PROMO

Posljednji tjedan 7. Device_art festivala

FOTO: Darko Škrobonja

7. Device_art festival bliži se svom kraju

Velika izložba 7. trijenalnog međunarodnog Device_art festivala umjetnosti, robotike i novih tehnologija otvorena u studenom u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti s radovima dvadeset i troje međunarodnih i domaćih umjetnika, umjetnica i kolektiva bliži se svome kraju.

Alex Brajković, Drumming 0.3

Konceptualno podnaslovljena Stroj ne donosi promjene, izložba s nekim od najzvučnijih imena međunarodne device art scene otvorena je do nedjelje 19. prosinca. Do subote 18 prosinca otvorena je gostujuća, obimom manja izložba Device_art festivala u splitskom Multimedijalnom kulturnom centru koja predstavlja radove šest hrvatskih umjetnika kao svojevrsni pregled domaćih device_art tendencija proteklih nekoliko godina.

Fokus Device_art 7.021 festivala je na umjetničkim izričajima koji strojevima i tehnološkim inovacijama pristupaju na subverzivan i kritički način. Izuzetno dominantnoj tehnologiji prisutnoj u većini segmenata života, umjetnici pristupaju istraživački i s velikom dozom znatiželje i humora, propitujući njena druga značenja i moguće alternativne upotrebe što često dovodi do ironičnih, apsurdnih i duhovitih radova.

Ana Sladetić, Welcome

Premda je broj posjetitelja na javim manifestacijama zbog pandemije Covida-19 ograničen, 7. Device_art festival u MSU-u bilježi izuzetno dobru posjećenost, a među izloženim radovima najviše su pažnje pobudili robot-ekolog Carolin Liebl & Nikolasa Schmid-Pfählera koji reciklira plastiku i oblikuje je u skulpturalne objekte, atmosferična zvučna instalacija Anthee Caddy i Miodraga Gladovića 6c6f6e67207468726f77 koja posjetitelje dočekuje na samom početku izložbe, gdje je smješten i rad Ane Sladetić Welcome, interaktivni i humoristični komentar na pandemijska pravila ponašanja. Zasebnu prostoriju 2. kata Muzeja suvremene umjetnosti zauzela je poetična, kinetička i reaktivna instalacija sa skulpturalnim osjetilnim organima Mačji brkovi u svemiru umjetnice Kerstin Ergenzinger.

Christina Kubisch, Električne šetnje Zagreb

Istovremeno iznenađenje i olakšanje izaziva rad-ogledalo Ku-kuc Michaila Rybakova u kojem se posjetitelji mogu ogledati samo ako vrisnu u njega. Dio izložbe je i rad Električne šetnje Zagreb pionirke audio umjetnosti Christine Kubisch koja je istražila područje oko muzeja i za posjetitelje kreirala posebnu elektromagnetsku zvučnu šetnju koja im otkriva potpuno novi zvučni doživljaj onog što ih okružuje. U subotu 18. prosinca u 16 sati bit će održano posljednje vodstvo kroz izložbu. Kustoski tim Device_art festivala 7.021 čine: Sarah Donderer, Yannick Hofmann, Daria Mille, Philipp Ziegler (ZKM | Centar za umjetnost i medije, Karlsruhe), te Davorka Begović, Ena Hodžić i Tereza Teklić iz udruge KONTEJNER, organizatora festivala.

Kerstin Ergenzinger, Mačji brkovi u svemiru

Splitska izložba Device_art 7.021 u Multimedijalnom kulturnom centru predstavlja radove šestero hrvatskih umjetnica i umjetnika koji se u svom umjetničkom radu bave tehnologijom i napravama kao sredstvima izražavanja: Mirjane Vodopije, Ive Ćurić, Tina Dožića, Filipa Borellija, Vitra Drinkovića i Margarete Lekić. Izložba daje mali presjek agilne i svestrane hrvatske device art scene. Predstavljeni umjetnici eksperimentiraju s medijima i tehnikama te ih spajaju s komentiranjem aktualnih društvenih situacija kao i s osobnim narativima i iskustvima, pripisujući istovremeno i sve više važnosti istraživačkom procesu kao integralnom dijelu umjetničkog rada. Izložbu je kustoski osmislila i organizirala udruga KONTEJNER u partnerskoj suradnji s Multimedijalnim kulturnim centrom Split i Platformom 9,81 iz Splita.

Michail Rybakov, Ku-kuc YouTube screenshot

Sukladno Odluci Stožera civilne zaštite RH od 12. studenog 2021. godine, od 16. studenog za posjet Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu i Multimedijalnom kulturnom centru u Splitu potrebno je predočenje važeće EU digitalne Covid potvrde, ili drugi odgovarajući dokaz, ili negativan test ovlaštene ustanove i laboratorija.

Ulaznica za izložbu u Muzeju suvremene umjetnosti iznosi 30 kuna. Radno vrijeme MSU-a na adresi Avenija Dubrovnik 17, Zagreb: utorak – petak: 11–19 sati; subota – nedjelja 11–18 sati, ponedjeljkom zatvoreno. Radno vrijeme Multimedijalnog kulturnog centra u Splitu na adresi Ulica slobode 28 je ponedjeljak – subota 14–21 sati, nedjeljom zatvoreno, a ulaz je slobodan.

Moritz Simon Geist, Teška vremena – nježni zvuci
Simon Weckert, Hakiranje Google karata
Quadrature, LOOP
Soll, Your Image Is My Weave and All I Want Is a Racing Coat