SHOPPING VODIČ

15 svilenih haljina u kojima ove godine možete proslaviti blagdane

Svila se naziva kraljicom vlakana jer je hipoalergena, odličan je izolator, a vlakno joj je čvršće od čeličnog vlakna iste debljine

FOTO: tgm creative

Svila se naziva kraljicom vlakana jer je hipoalergena, odličan je izolator, a vlakno joj je čvršće od čeličnog vlakna iste debljine

Pričajmo malo o svili. Od kraljice vlakana izrađuju se luksuzni materijali uglavnom za svečanu odjeću. Smatramo je delikatnom, no činjenica je da je vlakno svile četiri puta čvršće od čeličnog vlakna iste debljine. Njezino iznimno otporno vlakno dobiva se odmatanjem čahura dudovog svilca koji zbog toga gubi život i zbog čega nije pogodna za vegane, ali zato traje čitav život. Ona je reciklabilna i biorazgradiva istovremeno. Potrebno joj je od jedne do pet godina da se prirodno razgradi u prirodi, no dobra je stvar što ćete svilu teško baciti u smeće, posebno ako znate kako je održavati da traje što dulje.

Mongoli su prije nekoliko stotina godina od svile radili oklope jer je istovremeno lagana i otporna pa bi pomogla ublažiti udarce strijela. Sjajan izgled svila duguje trokutastoj strukturi svojih vlakana nalik na prizmu. Svjetlost se lomi kada pada na takve strukture i daje nam dojam svjetlucavosti.

PRIRODNO HIPOALERGENA I ODLIČNA ZA KOŽU

Svila je prirodno hipoalergena pa je idealna za one s osjetljivom kožom i sklonošću alergijama. K tome je i prirodno otporna na grinje, prašinu i plijesan i ima odlična izolacijska svojstva. Zahvaljujući tome sprečava kožu i kosu od pretjeranog gubitka vlage pa zato često vidimo svilene jastučnice, kape ili maske za spavanje. Svilena vlakna ljeti nas hlade, a zimi zadržavaju toplinu pa su odlični za slojevito odijevanje zimi.

Vlakno kojim se dudov svilac omota neprekinuto je i može biti dugačko do 1,6 kilometara. Kod odmatanja i obrade vlakno postaje iznimno glatko zbog čega se može puno gušće tkati od primjerice pamuka ili vune, a što onda rezultira time da svilena tkanine dobro izolira. Problem biste mogli osjetiti jedino u tome što svila možete upiti tek 10 do 30 posto vlastite težine u tekućini. Dakle, ne upija dobro znoj te je preporučljivo ljeti nositi komade bez rukava ili barem nešto šire koji vam neće biti uski uz dijelove tijela gdje se najviše znojite.

KAKO ODRŽAVATI SVILU

Budući da je prirodno otporna na prašinu svilu je najčešće dovoljno tek provjetriti ili osvježiti steamerom koji će izravnati tkaninu i ubiti eventualne bakterije na površini. Većina svilenih komada pogodna je samo za pranje u kemijskoj čistionici, no mnogi se mogu prati i u perilicama koje imaju program za delikatno pranje svile, a koji obično podrazumijeva nisku temperaturu i tek malu količinu deterdženta. Kod pranja na ruke, koristite hladnu vodu, vrlo malo deterdženta i nemojte previše trljati tkaninu kako ne biste uništili boju.

Ako ste u potrazi za svilenim komadom za ove blagdane, svidjet će vam se ponuda haljina iz naše galerije. Gotovo svi komadi koje smo odabrali su izrađeni od 100% svile ili eventualno miješani s pamukom ili viskozom. Osim toga, uvijek možete zaviriti u ormare svojih predaka ili neku od vintage ili second hand trgovina gdje se mogu pronaći kvalitetni svileni komadi s pričom.