LJEPOTA

Fotoepilacija uzela je pravi zamah. Evo koje su razlike u njezi kože nakon IPL-a, britvice i voska

Svaka metoda depilacije ima svoje prednosti i nedostatke, no njega kože nakon uklanjanja dlačica uvijek je od iste važnosti

FOTO: SHUTTERSTOCK

Svaka metoda depilacije ima svoje prednosti i nedostatke, no njega kože nakon uklanjanja dlačica uvijek je od iste važnosti

Neželjene dlačice česta su pojava s kojom se svakodnevno borimo, a glatka, ujednačena i lijepa koža san su svake žene. Dok se neke odlučuju na klasičnu metodu depilacije britvicom, drugima je draža depilacija voskom, a kod nekih je posebne simpatije osvojila metoda IPL epilacije.

No, bez obzira na metodu, često se nameće pitanje zašto koža nakon depilacije postaje suha, beživotna, zašto se pojavljuju urasle dlačice i slični problemi. Što je to u čemu najviše griješimo? Odgovor je u pravilnoj pripremi kože i kvalitetnoj njezi nakon uklanjanja dlačica.

Izbjegavajte vruće kupke i izlaganje suncu

SHUTTERSTOCK

IPL epilacija posljednjih je godina stekla veliku popularnost, naročito kod žena koje imaju problema s gustim tamnim dlakama ili uraslim dlačicama. Ova metoda uklanja dlačice putem intenzivno pulsirajućeg svjetla, odnosno, svjetlosnih pulseva kojima se nastoji uništiti korijen dlačice te spriječiti njegov novi rast. Cilja se melanin unutar korijena dlačica, to jest, folikula.

IPL metodom najčešće se tretiraju pazusi, bikini zona, noge, nadusnica i brada. Tretmani najbrže djeluju na svjetlijoj koži i tamnijim dlačicama, stoga, pojašnjavaju stručnjaci, najefikasniji su najčešće na području pazuha jer je ono najmanje izloženo suncu. Iako je IPL epilacija sve češće korištena, ona neće biti jednako uspješna kod svih osoba, a ovisit će o pigmentaciji kože i boji dlačica, dok će se broj potrebnih tretmana odrediti s obzirom na tretirano područje. Tako su osobe svijetle puti i tamnih, gustih dlačica, idealni kandidati za IPL. S druge strane, na osobama sijedih, plavih i crvenih dlačica, ova metoda potencijalno neće polučiti jednako uspješne rezultate.

Pri uklanjanju dlačica IPL-om treba paziti da se uređajem ne ”blica”, odnosno, ne prelazi više od jedanput preko istog mjesta. To je najlakše postići označavanjem reda koji ste prešli bijelom olovkom za oči.

Kako pripremiti kožu?

Tretirano područje se prije svakog tretmana mora obrijati i pritom ne smije tretirati losionima ili bilo kojim drugim preparatima za kožu. Brijanje treba biti temeljito jer će u protivnom uređaj spaliti dlaku, a osim osjećaja peckanja, također će stvoriti i neugodan miris. Naime, svjetlosni pulsevi zagrijavaju dlaku kako bi oštetili matične stanice u folikulima dlake, ali ako je ona preduga, mogu spaliti kožu na tom mjestu. Na ovakvo uklanjanje dlačica najbolje se odlučiti u zimskom periodu godine jer je koža tada najsvjetlija, a nakon tretmana ne postoji mogućnost iritacije od izlaganja kože suncu kao u ljetnim mjesecima.

Što nakon tretmana?

Nakon IPL epilacije preporučuje se izbjegavati vruće kupke, saune i slična okruženja visoke temperature, kao i direktno izlaganje sunčevim zrakama. Važno je i dodatno ne iritirati kožu proizvodima koji sadrže alergene i iritanse te izbjegavati usku odjeću. S obzirom na to da se koža mora oporaviti od IPL tretmana, moguće je da će se početi sušiti i pomalo ljuskati. Kako biste hidratizirali kožu i održali zaštitnu kožnu barijeru, na tretirana područja preporučuje se ujutro i navečer nanositi hidratantnu kremu poput one iz CeraVe asortimana.

