Plan do ljeta

Odgovorili smo na vječito pitanje zašto žene imaju više celulita od muškaraca. Evo i kako ga smanjiti

Celulit je problem za više od 80 posto žena

FOTO: Shutterstock

Oko 80 posto žena se nakon puberteta susreće s neželjenom pojavom celulita – potkožnim masnim naslagama. Najčešće se javlja na nogama i stražnjici. Iako se ne smatra zdravstvenim problemom, većinu muči njegov utjecaj na izgled površinskog sloja kože. Naime, celulit uzrokuje neravnine, nabore i karakteristične rupice na koži koje se često uspoređuju s narančinom korom. Boreći se s ovim problemom, većina žena se pita zašto su pak muškarci na neki način blagoslovljeni time što ih celulit rjeđe pogađa. Skupina stručnjaka iz raznih medicinskih područja svojom je zanimljivom studijom dala odgovor na to vječito pitanje.

Istraživanjem koje su proveli na 20 muškaraca i 20 žena došli su do zaključka da je razlog tome različita građa muškog i ženskog tijela. Muškarci tako imaju puno jače vezivno tkivo i puno manje potkožnog masnog tkiva, dok je kod žena, zbog djelovanja ženskih hormona, situacija obrnuta. Ispitivane žene, u odnosu na muškarce, imale su i 34 posto manje kolagenih vlakana i 57 posto veće masne režnjeve u dubljem sloju kože. Stručnjaci ističu kako kombinacija većih masnih režnjeva koji guraju tkivo prema gore i manje kolagenskih sidrišta koja pružaju otpor tome, daju izgled celulita.

Također, celulit se pojačano pojavljuje što su žene starije, ponajprije zbog toga što je u kasnijoj životnoj dobi srednji sloj kože – dermis, tanji nego u mlađoj dobi. Ujedno, iako u praksi nema generalizacije, stručnjaci veću razinu celulita povezuju i s višim indeksom tjelesne mase. Budući da je celulit najvidljiviji tijekom sunčanih dana kada su nam u prvom planu ljetne haljine, kratke hlače i kupaći kostimi, postaje nam glavnom temom u proljetnim mjesecima. Moramo imati na umu da ga se ne možemo nikada sasvim riješiti. No, istražili smo kako smanjiti njegovu pojavu i što sve trebamo uključiti u ovogodišnji plan za ljeto.

Definirali smo tri ključna koraka na koja je potrebno obratiti pažnju – prilagođena prehrana, promjena životnih navika i pojačana fizička aktivnost.

Namirnice koje bi se trebale naći na jelovniku

Često znamo čuti da je pravilna prehrana pola zdravlja, zato smo izdvojili nekoliko namirnica koje pogoduju smanjenju celulita. Citrusno voće bogato vitaminom C poput grejpa ili naranče pomaže u obnavljanju kolagena, a njihovo konzumiranje može vas održati hidriranim — što je jednostavan način da vaša koža izgleda svježe i glatko. Povrće poput cikle bogato je antioksidantima polifenolima koji sprječavaju stvaranje celulita, dok su avokado i tamno lisnato povrće prepuni hranjivih tvari koje pomažu elastičnosti kože i potiču cirkulaciju. Cjelovite žitarice također su pogodne jer su pune vlakana i pomažu probavnom sustavu da učinkovito funkcionira. A kada probavni sustav radi učinkovito, toksini se brže uklanjaju te se smanjuje prilika stvaranja celulita.

