PUTOVANJA

Uoči spajanja vikenda pripremamo se za kratki put. Evo sedam glavnih savjeta kojih se valja držati

Bez obzira na to jeste li se i vi odlučili opustiti na plaži ili otići u prirodu, nema razloga zašto se ne biste i tada zdravo hranili

FOTO: Shutterstock

Bez obzira na to jeste li se i vi odlučili opustiti na plaži ili otići u prirodu, nema razloga zašto se ne biste i tada zdravo hranili

Godišnji odmori se bliže, a ono što nas posebno veseli je to da u uskoro imamo čak dva neradna dana koji se mogu spojiti – Tijelovo i Dan antifašističke borbe. To će biti sjajna prilika da napunimo baterije za zadnju dionicu prije ljetne pauze. Iako će većina slobodne trenutke iskoristiti za bijeg u prirodu, piknik, izlet ili kraće putovanje, treba imati na umu da, iako nam je s vremena na vrijeme potrebna relaksacija tog tipa, to je u neku ruku i stres za organizam. Zato bismo trebali birati zdrave namirnice i pomno isplanirati put kako bi sve prošlo sa što manje stresa i brige.

Ako je vjerovati vremenskoj prognozi koja se najavljuje za spomenuto razdoblje, sve koji planiraju bijeg od gradske vreve trebalo bi dočekati stabilno, sunčano i toplo vrijeme. Zato bi bila šteta ne iskoristiti slobodno vrijeme bez kiše i više se kretati u prirodi. A s obzirom na to da smo prema podacima istraživanja o zdravlju građana Europske unije nacija s visokim udjelom pretilih ljudi, slobodno vrijeme bismo mogli iskoristiti i za mijenjanje nezdravih navika. Znamo i kako. Pa smo zato pripremili 7 ključnih stvari koji se valja držati kako bi vam pakiranje i planiranje prošlo što bezbolnije.

1. Odvojite si putovnicu i medicinske potrepštine

Priprema dokumenata je korak koji nam se uvijek nekako podrazumijeva jer bez toga nema ni p od putovanja, a opet, mnogi ga slučajno – zaborave. Ono što će vam uvelike olakšati stvari jest da pripremite posebnu torbu koju ćete uvijek imati uz sebe, a u njoj pronaći mjesto za putovnicu, osobnu iskaznicu, novčanik, mobitel i, naravno, medicinske potrepštine. Sve su to stvari koje je važno imati pri ruci jer ako ih zametnete negdje u koferu, poremetit ćete si sav raspored pakiranja, a i nepotrebno gubiti vrijeme na traženje onoga što vam treba. Zaključno, papire i lijekove držite uz sebe te obavezno provjerite datume isteka dokumenata.

2. Pripremite popis svega što biste trebali ponijeti

Organizacija, organizacija i još malo organizacije. Dobra je priprema jedan od najvažnijih koraka koja će vam uštedjeti dragocjene minute prije puta koje možete provesti odmarajući i značajno reducirati razinu stresa. Uzmite si vremena i stavite na papir sve stvari koje trebate uzeti sa sobom, misleći unaprijed na situacije i događaje koji vas očekuju. Bez obzira na sve, neke od osnovnih stvari koje vam trebaju su, primjerice, punjač za telefon, četkica i pasta za zube, čisto donje rublje… Ako pak idete na plažu, trebat će vam kupaći kostim i ručnik za plažu, za ležerni ručak će poslužiti neki laneni outfit, večeru i koktele lepršava haljina ili košulja…

Shutterstock

3. Pakirajte čim manje stvari

Ono što često ljubitelji putovanja znaju istaknuti jest da sve što ste spakirali i mislite kako će vam trebati – prepolovite. Većina se ljudi zasigurno s putovanja vraća sa stvarima u koferu koje nisu imali ni prilike raspakirati, a kamoli nositi. Reduciranje stvari će vam put olakšati iz dva razloga. Prvo, nećete se morati brinuti oko teške prtljage i sjesti na kovčeg svaki put kad bi ga htjeti zatvoriti. A kao drugo, na svojoj se destinaciji nećete uopće morati brinuti o tome što biste odjenuli budući da imate točan broj outfita za svaki dan, eventualno još jedan rezervni. Probajte uz to razmišljati praktično, odnosno uzeti neke basic komade poput obične bijele majice koja se može kombinirati uz više toga – hlače, suknju, ispod ljetne jaknice… Dodatni benefit je, ako putujete avionom, taj da nećete prekoračiti nedozvoljenu razinu prtljage.

