FOTO: Profimedia

40 godina Tjedna mode u Londonu: od McQueenovih performansa do debija najvećih svjetskih dizajnera

Upravo su u Londonu svoje debitantske kolekcije prikazali dizajneri kao što su John Galliano i Daniel Lee

Povijest mode

40 godina Tjedna mode u Londonu: od McQueenovih performansa do debija najvećih svjetskih dizajnera

Upravo su u Londonu svoje debitantske kolekcije prikazali dizajneri kao što su John Galliano i Daniel Lee

FOTO: Profimedia

Tjedan mode u Londonu ove je sezone proslavio svoju 40. godišnjicu. Pokrenula ga je 1984. godine PR legenda Lynne Franks prema kojoj je napisan lik Edine u kultnoj seriji Absolutely Fabulous, a počeo je slanjem jedne bombastične političke poruke što je kasnije za njega postalo prepoznatljivo. Naime, u čast prvom Tjednu mode u Londonu organiziran je svečani prijem u službenoj rezidenciji premijera na adresi 10 Downing Street. Te je godine na vlasti još uvijek bila prva žena na toj poziciji i do danas najdugovječnija premijerka Velike Britanije, Margaret Thatcher.

Bio to period Hladnog rata i Thatcher je taman dopustila SAD-u da u Velikoj Britaniji postavi svoje Pershing rakete. Tjedan mode je pozdravila, ali nije ga smatrala posebno politički relevantnim niti moćnim medijem za slanje poruka, sve dok se na vratima Downing Streeta nije pojavila Katharine Hamnett. Jedna od najvećih legendi britanske mode na slavljenički prijem povodom prvog londonskog Tjedna mode stigla je odjevena u dugu majicu s natpisom 58 % Don’t Want Pershing. Fotografija na kojoj se Hamnett rukuje s pomalo šokiranom Thatcher ušla je u povijest.

I bio je to savršen uvod u Tjedan mode u Londonu koji je kroz idućih 40 godina bio moćna platforma za slanje važnih poruka. Vivienne Westwood tijekom čitavog ga je života koristila kako bi slala političke poruke svojim kolekcijama, Alexander McQueen neprestano je tematizirao potlačenost naroda svoje rodne Škotske, Hussein Chalayan tematizirao je etničko čišćenje na rodnom Cipru. I Tjedan mode u Londonu uskoro je postao jedan od najglasnijih i najutjecajnijih, unatoč relativnom malom broju dizajnera koji na njemu predstavljaju i koji se iz godine u godinu smanjuje. U nastavku smo izdvojili nekoliko ključnih momenata iz njegove 40-godišnje povijesti koje ne smijemo zaboraviti.

Debitantske kolekcije legendarnih dizajnera

U Londonu je smješten jedan od najprestižnijih fakulteta za modni dizajn na svijetu, Central Saint Martins. Završnu diplomsku reviju njihovi studenti prikazuju upravo na Tjednu mode u Londonu, a među njima su do sada bili dizajneri koji su nakon toga postali legende u svijetu mode. To je famozni John Galliano koji je debitirao upravo na prvom izdanju Tjedna mode u Londonu 1984., zatim pokojni Alexander McQueen, aktualni kreativni direktor Burberryja Daniel Lee i brojni drugi.

Performansi Alexandera McQueena

Legendarni britanski modni dizajner bio je jedan od najboljih krojača u industriji, ali i jedan od najkreativnijih kad je u pitanju kako dizajn tako i prezentacija kolekcija. Svaka njegova revija bila je svojevrsni performans za koji se na svakom Tjednu mode u Londonu tražila karta više, a nekad je takve zahtjeve McQueen i odbijao. Bio je to slučaj sa slavnom kolekcijom No. 13 u kojoj je na samom kraju revije Shalom Harlow u bijeloj haljini stala ispred robota koji su je poprskali bojom i tako dovršili haljinu na pisti. Za tu je reviju Victoria Beckham tražila kartu, ali dizajner ju je odbio. Od kontroverznog Highland Rapea do famozne Dante kolekcije, McQueenovi performansi nezamjenjiv su dio povijesti Tjedna mode u Londonu i onoga što je on danas.

Kraljičin jedini Tjedan mode

Kraljica Elizabeta II. na Tjedan mode u Londonu došla je samo jednom. Bilo je to 2018. godina kad je stigla na reviju Richarda Quinna kojem je tada dodijelila nagradu Queen Elizabeth II Award for British Design. Bila je to prva dodjela te nagrade, a kraljica ju je samostalno dodijelila samo u toj jednoj prigodi. Na reviji je sjedila u prvom redu, pored Anne Wintour.

Armani je bio tu prije Pharrella

Svijet mode bio je u šoku kad je u lipnju prošle godine Pharell Williams u Londonu okupio niz poznatih imena na svojoj prvoj reviji za Louis Vuitton. Bili su tu Beyonce, Rihanna, LeBron James, Lenny Kravitz, Zendaya, Kim Kardashian, Lewis Hamilton, Tyler the Creator, Jared Leto, Skepta, Naomi Campbell, Miranda Kerr, Kelly Rowland, Megan Thee Stallion, Omar Sy i niz drugih dok je su Jay-Z i Pharell nastupili uživo tijekom revije. No, mnogi su zaboravili da je nešto slično i još moćnije već organizirao Giorgio Armani upravo na Tjednu mode u Londonu. Bilo je to 2006. godine kad je kolekciju za svoj brend Emporio Armani predstavio u Londonu, na reviji na kojoj su nastupili Beyoncé, Bryan Ferry, Alicia Keys, Andrea Bocelli i 50 Cent. I ne, Armani to nije učinio radi klikova i reakcija na društvenim mrežama, tim je događajem privukao donacije za borbu protiv HIV-a i AIDS-a u nizu afričkih zemalja.

Poruke, poruke, poruke

Katharine Hamnett nije slala poruke samo na prijemima kod premijera. Svako svoju reviju u Londonu iskoristila je za slanje poruke na majicama s natpisima, a jedna od najpoznatijih bila je potkošulja koju je nosila Naomi Campbell 2003. godine, a na kojoj je pisalo Use A Condom. Poruke na majicama kasnije je često slala i Vivienne Westwood, posebno one o zaštiti prava životinja i okoliša. Hussein Chalayan nije bio toliko doslovan, ali je svojim kolekcijama uvijek slao poruke, a jedna od najpoznatijih prikazanih u Londonu bila je After Words. Kroz tu je kolekciju Chalayan tematizirao probleme ratnih izbjeglica, a za reviju je kreirao nosivu scenografiju koju su modeli rastavljali i odijevali.