Ova je krema pogodna za zaštitu kože cijeloga tijela, bez mirisa je, nekomedogena i hipoalergena, a posebna inovativna formula omogućuje cjelodnevnu hidrataciju suhe kože. CeraVe koristi patentiranu tehnologiju MVE® za nadoknadu ceramida i kontrolirano otpuštanje dugotrajne hidratacije, a s tri ceramida koja prirodno postoje u koži te hijaluronskom kiselinom, pruža sastojke za potporu kožnoj barijeri i zadržavanje vlage.

Imajte na umu da većina IPL uređaja podrazumijeva šest tretmana koji se obavljaju svaka dva tjedna, a nakon njih slijedi održavanje jedanput mjesečno. Tako da je ovdje riječ o polutrajnoj metodi jer ona neće zauvijek odstraniti sve dlačice već će odgoditi njihov rast te ih na pojedinim područjima razrijediti.

Kvalitetni brijač je na prvom mjestu

SHUTTERSTOCK

Kada se osvrnemo na ženske trendove kroz povijest, možemo primjetiti da je depilacija nogu, pazuha i bikini zone tek naknadno postala popularna. Naime, s početkom 1900-ih, žene su vodile računa o dlačicama na licu, bradi i rukama, a noge i pazuhe brijale su uglavnom plesačice i glumice. Kasnije je svijet mode i marketinga učinio svoje pa tako danas imamo brojne metode uklanjanja neželjenih dlačica, no velik broj žena se uvijek vraća onoj najjednostavnijoj – uklanjanju dlaka britvicom.

Premda ovom metodom neželjene dlačice uklanjamo samo površinski, dok korijen ostaje ispod kože, postupak je potpuno bezbolan, prilično jeftin i doista brz te zbog toga još uvijek ima svoje pobornike.

Kako pripremiti kožu?

Kako bi se izbjegle brojne neželjene posljedice brijanja britvicom, poput posjekotina, abrazija, crvenila, svrbeža i potencijalnih infekcija, poznatijim pod nazivom folikulitisi, kožu treba pravilno pripremiti. Za početak, prije brijanja, idealno je provesti 10 minuta u toploj vodi kako bi se omekšao vanjski sloj kože, olakšalo uklanjanje dlačica te smanjio rizik od kožnih iritacija. Zato se brijanje najčešće obavlja pred kraj tuširanja.

Nakon toga, potrebno je napraviti eksfolijaciju kako bi se uklonile mrtve stanice kože koje mogu začepiti folikul i tako uzrokovati urasle dlačice. Pritom je nužno izbjegavati mehaničke pilinge kako ne bi dodatno iritirali kožu i umjesto njih koristiti kemijske koji sadrže AHA ili alfa-hidroksi kiselinu, namijenjenu za površinsku eksfolijaciju te BHA ili beta-hidroksi kiselinu jer obavlja eksfolijaciju unutar pora.

Treći korak je nanošenje pjene za brijanje koja je zaista nužna jer gelovi za tuširanje uglavnom nisu dovoljno hranjivi i služe primarno kako bi otklonili prljavštinu s kože, ali joj istovremeno ne pružaju njegu. Stručnjaci preporučuju da se krema za brijanje nanese na kožu i ostavit da stoji minutu ili dvije kako bi dodatno omekšala dlačice prije brijanja. Kombinacija meke kože i dlačica smanjit će trenje između kože i britvice te spriječiti iritaciju.

I zadnje, ali najvažnije, kod brijanja koristite isključivo oštre britvice jer tupe oštrice dovode do niza ranije spomenutih kožnih problema.

Što nakon tretmana?

