Nekad je nužno odabrati stranu
ODRŽIVOST

Znate li što možete reciklirati, a što ne? Razbijamo mitove o odvajanju otpada

Ne, proizvodi koji već jesu od recikliranih materijala nisu manje kvalitetni i mogu se reciklirati jednako efikasno kao i na početku

FOTO: Unsplash

Ne, proizvodi koji već jesu od recikliranih materijala nisu manje kvalitetni i mogu se reciklirati jednako efikasno kao i na početku

Jeste li znali da se Hrvatska prema posljednjim podatcima nalazi tek na 27. mjestu u Europi po uspješnosti u reciklaži? 2017. godine reciklirali smo samo 24 posto odnosno manje od četvrtine komunalnog otpada koji stvaramo, što je zaista poražavajuća brojka. Neke manje sredine još nemaju razvijen program reciklaže uopće, no činjenica je da sve kreće od nas te da svojim postupcima i odlukama možemo pomoći u očuvanju okoliša.

Sav otpad koji čovjek proizvede ne možemo reciklirati. Prema podacima Američke agencije za zaštitu okoliša, reciklira se samo 8.7 posto plastike koju bacimo i zato je izuzetno važno u startu stvarati što manje otpada. Koristite platnene torbe za trgovinu, nabavite platnene vrećice za voće i povrće kakve sada već možete kupiti u Intersparu i dm-u, birajte biorazgradive predmete kao što su primjerice drvene četkice za zube koje možete pronaći u JYSKu, one koji su u biorazgradivom pakiranju kakvo nudi bio&bio ili predmete bez ambalaže kakve nudi Lush.

No, kad dođe do toga da ipak stvorimo neki otpad, najmanje što možemo učiniti jest da ga recikliramo. U nastavku smo izvukli nekoliko mitova o reciklaži kojih se treba čuvati, ali i nekoliko savjeta o reciklaži kod kuće i u pokretu koji će vam pomoći da svakodnevno živite održivije.

JYSK ima odlične torbe koje možete ponijeti u trgovinu

MITOVI O RECIKLIRANJU KOJIH SE TREBA ČUVATI

Nema smisla odvajati otpad, ionako na kraju sve ide u isti koš

Mnogo ljudi i dalje se vodi ovom zabludom. No, činjenica je da se reciklaži daje sve više važnosti te su europske regulative sve jasnije i strože, a svaka zemlja članica dužna ih je poštivati. Europska agencija za okoliš postavila je za cilj da svaka zemlja članica EU do 2025. za ponovnu upotrebu ili reciklažu odvaja 55 posto komunalnog otpada, do 2030. 60 posto, a do 2035. već bismo trebali odvajati 65 posto komunalnog otpada. Na najboljem putu za sada je Njemačka koja ima najbolju stopu reciklaže u svijetu, a ona iznosi 66 posto prema podacima iz 2019. godine. Razdvajanje otpada u domaćinstvu ima smisla jer stvaramo naviku, doprinosimo društvenom trendu i potičemo brže uvođenje regulativa. Uz to, na reciklažu se nisu obvezale samo države, to čine i brendovi. Ambalaže i odjeću možete vratiti nizu brendova u njihovim poslovnicama među kojima su H&M, Zara, The Body Shop, Nespresso i drugi iz Arena Centar, a oni sve vrijedno recikliraju, doniraju i nagrađuju vas. Stoga zaista ne možemo tvrditi da se danas oko reciklaže ne poduzima ništa značajno.

Predmeti napravljeni od više različitih materijala ne mogu se reciklirati

Tehnologija je poprilično napredovala te postoje, piše National Geographic, strojevi koji mogu rastaviti predmete na materijale od kojih se sastoje stoga ni ovaj mit nije točan. Uostalom, s dizanjem svijesti o nužnosti zaštite okoliša i sprečavanja klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem, brendovi su počeli kreirati pakiranja koja je lakše reciklirati kao i predmete od biorazgradivih materijala. Tako primjerice, Tommy Hilfiger ima premium tenisice koje su izrađene od prave kože, prirodne gume i pamuka odnosno od materijala koji su biorazgradivi dok Lush za dio asortimana uopće nema ambalažu tako da bez grižnje savjesti možete koristiti proizvode.

