj Ljiljan Vidić (2016.)

Ambiciozni filmski uradak koji podsjeća na Tarantinove Nemilosrdne gadove smještena je u vrijeme Drugog svjetskog rata unutar koje pratimo političku zbilju Hrvatske. Kroz komediju apsurda pratimo mladog pjesnika Ljiljana Vidića koji se priključuje partizanima te dobiva težak zadatak – napisati pjesmu s kojom će bend pokušati pobijediti na NDH talent showu – Čimbenik X. Pobjednik talent showa nastupat će na domjenku pred samim Hitlerom gdje će dobiti priliku završiti sam Drugi svjetski rat.