ZDRAVLJE

Oko 75 posto žena s ovom se infekcijom susretne barem jednom u životu. Evo kako je spriječiti

Izbjegavajte preuske hlače i sintetičko donje rublje, a od pomoći može biti i smanjeni unos šećera

FOTO: Shutterstock

Izbjegavajte preuske hlače i sintetičko donje rublje, a od pomoći može biti i smanjeni unos šećera

Gljivične vaginalne infekcije često su neugodna i nepoželjna tema za razgovor. Međutim, tomu ne bi trebalo biti tako s obzirom na to da barem jednom u životu zahvaćaju tri od četiri žene, odnosno oko 75 posto njih. Najčešća je kandidijaza, uzrokovana gljivicom lat. Candida Albicanis, koja je normalno prisutna u ustima, crijevima i genitalnom području. Iako ova infekcija često ne dovodi do ozbiljno narušenog zdravstvenog stanja, prema stručnjacima je ipak jedan od velikih javnozdravstvenih problema o kojima je potrebno više pričati te o njemu educirati.

Za ravnotežu bakterija i gljivica u vagini, primarno je zadužen hormon estrogen koji utječe na razvoj bakterija zvanih laktobacili koje ubijaju štetne organizme i održavaju vaginalnu mikrofloru stabilnom i zdravom. Kada se ta uravnoteženost poremeti iz nekog razloga, gljivice iz roda Candida mogu izmaknuti kontroli te gljivičnu infekciju izazvati bilo kome i bilo kada. Unatoč tome, moguće je preventivno djelovati i zaštititi svoj organizam od ovakvog oblika infekcije. Evo i kako.

Narušena ravnoteža vaginalne mikroflore

Ravnotežu vaginalne mikroflore mogu narušiti brojni razlozi, a neki od učestalih su oslabljen imunitet, nedostatak željeza, cinka i folne kiseline, pojačani stres i hormonske promjene. One mogu biti uzrokovane korištenjem određenih lijekova poput antibiotika, kortikosteroida i kontracepcijskih pilula koji mogu utjecati na smanjenje broja dobrih bakterija, što posljedično smanjuje mogućnost borbe organizma s potencijalnim štetnim pojavama poput gljivica.

Veću vjerojatnost za pojavu kandidijaze imaju i trudnice ili pak žene koje doje ili su ušle u menopauzu, prvenstveno zbog hormonalnih promjena koje se događaju u tijelu. Uz to, pojedine bolesti kao što je dijabetes, također mogu povećati mogućnost infekcije, posebice zbog povećanja razine šećera u vlažnim ovojnicama vagine koje su idealno mjesto za rast gljivica. Još bržem razvoju gljivične infekcije pogoduje i svako tamno stanište, a kako su kod žena analni i genitalni otvor jako blizu, tako se i gljivice iz crijeva brzo prenose kroz analni otvor na genitalno područje.

Bitno je prepoznati simptome

Dominantni simptom kandidijaze je svrbež koji se vrlo često pojavljuje kod mokrenja ili spolnog odnosa u području stidnice ili rodnice, popraćen izrazitim peckanjem. Također, dolazi do pojave karakterističnog gustog, bijelog i sirastog iscjetka, a od ostalih simptoma često se javljaju i iritacija, blago oticanje stidnih usana, žarenje vulve, crvenilo i bolni spolni odnosi.

Bez obzira na prepoznatljive simptome, prije samog liječenja obavezno posjetite liječnika, posebice ako vam se navedeni problemi javljaju često. Naime, simptomi gljivičnih infekcija poput kandidijaze slični su drugim, ozbiljnijim stanjima, uključujući spolno prenosive bolesti i bakterijsku vaginozu, odnosno prekomjerno razmnožavanje bakterija u vagini, a točna dijagnoza važna je kako biste liječenju mogli pristupiti pravilnim tretmanom.

Liječenje je jednostavno

Tako se odlazak liječniku posebice preporučuje ako se prvi put susrećete s navedenim simptomima, ako često patite od kandidijaze ili se ona ponavlja u razmacima manjima od dva mjeseca ili ako vam simptomi, unatoč korištenju lijekova, ne nestanu u roku od sedam dana. Bolovi u trbuhu, mučnina, slabost i neobičan iscjedak neugodnog mirisa također mogu biti razlozi da potražite stručno mišljenje.