Lush proizvodi bez ambalaže su odlična opcija za održiviju svakodnevicu

Sve se može reciklirati samo jednom

Da, materijali gube na kvaliteti razbijanjem na manje dijelove i pretvaranjem u nove predmete, no kao i kod prethodnog mita, činjenica je da je tehnologija neizmjerno napredovala. Kvaliteta recikliranog papira danas je zaista velika baš kao i kod odjeće od reciklirane vune, pamuka ili drugih materijala na kojima zaista ne možete primijetiti da nisu novi te se mogu reciklirati više od jednom. Pojedini brendovi među kojima su Timberland, adidas, Nike, Yamamay, Napapijri, Calzedonia, Aldo, The North Face i drugi iz Arena Centra imaju krasne kvalitetne komade od recikliranih materijala koji su vrlo kvalitetni i mogu se ponovno reciklirati.

KAKO PRAVILNO RECIKLIRATI U VLASTITOJ SREDINI

Stanica za recikliranje u Arena Food Courtu

Lokalne sredine u Hrvatskoj imaju slična pravila kad je reciklaža u pitanju, no u detaljima se ipak razlikuju pa ako želite pravilno reciklirati kod kuće najbolje je da kontaktirate vaš komunalni ured i upitate ih za sve detalje oko reciklaže u vašem mjestu. Ipak, neka su pravila univerzalna i vrijede za sve nas neovisno o tome u kojem se dijelu Hrvatske našli.

Tako imajte na umu da u plave spremnike odlažemo papir no pazite da na njemu nema ljepljivih traka, plastike i stiropora te da u takve spremnike ne smijemo odlagati indigo papir, ugljeni papir, fotografije i foto papir, zauljeni i prljavi papir, gumirane etikete, pelene i slično jer se oni ne mogu reciklirati. Smeđi spremnici su za biootpad, no u njih ne smijemo odlagati ostatke termički obrađene hrane, meso, ribu, kosti, kožu, mliječne proizvode, ulja i masti, pepeo, ambalažu (kartonska, staklena, plastična), gume, opasni otpad, obojeni i lakirani drveni otpad, odjeća, cigarete i slično. Odjeću možete odnijeti u Zaru koja joj udahnjuje novi život i donira humanitarnim organizacijama ili u H&M koji je samo u 2019. prikupio gotovo 30 tona odjeće koju su reciklirali i pretvorili u nove kolekcije, a vama će dati karticu s 10 posto popusta za doneseni tekstil.

The Body Shop amabalaže možete odnijeti natrag u njihovu trgovinu na reciklažu AFP

Zeleni spremnici su za staklenu ambalažu, no pazite da u njih ne odlažete prozorska, automobilska, kristalna, optička, armirana i laboratorijska stakla, staklenu vunu, žarulje i fluorescentne svjetiljke, porculanske i keramičke predmete. Žuti su spremnici namijenjeni za plastiku te konzerve i limenke, no u njih se ne odlaže plastika i limenke s ostacima od boja, lakova, motornih ulja, kemikalija, zapaljivih i eksplozivnih tekućina kao ni one pod tlakom. Pojedini brendovi također sudjeluju u reciklaži plastike i metala pa tako primjerice u The Body Shop možete odnijeti prazne ambalaže njihovih proizvoda koje će oni reciklirati. Nalaze se u Arena Centru u Zagrebu, a za svakih pet donesenih praznih ambalaža dobit ćete na poklon gel za tuširanje od 60 ml po vašoj želji. Super program ima i Nespresso u čiju trgovinu možete donijeti svoje potrošene aluminijske kapsule iz aparata za kavu, a oni će ih reciklirati.

Ne zaboravite reciklirati i kad ste u šetnji gradom ili u shoppingu. U zadnje vrijeme vidimo da sve više mjesta imaju mjesta za odlaganje otpada prilagođena recikliranju. Primjerice, Arena Centar ima odličan program recikliranja kroz koji su prošle godine reciklirali 60 posto otpada koji je prikupljen u centru, a u njihovom Food Courtu postavljena je i stanica za recikliranje na kojoj možete odložiti papir, stalko, plastiku, metal i miješani otpad nakon obroka u food courtu. Inače, za sav otpad koji ne znate kamo baciti, obratite se svom komunalnom uredu ili posjetite obližnje reciklažno dvorište u koje možete odnijeti većinu stvari iz kućanstva koje nisu obuhvaćene u gore navedenim kategorijama.

Sadržaj je nastao u suradnji s Arena Centrom.