Tooth gems

Cirkon na zubu ili više njih? Trend iz 90-ih zavladao je na društvenim mrežama

Osim običnih cirkona lijepe se različiti oblici, zvjezdice, srca, križići, cvjetići

FOTO: krystalize.lx

Vrlo je vjerojatno da ste na njih već naletjeli skrolajući po Instagramu. Zaboravite na grillz i zlatne zube repera – tooth gems ili cirkoni za zube – najnoviji su trend kada su osmijesi u pitanju. Cirkon na zubima je bio apsolutni hit 90-ih godina prošlog stoljeća, a sudeći po brojnim blistavim osmijesima na društvenim mrežama, ovaj trend ukrašavanja zubi vraća se na velika vrata. Posebno je popularan među generacijom Z i mlađima, apsolutno nije rodno ni spolno uvjetovan, a izbor nakita se od prošlog stoljeća znatno proširio. Osim običnih cirkona lijepe se različiti oblici, zvjezdice, srca, križići, cvjetići.

Istražili smo koliko je cirkon na zubu (ili više njih) siguran za zube i što sve trebate znati prije nego se odlučite dodatno uljepšati vaš osmijeh ​​- od postupka primjene do njege i uklanjanja.

Cirkoni za zube ili tooth gems

Cirkoni za zube ili tooth gems, što bi u doslovnom prijevodu značilo ‘dragulji za zube’, naziv je za sitne ukrase koji se stavljaju na zube, gotovo kao piercing. No, diskretni bling ipak nije novost. Zapravo, ukrasi za zube datiraju još od drevnih Maya.

Cirkoni za zube dolaze u raznim oblicima kao što su kristali, kamenčići ili plemeniti metali, koji se apliciraju na površinu zuba. Biraju ih oni koji žele ukrasiti više zubi pa ih kombiniraju ili ljubitelji diskretnijeg stila, koji odabiru tek jedan cirkon za zube ili dva.

Nose ih slavni

Ukrase na zubima poput grillza popularizirali su hip-hop umjetnici 90-ih. Osim veličine, glavna razlika između grillza i gemsa je način uklanjanja. Većinom grillze možete izvaditi sami, ali zubne cirkone treba ukloniti stručnjak, osim ako sami ne otpadnu.

Cirkoni za zube
Unsplash

Dijamantni osmijeh krasi mnoga poznata lica poput Kendall Jenner, Rihanne ili Hailey Bieber. Drake se pridružio popisu glazbenika koji nose cirkone na zubima nakon što je prošlog siječnja na Instagramu pokazao svjetlucavi ružičasti dijamantni cirkon. A nedavno je i Billie Eilish obožavateljima pokazala svoj par cirkona na zubima.

 

Kako se cirkoni postavljaju na zube?

Cirkon za zube se postavlja istom tehnikom koja se koristi za postavljanje bravica za zubne aparatiće. Proces je vrlo jednostavan i potpuno bezbolan, jer se prilikom postavljanja cirkona zub ne brusi niti oštećuje. Certificirani stručnjaci se pridržavaju iste tehničke procedure, te koriste materijale koji se inače koriste u stomatologiji.

Najbitnije je da zub na koji se postavlja cirkon bude zdrav i u potpunosti očišćen i ispoliran. Cijeli proces traje oko 15 do 20 minuta po cirkonu i potpuno je siguran jer cirkoni stoje na vrhu zuba i ne prodiru u caklinu. Zubni cirkoni obično traju minimalno 3 mjeseca, a kada ih dobar stručnjak pravilno stavi, mogu trajati godinama.

  1. Čišćenje zubi. Prije zahvata obavit će se čišćenje zubi kako bi se očistila i pripremila zubna caklina.
  2. Nanošenje materijala. Vezivni materijal i kompozit ili smola (materijal izrađen posebno za ispune zuba) nanijet će se na područje gdje će biti postavljen vaš dragulj.
  3. Postavljanje cirkona. Specijalisti će pomoću odgovarajućih instrumenata sigurno zalijepiti nakit.
  4. Učvršćivanje. Posebna lampa stvrdnjava kompozit. Potrebne je nekoliko sekunda da se cirkon učvrsti.
  5. Njega. Preporuča se nježno četkanje i izbjegavanje začinjene ili ljepljive hrane u sljdećih 48 h, ne dodirivanje cirkona nakon što ga postavite i redovito održavanje oralne higijene.

Jesu li cirkoni sigurni za zube?

Ne morate se bojati da će vam nakit za zube oštetiti zube. Tretman postavljanja cirkona na zube je vrlo nježan i njime se ne oštećuje caklina. No, kao i u svemu, postoje rizici… Obavezno je održavati pravilnu oralnu higijenu (sa ili bez cirkona na zubima). Zubi sa karijesom i pacijenti sa lošom oralnom higijenom nisu dobri kandidati. Uvijek koristite konac za zube i, najvažnije, nježno i temeljito perite zube, posebno oko cirkona i sve će biti u redu. Preporučuje se korištenje normalne meke četkice za zube.

Od kojeg su materijala napravljeni cirkoni za zube?

U studijima se većinom koriste Swarovski kristali i zlato od minimalno 18 karata. Kristali se izrađuju od stakla, proizvode i miješaju na visokim temperaturama s drugim materijalima. Svi simboli su izrađeni od materijala koji su potpuno bezopasni i ne izazivaju nikakve alergijske reakcije u usnoj šupljini ni zubima. Također, nakit za zube ne sadrži olovo, što ga čini sigurnim ako se slučajno proguta.

Može li se cirkon staviti na bilo koji zub?

Cirkon se može staviti na svaki zdravi zub. Međutim, ne može se staviti na zubne ljuskice ili na zube koji su podvrgnuti korektivnom tretmanu, kao što je nošenje aparatića.

Je li moguće skinuti cirkon da se zub ne ošteti?

Ako ga skida stručnjak, proces je potpuno siguran i ne ostavlja tragove na zubima. Nakon skidanja cirkona zub se polira i odstranjuje se višak materijala.

Cirkon na zubu cijena?

Cijena cirkona na zubu ovisi o lokaciji i vrsti cirkona. Cijene obično kreću od 20 EUR po cirkonu pa na više.

Cirkon na zubu: Ideje za postavljanje

Cirkoni za zube se najčešće postavljaju na neki od gornjih prednjih zuba, i to najčešće na gornju ,,dvojku“ ili očnjake. Prednji zubi su vidljiviji pri govoru i smijanju, a takođe imaju ravnu prednju površinu pa su pogodni za fiksiranje cirkona. No, kreativnosti nema kraja, pa izdvajamo neke super pozicije za cirkone na zubima.

Cirkoni za zube: Pixie dust

Cirkoni za zube: Kapljice

Cirkoni za zube: Minimalistički

Cirkoni za zube: Konfeti

Cirkoni za zube: Cvjetić

Cirkoni za zube: Leptirić

Cirkoni za zube: Linija u boji

Cirkoni za zube: Grillz

Cirkoni za zube: Križić

Cirkoni za zube: Krug u boji

Cirkoni za zube: Okomita linija

Cirkoni za zube: Zvjezdice