IZLET

Ove zime posjetite idilični Samobor koji kulturu i prirodu diše svaki dan

Za izlet do Samobora potrebno vam je tek 30 minuta, a vikend proveden u prirodi, odvojit će vas od užurbane svakodnevice

Za izlet do Samobora potrebno vam je tek 30 minuta, a vikend proveden u prirodi, odvojit će vas od užurbane svakodnevice

Između obronaka Žumberka i rijeke Save nalazi se prirodom i kulturom bogat krajolik u čijem središtu leži gradić Samobor. Duga povijest grada uz granicu počinje davne 1242. godine kada je kralj Bele IV. poveljom Samobor proglasio slobodnim kraljevskim trgovištem. Prema jednoj od legendi koja se veže uz ovaj pitoreskni gradić, Samobor je dobio ime dobio po borovima koji su rasli u šumama pokraj grada, a bacite li pogled na njegove prirodne vizure, i danas ćete na njegovim obroncima pronaći zimzelene stablašice – borove, jele i smreke.

Izlet u Samobor: Što obavezno trebate posjetiti?

Razmišljate li kamo na izlet za vikend, Samobor je jedna od onih destinacija kojoj se uvijek rado vraćamo, kako zbog tradicije tako i zbog topline i raznolikosti kojih je ovdje puno. Izlet u Samobor tako vas vodi kroz planine i brežuljke, vinograde, šume i potoke, stare utvrde i špilje. Uz pregršt restorana s domaćom hranom i izuzetnim vinima, izlet u Samobor jednostavna je (i relativno brza) destinacija za bijeg iz grada. A, iako je malen u geografskoj veličini, Samobor to nadoknađuje kroz bogatu povijesnu građu i raznovrstan sadržaj kojim iznova iznenađuje brojne posjetitelje.

Kremšnite i kava na glavnom trgu

Kako mještani tvrde, na trgu Kralja Tomislava uvijek možeš pronaći poznato lice. Iako točno, ovog puta smo u Samobor došli uživati u njegovoj raskošnoj tradiciji, kavi i obilasku dobro poznatih mjesta s autohtonim namirnicama. Prolaskom kroz glavni trg pred nama se otvaraju vizure raznobojnih fasada koje su uredno posložene, a ono što je zanimljivo je činjenica da je svaka od tih građevina zaštićeni spomenik prve kategorije.

Sočna samoborska kremšnita

Daleko poznat po kremšnitama koje je u naše krajeve donio poznati slastičar Đuro Lukačić 60-ih godina, i mi smo se odlučili za kušanje jednih koje slove za najpoznatije – kremšnite iz slastičarnice U prolazu.

Tijekom izleta u Samobor i posjeta glavnom trgu obavezno pronađite mjesto za kušanje samoborskog bermeta, aromatiziranog crnog vina čija tajna receptura seže još od doba prije Napoleona.

Skok u povijest kroz izlet u Samoborski muzej

Nastavljamo dalje uz potok Gradna gdje se nalazi fotogenični drveni mostić, a nastavljamo i prema perivoju u kojem je smješten Samoborski muzej. U Samoborskom muzeju, koji je nekada bio dom skladatelja Ferde Livadića i okupljalište velikana tog doba, pronaći ćete bogatu arhivu fosila, geološke građe, prapovijesnih ostataka, arheoloških nalaza iz svih razdoblja, povijesnih dokumenata počevši od povelje kralja Bele IV.

Ljubitelji povijesti u Samoborskom muzeju tako mogu pronaći brojne umjetnine, mnoge povijesne predmete i zbirke nastale zalaganjem osnivača muzeja Ivice Sudnika i dr. Stjepana Oreškovića.

Izlet do Starog Grada u Samoboru

Pri dolasku u centar Samobora, prije nego prijeđete cestu do drvenog natkrivenog mosta, najprije ćete primijetiti kako u daljini rastu ostaci starog grada, kamene utvrde podignute na živoj stijeni. Nekoć dvorac, a danas ruševina, jedan je od simbola grada Samobora i zove na obilazak svojih nepravilnih i razvedenih zidina koje se sastoje od tri dijela.

Posjet starom gradu u Samoboru

Na put prema starom gradu možete krenuti iz centra Samobora za što će vam biti potrebno malo manje od pola sata. Kreće se s glavnog trga u Samoboru, šetnicom između potoka i šume Grdna, a nakon kratke šetnje ćete u jednom trenu vidjeti dvorac na vrhu brda.

Osim što su ga kroz povijest svojatali mnogi kraljevi i plemići, za stari grad u Samoboru kruži legenda o poznatoj kraljici Barbari koja je tijekom svog boravka, u dvorcu organizirala mnoge razuzdane proslave.

Zimski izlet u Samoborsko gorje

Među rekreativcima, Samoborsko gorje je još poznato i kao kolijevka hrvatskog planinarstva. Tako je prvi društveni izlet u povijesti Hrvatskog planinarskog društva organiziran u svibnju 1875. godine s ciljem na Oštrcu, a ono što je posebno zanimljivo je i da je karlovačka učiteljica i književnica Dragojla Jarnević još 1843. krenula na uspon na Okić što je općenito prvi alpinistički pothvat hrvatskog planinarstva.

Oni koji sunčane zimske dane vole provesti u prirodi znaju da Samoborsko gorje i Žumberak ima mnoštvo označenih staza za šetnju i planinarenje. Neke od najpoznatijih su Oštrc, Japetić i Okić s vrhovima do 1000 m, a šetnja gorskim šumama, skrivenim slapovima, arheološkim ostacima, prirodnim ljepotama, speleološkim biserima i spektakularnim vidicima sa svojih vrhova, čine Samobor jedinstvenim od najdostupnijih lokacija za uživanje u šetnji i planinarenju.