Nakon brijanja, jako je važno dobro osušiti i pospremiti britvicu jer su istraživanja pokazala da ostavljanje mokre britvice u vlažnom tušu ili kadi može dovesti do pojave bakterija i potencijalne infekcije kože kod idućeg korištenja. Kad je riječ o njezi kože, neophodno je nanošenje hidratantne kreme ili losiona, a poželjno je i nošenje mekane odjeće od prirodnih materijala netom nakon tretmana.

Uklanjanje neželjenih dlačica voskom

SHUTTERSTOCK

Kao jedna od najstarijih metoda depilacije, ističe se upotreba voska kojeg su žene najčešće pripremale u kućnoj radinosti, a i danas je jedna od često korištenih. Kako se dlačice čupaju zajedno s korijenom, ova vrsta uklanjanja dlačica rast novih može odgoditi i do nekoliko tjedana. Jedan od najvećih nedostataka ove metode je bol koja se često pojavi tijekom depilacije. Stručnjaci često ženama poručuju izbjegavanje depilacije za vrijeme menstruacije jer je u tom periodu koža osjetljivija na bol nego inače.

Kako pripremiti kožu?

Ukoliko se na depilaciju voskom odlučujete prvi put, trebate znati da dlačice moraju narasti do primjerene dužine jer će jedino tako tretman biti uspješan. Najveća pogreška koja se radi je dodatno uklanjanje dlačica između tretmana čime se postiže njihov sve brži rast i učvršćivanje korijena, a i sama koža postaje grublja.

Nadalje, svakim brijanjem riskirate nove sitne ozljede, kao što su posjekotine i urasle dlačice, pogoršavajući tako stanje kože i povećavajući rizik od infekcije. Dakle, potrebno je izbjegavati skraćivanje ili brijanje dlačica neposredno prije i između tretmana depilacije voskom, a termine za depilaciju je potrebno rezervirati u skladu s brzinom rasta dlake, što je obično svakih tri do pet tjedana. Uz redovitu depilaciju voskom i izbjegavanje spomenute greške, dlačice će s vremenom postati mekše i rasti sporije, a vrijeme između svakog od sljedećih termina će se prolongirati.

Što nakon tretmana?

Način na koji se brinete o svojoj koži prije i nakon depilacije ima ogroman utjecaj na rezultate pri čemu redoviti pilinzi i hidratacija kože igraju veliku ulogu. Piling će biti od velike pomoći prije depilacije, ali se preporučuje izbjegavati ga minimalno tri do pet dana nakon tretmana. Kako biste kožu učinili zdravijom i mekom na dodir, održavanje njene vlažnosti je ključno, osobito zimi kada ju vanjska hladnoća dodatno isušuje. Ako vam je koža suha, veća je vjerojatnost da će doći do njezina oštećenja prilikom depilacije. Pravilnom hidratacijom izbjeći ćete neugodne iritacije poput crvenila i svrbeža, a piling rutina pomoći će vam u sprječavanju urastanja dlačica.

Nakon depilacije, koža može biti posebno osjetljiva zbog čega joj je potrebno pružiti pravilnu njegu. Stručnjaci napominju da je potrebno izbjegavati sunce ili solarij, intenzivne treninge, kao i nošenje uske odjeće od umjetnih materijala, a preporuča se redovito nanošenje hidratantne kreme koji će dodatno zaštititi kožnu barijeru i umiriti sve iritacije.

Njega kože koju rado dijelimo s drugima

IPL tretman, depiliranje voskom ili korištenje britvice, štogod odabrali, za glatku, nježnu i sjajnu kožu potrebna je pravilna njega kvalitetnim proizvodima. Tako se, primjerice, u CeraVe bodycare asortimanu nalaze hidratantni i hranjivi proizvodi koji pružaju osjećaj ugode i pomažu u stvaranju baršunaste kože. Više informacija o njihovoj primjeni i djelovanju pronađite ovdje.

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom CeraVe.