Iako je ovaj oblik gljivične vaginalne infekcije vrlo čest te dovodi do neugode, u većini se slučajeva liječi vrlo lako – korištenjem vaginalnih ili oralnih lijekova te krema, poznatijih pod nazivom antimikotici koji uništavaju ili sprječavaju rast gljivica te pozitivno djeluju na vraćanje ravnoteže u vaginalnoj mikroflori. Često se koriste samo nekoliko dana, no sve ovisi o konkretnom stanju organizma koji se bori s infekcijom, a vrlo važno je naglasiti da se liječenje i oporavak mogu razlikovati od osobe do osobe.

Prevencija je pola zdravlja

Pojavu vaginalne gljivične infekcije niti jedna žena ne može stopostotno spriječiti, no jednostavnim preventivnim koracima, rizik se može smanjiti. Tako, primjerice, stručnjaci savjetuju mokro i vlažno donje rublje odmah zamijeniti suhim, osobito nakon treninga, plivanja i sličnih aktivnosti. Nošenje preuskih hlača i sintetičkog donjeg rublja preporučuje se što više izbjegavati, a mijenjanje higijenskih uložaka i tampona mora biti što redovitije. Često i pravilno održavanje higijene neizostavno je u sprječavanju infekcija, a prilikom kupanja ili tuširanja posebnu pažnju obratite na pranje unutarnjih vaginalnih nabora, pritom izbjegavajući proizvode s visokim udjelom parfema.

Kada je riječ o prehrani tijekom borbe s gljivičnom infekcijom, savjetuje se maksimalno smanjiti unos ugljikohidrata, rafiniranih šećera, masti te alkoholnih pića. S druge pak strane, zdravlju imunološkog sustava pridonijeti može i redovita konzumacija probiotika. Većina probiotika u svom sastavu sadrži dobre, prijateljske bakterije koje mogu biti od velike pomoći kada dođe do narušavanja bakterijske ravnoteže. Naime, nedostatak dobrih bakterija u crijevima oslobađa vezivna mjesta pa se gljivica lat. Candida Albicans, koja je također stanovnik crijeva, jako brzo razmnožava.

Pozitivan učinak probiotika

Primjerice, i kod liječenja antibioticima koji, nažalost, nisu selektivni te ubijaju i dobre i loše bakterije, povećava se mogućnost pojave gljivičnih infekcija te osim narušavanja bakterijske ravnoteže vaginalne mikroflore, mogu uzrokovati i poremećaj ravnoteže crijevne mikrobiote te dovesti do pojave proljeva i nadutosti. A Linex® Forte, kao dodatak prehrani, jedini je probiotik čiji je učinak klinički dokazan i temeljen na kliničkim studijama te se koristi za prevenciju potencijalnih problema takve vrste. Stoga, ako se uz antibiotsku terapiju od prvog dana, svaki dan i još dva tjedna nakon uzima i probiotik koji sadrži dobre bakterije, tako će one nastaniti slobodna mjesta u crijevima, pri čemu se gljivice neće moći razmnožavati.

Linex® Forte sadrži dvije vrste liofiliziranih bakterija mliječne kiseline koje su uobičajeni sastavni dio naše crijevne mikrobiote Lactobacillus acidophilus LA-5® i Bifidobacterium animalis ssp. lactis BB-12®. Potpuno je prirodan, nema dodatnih aditiva, ne sadrži gluten, a od prvog dana liječenja antibioticima smanjuje incidenciju proljeva. Važno je naglasiti da dodaci prehrani nisu nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani, a preporučene dnevne doze ne smiju se prekoračiti. I naravno, prije upotrebe potrebno je konzultirati se s liječnikom ili ljekarnikom.

Sadržaj nastao u suradnji s farmaceutskom tvrtkom Sandoz.

Izvori:

Candida albicans, plasticity and pathogenesis. Dostupno na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23962107/, pristupljeno u listopadu 2022.

Vaginal Yeast Infections. Dostupno na: https://www.webmd.com/women/guide/understanding-vaginal-yeast-infection-basics, pristupljeno u listopadu 2022.

Spolno prenosive infekcije i zaštita spolnog i reproduktivnog zdravlja. Dostupno na: https://javno-zdravlje.hr/spolno-prenosive-infekcije-i-zastita-spolnog-i-reproduktivnog-zdravlja/, pristupljeno u listopadu 2022.

Kandidijaza. Dostupno na: https://spolnozdravlje.hr/clanak.php?id=12360, pristupljeno u listopadu 2022.