GASTRO

Taman Artisan Chocolates predstavljaju završnu seriju iz svoje edukativne trilogije. Impresivna je

FOTO: Taman

Napokon u prodaji završna serija nagrađivane edukativne trilogije Taman bean to bar čokolada

Krajem 2020. godine, Stiv Kahlina i Sanja Vladović, pokretači poznatog domaćeg brenda finih čokolada Taman Artisan Chocolates, pokrenuli su proizvodnju bean to bar čokolada kontroliranog podrijetla koje su tržištu odlučili predstaviti kroz edukativne nano-serije kako bi se svi zainteresirani mogli bolje upoznati s konceptom terroira u čokoladi, te koliko sorte, podneblje i obrada kakaovca utječu na finalni okus čokolade. Proizvode prati i edukativna podrška u vidu besplatnih virtualnih vođenih degustacija.

Prva serija predstavila je tri različita terroira posvećena domovini kakaa – Južnoj Americi, druga serija je ispričala priču o širenju kakaovca po svijetu, a u trećoj seriji predstavljena su tri mikrolokaliteta unutar jedne države – Indonezije: Taman West Papua Ransiki 72 posto čokolada je proizvedena od kakaovca s farme u mjestu Ransiki u neposrednog blizini zaštićenog područja planina Arfak u Zapadnoj Papui, domu Vogelkop Superb – novootkrivene vrste rajskih ptica, na nekoć napuštenom imanju koje je obnovila zadruga Eiber Suth (“Unity to Arise”) s ciljem okupljanja, educiranja i osnaživanja lokalnih farmera te očuvanja bioraznolikosti ekološkim i održivim uzgojem kvalitetnog kakaovca.

Taman East Kalimantan Berau 72 posto čokolada je proizvedena od kakaovca iz regije Berau u istočnom Kalimantanu, na otoku Borneo koji je u prošlom stoljeću bilo jedna od vodećih indonezijskih regija za proizvodnju masovnog kakaovca, no nasade je 90ih godina gotovo u potpunosti uništila bolest. Da bi se obnovilo nasade i lokalnom stanovništvu omogućio kvalitetniji život, osnovana je zadruga “Berau Cocoa” koja danas educira preko 200 poljoprivrednih kućanstava o najboljim praksama uzgoja i obrade kakaovca te potiče uzgoj kvalitetnih sorti kakaovca namijenjenim tržištu finih čokolada na kojima takav kakaovac postiže bolje cijene.

Taman East Nusa Tenggara Sumba 72 posto čokolada je proizvedena od kakaovca s obiteljskog imanja u Gauri na otoku Sumba, koji je osnovano 1990. godine s ciljem poboljšanja egzistencije lokalne zajednice. Na imanju živi 60tak obitelji koje imaju pristup besplatnoj školi za svoju djecu. Na posjedu se razvija i nacionalni projekt sadnica kvalitetnog kakaovca za poljoprivrednike u cijeloj regiji.

“Ovo je trebala biti prva i uvodna serija, no zbog pandemije nismo mogli doći do kakaovca pa je tako Indonezija došla za sam kraj. S ovom serijom smo htjeli ukazati na činjenicu, koju svi mi jako dobro znamo kroz domaće namirnice poput npr. vina, ali od čokolade je ne očekujemo, a to je da sama informacija o državi iz koje dolazi kakaovac ne govori puno o tome što od konkretne čokolade možemo očekivati. Pa kao što nam “vino iz Hrvatske” ne govori puno o tome kakve arome i okuse možemo očekivati u boci jer ne znamo je li riječ o graševini ili plavcu malom, je li s položaja Dingač ili Ivan Dolac isto je i s čokoladom i upravo to smo htjeli demonstrirati kroz ovu seriju”, rekla je Sanja Vladović.

Stiv Kahlina, majstor čokolatijer Taman čokolada nadodaje: “Kako bi što bolje ukazali na različitost aroma i okusa koje donose kakaovci s različitih farmi, iako s istog šireg geografskog područja, koristili smo gotovo identičan proces obrade za sve tri čokolade. Cilj je pri testiranjima bio pronaći “zlatnu sredinu” obrade koju ćemo koristiti pri proizvodnji kako bi dobili kvalitetne čokolade, ali koja neće umanjiti specifična organoleptička svojstva pojedinog kakaovca.”

“S obzirom na iskustvo s prethodne dvije serije i zaista veliki interes kupaca za Taman bean to bar čokolade, odlučili smo centralizirati veći dio prodaje na našem novopokrenutom web-shopu kako bi svi zainteresirani imali jednake šanse doći do željenih čokolada, bez obzira u kojem gradu žive. Dio čokolada će biti dostupno i u trgovini Muzeja čokolade u Zagrebu, za sve one koji preferiraju fizičku naspram on-line kupovine”, istaknula je Vladović.

U međuvremenu su čak četiri Taman bean to bar čokolade iz edukativnih serija dobile priznanja na prestižnom ocjenjivanju Academy of Chocolate u Londonu: Peru Sumaqao 70 posto (prva serija), Kolumbija Sierra Nevada 75 posto (druga serija), Madagaskar Antsamala – Sambirano 73 posto (druga serija) i Indonezija West Papua Ransiki 72 posto (treća serija). “Nagrade su odlična prilika da dobijemo povratne informacije o našem radu od ponajboljih svjetskih stručnjaka i kolega koji sudjeluju u ocjenjivanju. Za kupce to je dodatna informacija o kvaliteti proizvoda. Stvarno smo presretni da su naše debitantske bean to bar čokolade dobile toliko priznanja, za nas je to zaista veliki poticaj.

Priznanje kolega, kao i veliki interes kupaca daju nam motivaciju da i dalje razvijamo našu bean to bar proizvodnju pa sljedeće godine planiramo ponuditi i nešto veće količine čokolada s podneblja koja su se pokazala omiljenima hrvatskim kupcima. Na žalost, kako radimo sa zaista najfinijim i malo dostupnim kakaovcima, neke od nagrađenih čokolada neće moći biti dostupne”, poručuju Sanja i Stiv.

Kako bi svima zainteresiranima dodatno približili speciality čokolade kontroliranog podrijetla, Taman Artisan Chocolates uz proizvode nude i edukativnu podršku u obliku besplatnih virtualnih vođenih degustaciju koje se održavaju svaki prvi četvrtak u mjesecu u 19 sati. “On-line kušanja su se pokazala vrlo uspješnim načinom da se zainteresirani ljubitelji čokolade dodatno informiraju o čokoladi, kako prepoznati kvalitetnu čokoladu, kako je pravilno kušati, te saznati kako procesi u proizvodnji čokolade utječu na finalni okus.”

Više informacija o ovim jedinstvenim proizvodima, gdje se mogu kupiti te detalje oko besplatne virtualne vođene degustacije potražite ovdje. Kao i prethodne, treća serija Taman bean to bar čokolada dolazi u ograničenim količinama od 125 komada po vrsti, a čokolade se mogu kupiti ovdje te u trgovini Muzeja čokolade u Varšavskoj ulici u Zagrebu.