Nekad je nužno odabrati stranu
GASTRO

Rougemarin City ima novi, opušteniji koncept. Jela se baziraju oko lepinje, a cijene su pristupačne

FOTO: Aleksandar Selak

Vlasnik, Marin Medak, rekao nam je kako se obraća i mlađoj publici, željnoj dobrih zalogaja, finih pića i glazbe

Rougemarin City, smješten na adresi Petrinjska 2, dosad je nudio hranu po kojoj se proslavio i onaj originalni u Folnegovićevoj ulici. No, sicilijanske pizze, burgeri i rebarca od danas će zamijeniti jela bazirana oko somuna/lepinje, odnosno pita kruha. Vlasnik, kuhar i poduzetnik, Marin Medak, još jednom zagrebačkog publici želi ponuditi posve novi koncept, zbog kojeg je kompletno preuredio postojeći interijer. Zidovi su sada na dijelovima ogoljeni do cigle, na njima se nalaze radovi street art umjetnika Mire Petkovića Modula, u izlogu se nalazi DJ pult s miksetom, a sve skupa djeluje daleko neformalnije od onog na što nas je Rougemarin (ali i ostali Medakovi projekti) navikao.

“Zbog pandemije smo izgubili nekoliko godina života. Ljudi su naprosto željni zabave i druženja. Zato smo željeli stvoriti mjesto koje je nepretenciozno, zabavno, na kojem se svatko osjeća ugodno, bez obzira je li došao nakon posla na brzi zalogaj i čašu pjenušca ili cjelovečernje druženje”, započinje nam pojašnjavati Medak. Okreće se mlađim gostima, koji žele izlaziti i družiti se, ali nemaju prevelika novčana sredstva.

Rakija dobrodošlice za svakog gosta kao oda tradiciji ovih krajeva

Nastojat će postići, kako kaže, domaćinski ugođaj, pa će svaki gost odmah po dolasku dobiti rakiju na račun kuće. Ističe i suradnju s hrvatskim brendom gina Luftbremzer, koji će vam pored stola stizati na ručno rađenim kolicima, u povratnoj ambalaži od pet litara s blokićem papira u koji ćete sami zapisivati koliko ste popili.

Marin Medak

“Fokus nam je i na koktelima. Cijene su umjerene, do 40 kuna, pogotovo kad u obzir uzmemo da sami radimo svoje sirupe. Nudit ćemo i svoje bitere, odnosno začinske tinkture koje će si gost sam, po želji i ukusu, dodavati u piće”, priča. Rougemarin City preko tjedna će raditi od 11 do 23 sata, a petkom i subotom do 1 sat poslije ponoći. Upravo će barmen, ističe Medak, biti centralna figura tog večernjeg dijela, svakodnevno miksajući nove kombinacije koktela i na licu mjesta tražiti povratne informacije od gostiju. “Umjesto klasičnog Aperol spritza, mi ćemo, recimo, nuditi lokalno nam primjereniji bermet spritz, sa sirupom od lavande”, kaže Medak.

DJ pult i mogućnost da svatko pusti nešto po svom izboru

Jako nam je zanimljivo bilo čuti još i da se voda neće naplaćivati, kako ona negazirana, tako i ona gazirana. “U ponudi ćemo imati male bočice za goste koji će ih izričito htjeti, ali kupili smo aparat koji filtrira i hladi vodu, a koji nudi običnu i gaziranu opciju vode”, pojasnio je. Kroz razgovor dalje doznajemo i priču iza ranije spomenute miksete; Medak polako kompletira kolekciju ploča, a kad dođe do željene količine za različite ukuse, svatko od gostiju moći će nakratko nešto pustiti i postati DJ. Osim toga, rade i na gostovanjima raznih glazbenika, poput trubača ili saksofonista, koji će ponovno biti u službi podizanja atmosfere na novu, življu razinu.

Doznali smo i detalje oko ponude hrane. Somun/lepinju/pitu kao okosnicu kuhinje odabrao je, rekao nam je, i zato što je ona, u ovoj ili onoj inačici, u čovječanstvu prisutna već više od 10 tisuća godina, kroz sve kulture, i zato što je pogodna za dijeljenje.

“Kroz socijalnu interakciju u jelima želim ljudima vratiti ono veselje, uživanje u životu kakav smo ranije vodili. Zato smo se odlučili na domaćinski tip serviranja. Primjerice, neka jela dolaze u tepsijama, a gosti si iz njih hranu sami vade na tanjur”, napominje. A kako je spomenuo prisutnost forme pogače u različitim kulturama, tako nam dodaje i da mu se svidjela zato što ga ne ograničava samo na jedan tip kuhinje, već podnosi doista svašta, od meza, preko mesnih jela, pa sve do tacosa. “Tako recimo imamo jednog kuhara iz Indije koji radi fenomenalni curry. Budući da se curry može jesti uz njihov pita kruh, nema razloga da ponekad ne bude i na našem jelovniku”, pojašnjava.

Miks kuhinja cijelog svijeta i jela namijenjena dijeljenju

Meza Svega po malo, 40 kuna

Vodili su računa o tome da zastupe vegetarijanska i veganska jela (smjer u kojem će, uvjeren je Medak, kulinarstvo na svjetskoj razini, zbog opće neodrživosti ionako morati krenuti), a generalno se većina jela može jesti rukama. Na jelovniku će se tako naći sve od japanske karaage piletine, preko svojevrsnih meza s humusom, ajvarom, pilećom paštetom, začinskim maslacom, kajmakom i džemom od smokve, do tagliata rib eye odreska i tanko rezanog ramsteaka sa špekom, ali Medak još jednom napominje kako će on biti fleksibilan i ovisiti o sezonski dostupnim namirnicama.

Špeksplozija, 68 kuna

Mi smo i prije službenog otvorenja uspjeli kušati nekoliko jela. Unatoč tome što smo Rougemarin City posjetili ujutro i bili uvjereni ćemo testiranje okusa ostaviti za neki drugi put, spomenute meze pokazale su se kao odlična doručak opcija (jednako bi dobra bila i za bilo koje drugo doba dana). Dugo nismo probali aromatičniji ajvar, a pileća pašteta u kombinaciji s maslacem i toplom lepinjom bila je, bez pretjerivanja, fenomenalna. Špeksplozija, spomenuti ramsteak sa špekom, salsom verde, dijon senfom i medom te salaticom trebao bi biti još jedan Medakov prodajni hit, a nama se još više svidjela varijanta tacosa (u lepinji, naravno) s vratinom i kimchijem.

Tacosi s korejskom vratinom, kimchijem, remoulda umakom i coleslaw salatom, 65 kuna

Oba jela bismo voljeli vidjeti na street food festivalima jer smo uvjereni da bi funkcionirali odlično. Za kraj, jedna utješna vijest za sve ljubitelje specijaliteta s menija starog Rougemarin Cityja; dnevna juha, salate i wokovi na meniju će ostati još neko vrijeme.