Aminokiseline i proteini neophodni su pak za zdravo vezivno mišićno tkivo, zbog čega je potrebno jesti namirnice bogate esencijalnim masnim kiselinama, točnije omega 3 i 6 kiselinama. “Omega 3 kiseline u najboljem dostupnom obliku za ljudski organizam većinom možemo naći samo u ribi, dok omega 6 masne kiseline, iako ih ima i u ribi, pretežito unosimo kroz biljna ulja ili žitarice. Stoga, ako ne jedemo ribu bar dva puta tjedno, imat ćemo zasiguran deficit omega 3. To se može negativno odraziti na cjelokupno zdravlje, s malim do blagim naglaskom na kardiovaskularno zdravlje”, ističe Anja Rimac, nutricionistica iz Savjetovališta za prehranu nutricionizam.hr. Odličan izvor omega 3 masnih kiselina upravo je riba Jadranskog mora od više masne skuše i tune do manje masne orade, brancina i hame. Odličnu kvalitetu upravo ove bijele ribe možete pronaći u ponudi tvrtke Cromaris – svjetski poznatog lidera po uzgoju autohtonih hrvatskih ribljih vrsta.

Cromaris uzgaja isključivo autohtonu hrvatsku bijelu ribu – oradu, brancina, hamu, gofa i zubaca – i jedini nam omogućava da se na našem tanjuru nađe gotovo jednako brzo kao da smo je i sami ulovili. Njihova riba dolazi iz uzgajališta na specifično odabranim lokacijama na kojima je more visoke kvalitete. Svaku jedinku uzgajaju na način da njezin rast prati prirodan proces bez ikakvih aditiva i hormona, a iz dana u dan jedu hranu koja je prilagođena upravo njihovoj vrsti. Apsolutno svaku ribu koju možemo pronaći na policama dućana, Cromaris prati jedinstvenim kodom od izlaska iz mora, tijekom hlađenja i pakiranja, do našeg stola. O svakoj ribi znaju sve. Uz pomoć lot broja, koji prati svaki Cromaris proizvod dostupan na prodajnom mjestu, može se utvrditi iz kojeg matičnog jata potječe, s kojeg je uzgajališta te koju je hranu riba jela.

Riba ima svoje blagodati

A kako točno konzumiranje ribe može pozitivno djelovati na smanjenje celulita, objasnila nam je nutricionistica Rimac. “Celulit definiramo kao spremište masnog tkiva koje je zarobljeno u strukturi različitih mišićnih vlakana. Dovoljan unos omega 3 masnih kiselina, kao i promjena prehrane, zdrava tjelesna masa, unos svih potrebnih nutrijenata, manji unos soli i kretanje, mogu doprinijeti boljoj cirkulaciji. Bolja cirkulacija znači veću prokrvljenost tih mišićnih vlakana koja okružuju celulit, a bolja prokrvljenost znači i veći dotok nutrijenata. Posebice proteina koji grade mišićna vlakna, ali i drugih hranjivih tvari zbog kojih je struktura vlakana čvršća, a ne rupičasta, te je celulit manje vidljiv”.

Iako jedan pojedinačni obrok neće imati mnogo utjecaja na količinu i vidljivost masnog tkiva i celulita, promjene u ukupnoj prehrani donose rezultate kroz dugoročan period. Sve je potrebno započeti malim koracima, stoga smo za inspiraciju pripremili jedan recept koji zaista mami da se riba nađe češće na jelovniku. Pokušajte je uvesti barem tri puta tjedno.

Cromaris

Slatko slana salata s oradom

 

Sok jednog limuna pomiješajte s par žlica maslinovog ulja i sitno nasjeckanom mješavinom peršina, đumbira i korijandera te stavite pokriveno u hladnjak na 30 do 45 minuta.

Svježu ciklu, mrkvu i jabuku očistite te naribajte na sitni ribež. Začinite maslinovim uljem, malo soli i nekoliko kapi aceta balsamica, a za pojačani okus možete dodati i sitno sjeckani vlasac ili peršinov list. Dobro sjedinite sastojke te u salatu ubacite šaku svježe očišćene rikole te ju stavite u hladnjak kako bi se ohladila i dobila željenu svježinu.

Na tavi zagrijte nekoliko kapi maslinovog ulja te ispecite svježe filete Cromaris orade. Filete okrenite tako da se prvo ispeče strana s kožom te nakon 3 minute, okrenite i popržite drugu stranu, tek minutu do dvije. Filete stavite sa strane i pokrijte aluminijskom folijom, tek da malo odmore, pa ih rastrgajte na manje zalogaje i umiješajte u salatu.

