S1 San

Ovo je najbolje vrijeme u danu za power nap, prema stručnjacima. Već 15 minuta efikasno ubija umor

Iako traje kratko, poboljšava kognitivne sposobnosti i pomaže u povećanju produktivnosti

FOTO: Shutterstock

Kada ste umorni i tromi, a neograničene količine kave ne čine se kao savršeno rješenje, razmislite o prakticiranju takozvanog power napa. Takvo spavanje obično traje od 15 do maksimalno 30 minuta, a omogućuje kvalitetan odmor, bez nužnog ulaska u fazu dubokog sna. Naime, buđenje iz dubokog sna može prouzrokovati dodatnu štetu – onaj teški osjećaj omamljenosti i još veće pospanosti, dok power nap djeluje upravo suprotno.

Smatra se najučinkovitijim načinom da probudite i osvježite svoj um u vrlo kratkom vremenu te osim što poboljšava kognitivne sposobnosti i pomaže u prevladavanju dnevnog umora, ima i brojne zdravstvene prednosti. Tako redoviti power nap utječe na poboljšanje pamćenja i učenja, sprječava stres, podiže raspoloženje i kreativnost, osnažuje imunološki sustav, pomaže u povećanju produktivnosti, ali i u smanjenju rizika od srčanih bolesti. S obzirom na brojne pozitivne strane ovog kratkog, ali efikasnog načina spavanja, istražili smo kako ga uključiti u dnevnu rutinu i postati uvijek odmorni power nap profić.

Potrebno je proći samo dvije faze spavanja

Nebitno je spavate li noću ili danju, san se uvijek odvija u nekoliko faza koje čine ciklus spavanja. Prva faza je najkraća i traje do sedam minuta, dok u drugoj provodimo od 10 do 25 minuta. Tijekom te faze mišići se lagano opuštaju, a tjelesne funkcije usporavaju. Zatim slijedi treća, najdublja faza, takozvana oporavljajuća koja obično traje između 20 i 40 minuta. A nakon toga ulazimo u REM (eng. rapid eye movement) fazu tijekom koje su mišići privremeno paralizirani, oči se brzo pomiču ispod zatvorenih kapaka te najčešće nastupa i sanjanje.

Kada razdoblja spavanja traju nekoliko sati, tijelo prolazi kroz sve ove faze nekoliko puta. Međutim, tijekom drijemanja, odnosno power napa, ne postoji dovoljno vremena za prolazak kroz cijeli ciklus, tako da se tada najčešće dođe samo do druge faze, što izuzetno olakšava buđenje te sprječava osjećaj još većeg umora, koji se vrlo često zna pojaviti nakon dužeg spavanja tijekom dana.

Osigurajte si tiho i tamno mjesto

Dobro okruženje za kratak san svakako ćete pronaći u tihom, tamnom i malo hladnijem prostoru. Onima koji odmaraju u svome domu, spavaća soba idealno je mjesto jer je već namijenjena za pospješivanje sna. Ondje je ključna stavka udoban i kvalitetan krevet koji svakako utječe na kvalitetu spavanja, a Perfecta Dreams stručnjaci za spavanje mogu vam pomoći da izaberete onaj po svojoj mjeri.

No, ako ste tip koji radije popodnevni odmor provodi na sofi u dnevnom boravku, dodavanje zavjesa za zamračivanje ili spuštanje roleta svakako će pospješiti drijemanje. Ako ste pak oni od rijetkih sretnika koji imaju priliku svoj power nap odraditi u uredskom okruženju, nakon primjerice pauze za ručak, od velike pomoći mogu biti čepići za uši ili maska za oči koji će svakako ublažiti smetnje iz okoline.

Najbolje je odspavati između 13 i 15 sati

Potreba za odmorom tijekom dana varira od pojedinca do pojedinca, međutim, stručnjaci smatraju kako je najbolje vrijeme za power nap između 13 i 15 sati. Razlog tomu je prvenstveno poklapanje s vremenom ručka koji najviše utječe na popodnevnu pospanost. Naime, nakon obroka, u tijelu se povećava razina glukoze koja blokira izlučivanje proteina oreksina zaduženog za regulaciju budnosti te se povećava razina inzulina koji pridonosi osjećaju umora. To pak utječe na povećano lučenje hormona spavanja melatonina, tako da s jedne strane mozak stvara hormon spavanja, a s druge strane nema oreksina koji bi regulirao osjećaj budnosti.

Drugi razlog zašto je idealno odrijemati između 13 i 15 sati je održavanje dnevnog biološkog ritma, odnosno unutarnjih satnih gena koji prate 24-satni ciklus te kontroliraju spavanje i budnost. Unutar njega, postoje dva razdoblja u kojima pospanost doseže svoj vrhunac – tijekom noći i u ranim poslijepodnevnim satima. Ujedno, važno je obratiti pozornost na to da se ne drijema prekasno u danu jer bi se time mogla poremetiti kvaliteta noćnog spavanja i prouzročiti nesanica i slični problemi.

Stvorite naviku sukladno potrebama

Ako do sada niste imali naviku popodnevnog power napa, a umor vas prati konstantno, svakako razmislite o prakticiranju istoga. Međutim, budite svjesni da stvaranje kvalitetne rutine može potrajati duže vrijeme zato što je potrebno utvrditi kada vam je i u kojim situacijama power nap najpotrebniji. Tako ćete možda morati eksperimentirati s vremenom, trajanjem i mjestom drijemanja, a u tome vam može pomoći i vođenje dnevnika. U njemu možete bilježiti razinu pospanosti tijekom dana, ali i voditi bilješke o tome koliko trajanje power napa je idealno za vas i kako ste se nakon njega osjećali.

S druge pak strane, ako svakodnevno možete dobro funkcionirati i bez ove navike, onda power nap ni ne biste trebali uključivati u svoj dnevni raspored. Naime, ako vam trenutni obrasci spavanja omogućuju učinkovitost u privatnom i poslovnom životu te ne osjećate umor, slabost i dekoncentriranost, popodnevni odmor bi mogao negativno utjecati na kvalitetan san te poremetiti vaš biološki ritam.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Perfecta Dreams.