MODA

Mala povijest kultnih mornarskih prugica, od francuske mornarice do rodne fluidnosti

Bretonske prugice bile su skroman dio mornaričke uniforme, a onda ih je prisvojila Coco Chanel

FOTO: tgm creative / afp

Bretonske prugice bile su skroman dio mornaričke uniforme, a onda ih je prisvojila Coco Chanel

U sezoni za proljeće/ljeto 2023. prugice će ponovno biti hit, 200 godina nakon što su se prvi put pojavile. U svojim su ih kolekcijama imali Dries Van Noten, Jean Paul Gaultier, Victoria Beckham i niz drugih dizajnera, a posebno su popularne bile u muškim kolekcijama. To ne iznenađuje budući da su muškarci, točnije mornari iz Bretanje prvi počeli nositi prije no što su postale dio službene uniforme francuske mornarice.

Nakon toga prisvojila ih je Coco Chanel i više nije bilo povratka. Prugaste majice postale su dio svakodnevnog odijevanja običnih ljudi, filmskih zvijezda i slavnih umjetnika. Zauvijek su ušle u popularnu kulturu i nikad neće izaći iz naših ormara.

POČETCI U FRANCUSKOJ MORNARICI

Bretonski mornari i ribari bili su prvi koji su u prvoj polovici 19. stoljeća počeli nositi prugice. Nosili su prugaste majice ispod bijelih uniformi, a francuska mornarica 1858. godine i službeno je proglasila taj komad dijelom nacionalne uniforme. Smatralo se da će plave i bijele pruga olakšati pronalazak onih koji padnu u more, a majice su morale biti izrađene prema vrlo specifičnim zahtjevima kako bi zadovoljile standarde mornarice. Svaka je trebala imati 21 bijelu prugu širine 20 milimetara i 21 plavu prugu širine 10 milimetara na torzu. Na rukavima su je trebalo biti 15 bijelih pruga i 14 ili 15 plavih pruga.

Ova su pravila s vremenom ostala ista osim što se nije tako strogo kontroliralo jesu li pruge zaista navedene šire. Jedino je bilo važno da su bijele pruge zbog vizualnog dojma barem dvostruko šire od plavih. No, broj 21 ostao je nepromijenjen. Iako to nije nikad nije službeno potvrđeno, vjeruje se da odabran kao posveta broju Napoleonovih pobjeda protiv Britanaca.

Mornari francuske mornarice sudjeluju u manevrima na moru u listopadu 1945., na lakoj krstarici francuske mornarice Duguay-Trouin Foto: AFP

ULAZAK PRUGICA U SVAKODNEVNO ODIJEVANJE

Za ulazak prugica u naše ormare zaslužna je Coco Chanel. Francuska dizajnerica 1913. otvorila je i danas slavni butik u obalnom gradu Deauvilleu u Normandiji. Ondje je ljetovala i redovito kao ležerni komad u kojem provodi odmor birala prugastu mornarsku majicu. Brend Saint James preduhitrio ju je u masovnoj proizvodnji prugastih majica, ali samo je ona znala kako ih uvesti u visoku modu. U jednoj svojoj kolekciji 1917. predstavila je niz komada inspiriranih nautikom, a među njima su, dakako, bile i prugaste majice. Bilo je to vrlo odvažno budući da su se ženska tijela u to doba tek polako oslobađala od korzeta i drugih teških odjevnih predmeta kojima je jedna lagana pletena majica sušta suprotnost.

Nakon te kolekcije, prugice su ušle u svakodnevno odijevanje ljeti i postale nezaobilazan komad za plažu. Kupaći kostimi i za muškarce i žene toga doba bili su prugasti, nosile su se prugaste majice, jakne, odijela. Sa završetkom Prvog svjetskog rata i rastom internacionalnih putovanja, utjecaj tog ljetnog francuskog stila samo je rastao.

Coco Chanel pozira u mornarskoj majici 1928. godine Foto: Wikimedia Commons

PRUGICE U POPULARNOJ KULTURI I MODNOJ DIZAJNU

Kao i većini odjevnih predmeta koji su se pojavili prije više od 100 godina, a nose se i danas kao primjerice traperice ili male crne haljine, status prugastih majica učvrstila je televizija. John Wayne nosio ih je u filmu Adventure’s End 1937. godine, Katharine Hepburn u Woman of the Year 1942. godine, Kirk Douglas u 20.000 Leagues Under the Sea 1954. godine, Brigitte Bardot u La Mariée est trop belle 1956. godine, Le Mépris iz 1963. godine i Viva Maria! iz 1965. godine, Audrey Hepburn u Two For The Road iz 1967. godine. I lista ide u nedogled. Prugaste majice obožavali su i James Dean, Pablo Picasso i Andy Warhol te su upravo u prugastim majicama snimljeni na nekim od svojih najprepoznatljivijih portreta.

Spencer Tracy i Katharine Hepburn u filmu Woman of The Year 1942. godine Foto: Wikimedia Commons

Kroz godine su ih brojni dizajneri uvrštavali u svoje kolekcije, a za neke su postale sinonim. Jean Paul Gaultier toliko je poznat po bretonskim prugicama da je 2011. kreirao prugaste dresove za francusku nogometnu reprezentaciju. Karijera Sonije Rykiel počela se uspinjati nakon što se 1963. na naslovnici francuskog Ellea pojavila Francois Hardy u njezinim danas itekako prepoznatljivim šarenim prugicama. U SAD-u je predvodnik bio Tommy Hilfiger koji se u inspiraciji nije toliko oslanjao na bretonske prugice koliko na one s američke zastave. Adidas je učinio prugice svojim zaštitnim znakom još 1928. godine.

Jean Paul Gaultier u prugastoj majici na kraju prikazivanja vlastite kolekcije za proljeće/ljeto 1985., u Parizu, listopad 1984. godine Foto: Pierre Guillaud / AFP