PRIČA

O biljkama je učila u Milanu i Berlinu, a sada u Zagrebu izrađuje i prodaje divne terarije

FOTO: Sanja Bistričić

Walden Plants novi je projekt koji će vas totalno navući na biljke

Zanimanje za biljke, barem ako je suditi prema broju specijaliziranih Instagram profila na koje u posljednje vrijeme nailazimo, osjetno raste. Jedan takav otkrili smo nedavno, a nosi naziv Walden Plants. Vidjeli smo mnoštvo biljaka, terarija i pribora za rad, pa smo o svemu poželjele doznati više.

Nekoliko razmijenjenih poruka u Instagram inboxu kasnije, i saznajemo da iza svega stoji Danijela Bota, koja nam se predstavlja kao agronomka i biljna entuzijastica. Iako sama nije htjela stati pred kamere, svoj nam projekt precizno opisuje već kroz jednu rečenicu – Walden je specijalizirani studio koji se bavi izradom terarija i savjetovanjem o uzgoju sobnog i balkonskog bilja.

Sanja Bistričić

No, morale smo joj postaviti još neka pitanja i čuti više o detaljima. Primjerice, kako je cijela priča počela? “Prvi terarij je nastao slučajno. Krenula sam na satove keramike kod umjetnice Lidije Boševski koja mi je jednom prilikom poklonila šumsku mahovinu. Kako bih je sačuvala stavila sam je u keramičku posudu koju sam izradila na satovima. Doma imam dvjestotinjak biljaka i zna mi se dogoditi da u toj džungli zaboravim na nešto pa mi se tako i nekoliko puta dogodilo da preskočim prskanje mahovine koja mi je to ubrzo zamjerila. S obzirom na to da mahovina voli tu vlažnu mikroklimu palo mi je na pamet da je stavim u staklenku i stvorim joj šumske uvjete”, priča nam Danijela.

Od opuštene šetnje kvartom do konkretnih narudžbi

Sanja Bistričić

Dodaje kako je u početku hodala po kvartu u tregericama i s malim nožićem u džepu i skidala komadiće mahovine s ograda i zidića. Počela je, nastavlja, primjećivati koliko po gradu i šumama ima mahovine i koliko su različite i lijepe.

Obožavam biljke i jako mi se svidio sam proces izrade terarija, počela sam ih proučavati i eksperimentirati i s drugim biljkama i materijalima. Tako su nastali drugi terarij, treći. Prve terarije poklanjala sam obitelji i prijateljima i dobila sam pozitivan feedback pa sam počela ozbiljnije razmišljati da se time počnem baviti i profesionalno. Već sam duže vrijeme razmišljala o tome da pokrenem nešto svoje, a kud bolje nego spojiti struku i vlastiti hobi u posao. Budući da nisam tip koji voli raditi stvari amaterski, išla sam na dodatne edukacije o izradi terarija u Berlin i Milano”, objašnjava.

Uslijedila je, kaže, prva veća narudžba malih terarija koji je grafički studio Deseto Selo, koji ujedno potpisuje vizualni identitet Waldena, poklanjao svojim poslovnim partnerima. Nakon pokretanja Instagram profila počele su stizati i nove narudžbe. Svi se proizvodi, inače, mogu naručiti putem Instagram inboxa, a cijene se kreću između 150 i 500 kuna. Pitamo je i koje biljke koristi u svom radu i zašto, kako odabire materijale?

Sanja Bistričić

“Koristim uglavnom tropske i šumske biljke koje vole visoku vlažnost, poput mahovina, paprati, kave, fikusa, ukrasnih šparoga, bršljana, zatim neke vrste palmi, kućne srećice, lišajeve. Za drenažni sloj koristim vulkansko kamenje, a dekorativno kamenje skupljam u prirodi. Prijatelji su mi počeli dovlačiti vreće kamenčića s izleta i putovanja, čak i iz drugih država. Mahovinu naručujem preko interneta, ali također eksperimentiram s vrstama koje skupljam u šumi u Dalmatinskoj zagori”, nastavlja.

Mali ekosustav koji u dom donosi dašak prirode

Sanja Bistričić

No, i ovu priliku koristi kako bi naglasila važnost odgovornog ponašanja i održivih načela. “Iako je to moja šuma skupljam je odgovorno i uzimam samo malene komadiće jer je spororastuća i sporo se regenerira. Koristim profesionalne supstrate, a svaki terarij kod mene ‘odleži’ tri do četiri tjedna kako bih osigurala da ga novom vlasniku predajem potpuno zdravog i funkcionalnog. Staklenke nabavljam posvuda, od vrtnih centara, specijaliziranih dućana do Hrelića”, priča nam Danijela.

Razgovaramo i o privlačnosti terarija kao takvih, a Danijela kaže kako smatra da je ljudima interesantna ideja terarija kao malog šumskog ili tropskog ekosustava koji donosi dašak prirode u njihov prostor, a ne zahtijeva preveliki angažman i brigu vlasnika. Dovoljno je, pojašnjava, da terarij stoji na mjestu na kojem ima dovoljno svjetlosti, a potrebno ga je zalijevati svega nekoliko puta godišnje. Na tom tragu, pitamo je i kome su terariji (idealno) namijenjeni?

Sanja Bistričić

“Terariji su idealni za ljude koji zbog svojeg užurbanog načina života nemaju mnogo vremena za brigu o biljkama, a htjeli bi ozeleniti vlastiti dom. Danas je to trend. Biljke su antidot za stres, spajaju nas s prirodom, pružaju nam zen kutke u koje se možemo povući i uživati, odmoriti misli”, objašnjava nam. Za kraj, priznaje nam i kako bi htjela podijeliti tu svoju strast i znanje o biljkama te dati samopouzdanje svim onima koji se boje da nemaju zeleni plac. Walden će tako uskoro krenuti i s organizacijom radionica na temu izrade i njege terarija, a načuli smo da je u planu i pop-up dućan o kojem se će uskoro znati i nešto više. Veselimo se.