DOGAĐANJA

Ovog Božića umjesto potrošnih poklona, možete darovati umjetničko djelo. Ova kustosica zna sve o tome

FOTO: PRR

Genijalan projekt kreće danas u zagrebačkoj Kući za ljude i umjetnost Lauba

“Na Kolektart izložbi koja se otvara danas predstavlja se izbor radova iz Laubinog prodajnog fundusa koji se počeo formirati prije godinu dana, kada je Lauba krenula zastupati nekolicinu izabranih umjetnika po uzoru na svjetske galerijske prakse”, započinje priču nezavisna kustosica i umjetnička menadžerica Martina Marić koja s Laubom surađuje na Kolektartu.

Za Laubu je, kaže, bilo važno odabrati umjetnike koji imaju važno mjesto na suvremenoj umjetničkoj sceni, a za nas saznati kakve su radove pripremili, kako doći do njih i koliko to sve zapravo košta.

PRODAJNA IZLOŽBA SVJETSKIH RAZMJERA

“Selekcija Laubinog kustoskog tima unutar godinu dana predstavljena je na izložbama Fascinacije u Zagrebu i Dubrovniku, na privatnim događanjima za ljubitelje umjetnosti, poput velikog posjeta kolekcionarskog odbora britanskog Tate muzeja, i na Boutique Art Fairu Nesvrstani”, priča nam Marić o dosadašnjem uspjehu Laubinog prodajnog fundusa.

Ove godine on će biti izložen na izložbi Kolektart od danas, 16. prosinca pa sve do 19. prosinca, a svoje radove izložit će Kristian Kožul, Marko Tadić, Igor Eškinja, Đuro Seder, Marija Ujević Galetović, Gordana Bakić, Tarwuk, Duje Jurić i Alem Korkut i Miljenko Horvat.

“Ideja ovakvih izložbi razbijanje je mita kako je kupovina umjetnina samo za ‘odabrane’”, nastavlja Marić. “Laubina je želja proširiti krug ljudi koji kupuju umjetnost, bilo za osnivanje kolekcije, uređenje svog privatnog ili poslovnog prostora, ili pronalaska idealnog poklona za bližnje.” Kaže i da se u Zagrebu definitivno osjeća potreba za ovakvim i sličnim inicijativama, a prvi kotačić je pokrenut Laubinim osnivanjem Boutique Art Faira Nesvrstani koji je ovog proljeća imao svoje drugo izdanje.

KOLIKO UMJETNINE UOPĆE KOŠTAJU

“Nekoliko je posebnosti ove četverodnevne izložbe,” kaže Marić i nastavlja: “Svakako treba izdvojiti ekskluzivno predstavljanje bivšeg člana skupine Gorgona Miljenka Horvata, koji je napustio Hrvatsku krajem 60-ih i većinu stvaralaštva realizirao u Kanadi. Supruga pokojnog M. Horvata ustupila je Laubi predstavljanje njegovih radova, od kojih se neki mogu prvi puta vidjeti u Hrvatskoj. Izložen je izbor Horvatovih slika, kolaža, fotografija i grafika, tako da će posjetitelji moći pobliže upoznati s njegovim bogatim stvaralaštvom. Izdvajamo i radove Kristiana Kožula, umjetnika izrazito suvremene i fantastične imaginacije, koji predstavlja futurističke prostorne objekte i kolaže biomorfnih formi. Primarno obrazovan kao kipar, snažnim nagonom za eksperimentiranjem, Kožul neprestano mijenja svoj izraz i oduševljava publiku novim instalacijama i objektima.

Radove umjetnika Igora Eškinje i Marka Tadića također je teško definirati u nekoliko riječi, oni konzistentno preispituju našu percepciju, na koji način doživljavamo ono što vidimo. Na Kolektartu posjetitelji će biti zaintrigirani poetičnim Zlatnim prstima Louvrea Igora Eškinje, kao i intimnim ‘imaginarnim razglednicama’, kolažima i crtežima Marka Tadića, predstavnika Hrvatske na Venecijanskom bijenaleu 2017. godine. Nezaobilazan Đuro Seder, zavidne životne i slikarske energije, koji u svojim 90-im godinama i dalje svaki dan slika u ateljeu, izložit će autoportrete nastale ove godine, ali i iznimno vrijedne slike nastale nakon razdoblja Gorgone, 1970-ih godina.”

Međutim, koliko to sve uopće košta? “Konkretno na ovoj izložbi moći će se naći radovi u rasponu od 200 eura do 10.000 eura.” kaže Marić. “Niz je čimbenika koji utječu na cijenu rada, neki od neposrednijih su veličina rada, medij u kojem je rad nastao, uloženi trud, kompliciranost produkcije, uz to se, naravno, uzima u obzir i etabliranost umjetnika, koja ne ovisi isključivo o godištu umjetnika već o kontinuiranom djelovanju za koje se dobiva priznanje struke, institucija i publike, a ono obično reflektira uspješnost ideje rada, inherentnu umjetničku vrijednost. U čitavoj priči ulogu imaju i sami kolekcionari, odnosno potražnja koja nastaje za određenim razdobljem, umjetnikom ili djelom. Vrlo je važno istaknuti razliku između pojma tržišne cijene i umjetničke vrijednosti rada. Vrijednost je ono što je teže definirati, za što treba imati iskustva i ‘razvijeno oko’, i tu veliku ulogu igraju kustosi i galeristi koji utječu na educiranost kupaca. Vrijednost umjetničkog rada bi trebala odrediti cijenu, a ne obratno.”

ŠTO ODABRATI IZ RASKOŠNE PONUDE

A da bismo se bolje snašli na prodajnoj izložbi u Laubi, zamolili smo Martinu da za nas odabere nekoliko favorita među izloženim radovima. U nastavku otkrijte što je odabrala.