PUTOVANJA

Vožnja na magarcima, mezze i kulturno uzdizanje. Evo što raditi u Ateni u listopadu

Gdje jesti, što razgledati i zašto u Atenu otići baš u listopadu

FOTO: TGM CREATIVE

Gdje jesti, što razgledati i zašto u Atenu otići baš u listopadu

Grčka je, baš kao i Hrvatska, ljetna destinacija. Toplo Sredozemno more, ugodna klima i hrana koja je spoj Mediterana i Orijenta čine je upravo takvom, no to ne znači da ona gubi čar s padom ljetnih temperatura. Dapače, listopad je u Ateni nešto mirniji. Turista je i dalje mnogo, a kako i ne bi bilo, radi se o gradu s građevinama starim dvije i pol tisuće godina, u kojem je rođena demokracija i za koji ne možete ne gajiti veliko poštovanje. Ali i tugu zbog onoga što je kasnije u povijesti pretrpjela.

Atena u listopadu diše iako su temperature i dalje visoke i drže se oko 25ºC. U samom centru, na nekoliko minuta hoda od Akropole, se tijekom tog mjeseca za petstotinjak kuna po noćenju mogu naći zbilja pristojni stanovi, od 40-50 kvadrata, moderno uređeni i opremljeni svime što bi vam moglo zatrebati tijekom tjedan dana boravka. No, ionako nećete boraviti u stanu.

ATENU JE NAJBOLJE RAZGLEDATI HODAJUĆI

Partenon u skelama Borko Vukosav

Za početak, prije nego uopće počnete planirati put imajte na umu da vam za posjet Grčkoj ovih dana treba Covid potvrda o cijepljenju ili negativan PCR test koji ćete da biste se vratili morati ponoviti u Grčkoj. Osim toga, prije dolaska morate popuniti tzv. passenger locator form, a Covid potvrda ili negativan test trebat će vam i za ulazak u restorane. Letovi za Atenu iz Zagreba uglavnom uključuju jedno presjedanje, a karte se mogu pronaći već za 150 ili 200 eura, ovisno o aviokompaniji, lokaciji presjedanja i slično. Od atenske zračne luke do samog centra grada vozi podzemna željeznica koja je poprilično jednostavna za korištenje.

Dorski stupovi na ulazu u Muzej Agore Borko Vukosav

Kad stignete u centar, najbolje je da Atenu razgledate hodajući. Sva glavna arheološka nalazišta udaljena su jedna od drugih najviše 20 minuta hoda što u listopadu, kad su temperature nešto niže, stvarno nije zahtjevno. Akropolu s Partenonom, Agoru i Muzej Agore, Zeusov hram, Rimsku Agoru, Hadrianovu knjižnicu, groblje Kerameikos i njegov muzej te Aristotelovu školu Licej možete posjetiti kupnjom samo jedne karte za 30 eura. To je odlična cijena, a trebat će vam barem tri puna dana da ih sve obiđete.

Hefestov hram na Agori

I u Muzej Akropole se isplati zakoračiti ako želite dobiti bolju sliku Partenona nekad i onoga kako se i zbog kojih sve utjecaja mijenjao. A divna je šetnja i manji uspon na brdo Lycabettus s kojeg Atenu možete vidjeti u cijelosti, sa svih strana što je zbilja impresivan prizor.

Muzej Akropole

Od izleta, ako ste tjedan dana u Ateni možete razmisliti o posjetu Delfima ili Posejdonovom hramu. Ako želite otići do nekog otoka na dan ili dva za manje od dva sata možete iz jedne od tri luke, Piraeus, Rafina ili Lavrion, doći do Aegine, Hydre, Spetsesa, Agistri, Porosa, Khtytnosa, Kee ili Androsa. No, ako morate birati samo jedan možda je najprimamljivija Hydra jer je potpuna suprotnost hektične Atene – jedino prijevozno sredstvo na njoj su magarci.

AKO STE GURMANI, IDITE NA MEZZE

Pire od žutog graška s chutneyjem od kapara i limuna, pistacio

Ne treba posebno naglašavati da je hrana u Grčkoj sjajna. Souvlaki (najčešće svinjsko meso s ražnjića), gyros (ono što u Hrvatskoj poznajemo kao kebab) i kebab (mljeveno meso na ražnjiću) pristojne kvalitete možete pojesti na gotovo svakom koraku. Baš kao i pite koje Grci peku u raznim okusima i oblicima, drugačije su od turskih. često od prhkog tijesta i zbilja odlične. Uz pomoć Googlea ćete lako otkriti mjesta koja se moraju posjetiti zbog svog kultnog statusa kao što je primjerice O Kostas za souvlaki ili Ariston za pite. S nogu možete probati i dolmades, vinovu lozu punjenu kuhanom rižom i začinima kao što je menta ili koulari, svojevrsni grčki bagel sa sezamom.

Sporo pečena govedina na humusu, prženi luk

A ako ste pravi gurmani koji žele probati što više toga u što kraćem roku, idite na mezze odnosno male zalogaje. Ta Karamanlidika tou Fani mjesto je poznato po tradicionalnim suhomesnatim proizvodima te je restoran ujedno i mesnica što je malo neobično dok večerate, a sjedite uz izlog pun sudžuka i pastrma. Tamo probajte icli kofte, pržene okruglice s mljevenim mesom u mekoj ovojnici od bulgura i ne propustite domaći grčki jogurt s kandiranom mrkvom za desert.

Za modernije, ali opet vrlo opušteno mezze iskustvo uputite se u Ama Lachei, restoran s ogromnim vrtom malo izvan centra. Tamo se jedu nevjerojatna mala jela među kojima se ističu sporo pečena govedina na humusu s prženim lukom, pire od žutog graška s chutneyjem od limuna i kapara te pistacijom ili pak bukovače u tempuri s domaćom majonezom, crumble. Sve je autohtono, ali vrlo inovativno i cijene su sasvim prihvatljive.