4. Ako nosite hranu, razmišljajte praktično

Najčešće kad tek stignemo u smještaj nećemo pronaći nikakvu hranu, a ako nas tada uhvati glad ili pak na putu, dobro je imati snackove pri ruci. A i zašto to ne bi bile zdravije varijante? Kako bi spojili ugodno s korisnim, a u ovom slučaju zdravlje i putovanje, nastao je Boom Box, novi brend Atlantic grupe koji nudi inovativnu paletu proizvoda. Kreirani su za situacije kada ne stignemo ili jednostavno ne želimo potrošiti puno vremena i novaca na pripremu zdravijih, ali ukusnih obroka. Baza im je u potpunosti biljna, nemaju dodanih šećera, umjetnih aroma i bojila. U njihovoj se paleti proizvoda tako mogu naći biljni napitci koji sjajno pašu uz zobene kaše, a tu su i keksići te granole u praktičnim pakiranjima. Bez obzira na to odlučite li praznike provesti na plaži ili planinariti, nijedan od ovih proizvoda neće zauzeti mnogo mjesta u torbi i ruksaku. Mogu se lako i brzo jesti nakon kupanja, dok se sunčate, na pikniku pa čak i usput dok hodate. Također, mogu biti idealan i zdrav obrok u slučaju da niste uplatili noćenje s doručkom. I najvažnije: ako i vi u sitnim noćnim satima često poželite desert imamo sjajnu vijest. Ne morate konzumirati velike količine dodanog šećera kako biste se zasladili. S Boom Boxom unosite više namirnica biljnog porijekla, a uživate jednako – slobodno se uvjerite i sami.

Boom Box

5. Gotovinu rasporedite na više mjesta

Što se tiče financijskog dijela putovanja, definitivno je najbolje rješenje da vrlo vrijedan nakit spremite na sigurno mjesto i ostavite kod kuće. Na putovanju je najveća mogućnost da ćete ga nepovratno izgubiti ili pak da će vam ga netko ukrasti u gužvi, hotelu i na plaži. Što se tiče novaca, mudar način da se zaštite od krađe u kojoj ćete ostati bez svega, ne nosite sve kartice i gotovu u novčaniku. Budite razumni i uzmite onoliko koliko vam je potrebno za prigodu – kavu, ručak, večeru, sladoled… Ostatak ostavite u smještaju ili ako morate uzeti više gotovine i kartice, ne držite ih na jednom mjestu. Nešto spremite u džep, dio u torbicu, novčanik i slično. Tako ste sigurni da ćete imati plan B i u crnim scenarijima.

6. Opskrbite se informacijama

Lakše će vam biti rasporediti troškove i vrijeme ako prije putovanja proučite mjesto u koje idete. Automatski će vam zapeti za oko idealna lokacija za ručak, večeru, brunch i doručak, kafić s brutalnim pogledom u kojem želite popiti kavu ili jednostavno ćete zaobići sva skupa mjesta na kojima ne želite potrošiti novac. Pronaći ćete unaprijed i fora suvenirnice, slastičarnice, muzeje, kazališta i sve što je u spektru vaših interesa, a samim time ćete si i lakše organizirati rutu obilaska. Velika je vjerojatnost da tako nećete izgubiti i nepotrebno potrošiti vrijeme na lutanja po nepoznatim uličicama.

Shutterstock

7. Provjerite prijevozno sredstvo prije puta

Putuje li automobilom, dakako, osim što ga je potrebno napuniti gorivom, provjerite ispravnost nekih osnovnih stvari poput ulja, tekućine za stakla, imate li rezervnu gumu, radi li vam klima uređaj… Idete li avionom, informirajte se o vremenskoj prognozi i mogućnostima da vaš let bude otkazan pa da na vrijeme možete reagirati. Za autobus i vlak nema mnogo filozofije. Obavezno ponesite kartu, a najjednostavnije i najjeftinije je odmah kupiti povratnu te ne zaboravite must have za put – slušalice i jastuk za vrat.

Sadržaj nastao u suradnji s brendom Atlantic Grupom.