Dobar tek!


Posvetite pažnju unosu tekućine

Kada je riječ o životnim navikama, preporučuje se slijediti i onaj drevni savjet koji se ponekad čini kao rješenje za sve – ‘pijte što više vode’. Iako je možda kontradiktorno, povećani unos tekućine pomaže u uklanjanju viška vode iz organizma. Naime, tijelo proizvodi hormon vazopresin, a kada ste dehidrirani, razina vazopresina raste, zbog čega bubrezi zadržavaju vodu. Održavanje hidratacije je ključno jer se voda smatra najboljim čistačem organizma. U usporedbi s vodom, unos alkoholnih i gaziranih pića potrebno je smanjiti, kao i, primjerice, pušenje cigareta.

Kvalitetan san također se ne smije zanemariti, stoga si uvijek osigurajte dovoljno sati spavanja kako biste pružili tijelu mogućnost da se odmori. Nedostatak sna uzrokoje povećanu količinu kortizola što dovodi do povećanog broja slobodnih masnih stanica po tijelu. Istovremeno je kvalitetan san i odmor izrazito važan za naš limfni sustav koji je odgovoran za izbacivanje toksina iz tijela, ali i regulaciju pojave celulita. Imajte uz to na umu da je ženama potrebno više sati sna, nego muškarcima.

Redovito vježbanje je ključno

Budući da smanjeno kretanje pospješuje pojavu celulita, pažnju posvetite i povećanju fizičke aktivnosti, posebice ako na radnom mjestu sjedite osam ili više sati. Ako imate priliku i vremena, savjetujemo jutarnje šetnje koje će poboljšati rad metabolizma, a izležavanje pred televizorom također zamijenite zanimacijama tijekom kojih će vam tijelo biti aktivnije. Primjerice, kardio vježbe i vježbe snage najviše pogoduju gubitku masnoća i izgradnji mišićne mase, stoga smo izdvojili tri vježbe kojima, iako nećete u potpunosti izgubiti celulit, možete djelovati na njegovo smanjenje. Dovoljno je da za njih u danu odvojite barem 15 do 30 minuta.


1. Trčanje ili brzo hodanje – odlučite se na intervalno trčanje koje ćete prilagoditi vašoj kondiciji. Primjerice, pet minuta izdvojite za lagano trčanje, idućih pet minuta trčite pojačanom brzinom, a zadnjih pet minuta iskoristite za lagani hod. Umjesto toga, možete odabrati i 15 minuta brzog hodanja jednakog tempa.

2. Mrtvo dizanje s bučicama – stanite u širini kukova s bučicom u svakoj ruci s dlanovima okrenutim prema bedrima. Izravnajte kralježnicu i ramena zabacite unatrag. S vrlo blagim savijanjem u koljenima, polako gurnite kukove unatrag i spustite bučice prema tlu, zaustavljajući se kada dosegnu oko sredine vaših potkoljenica. Zatim se polako podignite natrag u početni položaj stišćući gluteuse. Vježbu odradite u osam do 12 ponavljanja, u dvije do tri serije, s odmorom od petnaestak sekundi između serija.

3. Obrnuti iskorak – stanite u širini kukova s rukama na bokovima. Prebacite težinu na lijevo stopalo i napravite veliki korak unatrag desnom nogom. S prstima koji dodiruju pod i petom prema gore, spuštajte desnu nogu dok vam bedro ne bude okomito na tlo, a desno koljeno pod kutom od 90 stupnjeva. Vaše lijevo koljeno također treba biti savijeno za 90 stupnjeva. Gurnite snagu u petu i stisnite gluteuse kako biste podigli tijelo natrag u početni položaj. Napravite osam do 12 ponavljanja u dvije ili tri serije, s odmorom od petnaestak sekundi između serija.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Cromaris.