S1 izbor

Gdje pronaći savršen par održivih traperica? Ovi brendovi rade najbolje na svijetu

Za ove brendove možda još niste čuli, ali rade neke od najboljih traperica na svijetu i održivi su

FOTO: Sezane

Traperice su u samom vrhu liste odjevnih predmeta koji najviše zagađuju okoliš tijekom proizvodnje. Za početak se u proizvodnji pamuka od kojeg se izrađuje traper koriste ogromne količine vode, pesticida i insekticida koji zagađuju tlo i vodu. Potom se u daljnjoj proizvodnji koriste velike količine vode za bojadisanje kao i štetne kemikalije koje u zemljama sa slabim državnim regulacijama industrijske proizvodnje, često završavaju u rijekama. No, traperice su dio svakodnevnog odijevanja već više od pedeset godina, svatko posjeduje barem jedan par i uvijek smo u potrazi za još jednim. Zato smo istražili koji brendovi proizvodnji traperica pristupaju održivo i složili popis onih na koje vrijedi obratiti pažnju.

Tomorrow

Tomorrow je danski brend trapera osnovan u Kopenhagenu 2018. Prvi je brend trapera na svijetu koji se kvalificirao za certifikate Nordic Swan Ecolabel i EU Ecolabel koji garantiraju održiv proizvod. Cilj im je, tvrde u svom manifestu, dokazati da odličan dizajn i održivost mogu ići ruku pod ruku. U fokusu im je kvaliteta materijala i dobra konstrukcija, a rezultat su elegantne traperice koje odišu skandinavskim minimalizmom. Cijene im se kreću između 150 i 250 eura.

MUD Jeans

Ovaj nizozemski brend trapera bio je jedan od prvih brendova na svijetu s B Corp certifikatom koji garantira da se stvaranju primjenjuju održive prakse. Brend je osnovan 2012. godine, a stvorio ga je Bert van Son iz želje da promijeni industriju trapera. Cijene MUD traperica kreću se od 100 do 160 eura, a zanimljivo je i da je ovo jedan od rijetkih brendova koji nudi najam traperica te i tako pokušavaju zaštiti okoliš.

Re/Done

Re/Done je američki brend koji još od 2014. nudi reciklirane vintage modele traperica. Do sada su spasili više od 200 tisuća traperica s otpada i pretvorili ih u luksuzne modele koji su istovremeno jedinstveni i održivi. Re/Done spada u luksuzniju kategoriju te se cijene njihovih traperica kreću od 210 eura za kratke modele do više od tisuću eura za komade iz suradnje s Levi’som u kojoj su preradili njihove kultne modele traperica.

Sézane

Francuski brend Sézane dobro nam je poznat po svojim romantičnim krojevima i pariškom chicu na kojem su izgradili cijeli svoj imidž. I oni imaju B Corp certifikat, a za izradu svojih traperica koriste samo organski pamuk koji ima GOTS certifikat, recikliraju vodu i koriste ekološki prihvatljive boje. Cijene njihovih traperica kreću se od 100 do 120 eura.

Vintage

Najodrživija opcija koju možete odabrati ako tražite nove traperice je vintage shopping. U Zagrebu možete pronaći krasne modele vintage traperica u odličnom stanju kod poznatih vintage imena ako što su Mango Sticky Rice Vintage, Deee Vintage, Moth Vintage, Ulični ormar ili London Text. U njihovoj ponudi naći ćete jedinstvene modele, nerijetko i poznate brendove, a cijene nekad počinju već od 10 eura. Osim toga, nećete pridonijeti gomilanju novih stvari već ćete starom komadu udahnuti novi život što je uvijek najodrživija opcija.