Top tema

Od ratničke opreme do suvremenog feminističkog simbola. Razgovarali smo s dizajnerima sve popularnijih oklopa za prsa

Oklop za prsa već je dugi niz godina komad koji inspirira dizajnere, a sada ga sve češće vidimo i na najvećim svjetskim zvijezdama

FOTO: TMG Creative

Aktualni povod za ovu temu možda zaista jest Rihanna i njen outfit s nastupa na Super Bowlu, ali već duže je vrijeme ovaj modni komad na radaru svih koji prate crvene tepihe, celebrity stiliste, ali i modne dizajnere koji su i dalje njime inspirirani. Riječ je o breastplate-u iliti oklopu za prsa koji sve češće možemo vidjeti na poznatim osobama.

rihanna superbowl nastup
Rihanna, Super Bowl 2023. godine AFP

Prije nekoliko godina ovaj je zanimljivi modni komad na velika vrata ponovno vratila Zendaya koja se na crvenom tepihu pojavila u ružičastom primjerku s potpisom Toma Forda. Oklop je bio napravljen prema njenom tijelu, a ova je praksa individualiziranih primjeraka sada nekako postala norma.

Zendaya, Critics’ Choice 2020. godine Frazer Harrison/Getty Images/AFP

Olivia Wilde u zlatnom oklopu s potpisom Gabriele Hearst, Sydney Sweeney u LaQuan Smith izdanju, Chiara Ferragni u Schiaparelli varijanti ili Kim Kardashian u Mugler primjerku samo su neki od recentnih primjera koji dokazuju da ne možemo zanemariti njegovu rastuću popularnost. U čemu se skriva magnetna privlačnost ovog upečatljivog komada?

olivia wilde
Olivia Wilde na premijeri filma “Women Talking”, 17. studenog 2022. Getty Images via AFP

Komad s mnogim značenjima

Krenimo od početka. Prvotni oklop za prsa nastao je s ciljem zaštite ratnika u bitkama, a nerijetko je imao vanjski izgled takozvane idealne ljudske građe. Kroz mnoga stoljeća zadržao je ovu svoju zaštitnu funkciju, a zatim u 20. stoljeću ušao u modni prostor na sasvim drugačiji način. Postao je estetska, ali i simbolička inspiracija za neka od najvećih imena u industriji koja i dan danas u tom kontekstu utječu na suvremene dizajnere.

Issey Miyake FW 1985/1986, Pariz AFP

Yves Saint Laurent je još 1969. godine angažirao kiparicu Claude Lalanne da napravi kalup prema prsima i torzu modela Veruschke von Lehndorff, nakon čega je nastao poznati zlatni oklop. Poslije njega sličnu ideju imao je legendarni Issey Miyake koji je u osamdesetima također eksperimentirao s izradom modnih oklopa, a koje je možda najviše proslavila ikona Grace Jones. Tu je i neizostavni Mugler koji je krajem osamdesetih i u devedesetima predstavio proziran oklop od pleksiglasa, kao i onaj poznatiji u obliku motora. Također, važno je spomenuti Gaultiera, ali i neponovljivog McQueena, koji je na prijelazu milenija u nekoliko kolekcija uključio ovaj misteriozan i upečatljiv komad.

Alexander McQueen za Givenchy, AW 1999, Pariz AFP

Neki ga vide kao suvremeni modni simbol ženske snage u društvu koje od žena zahtijeva da budu spremne na – borbu. Za svoja prava, za moć, za slobodu. Oklop u tom slučaju ima metaforičko, ali i doslovno značenje. I sam McQueen je rekao da ne želi dizajnirati odjeću u kojoj žene izgledaju naivno i nevino, već želi da se ljudi boje onih žena koje odijeva. S druge strane, oklop za prsa je kontradiktoran komad koji istovremeno naglašava fizička obilježja ženskog spola, ali i pruža svojevrsnu uniformiranost te krutost koja oduzima ljudskost i podsjeća na mehaničko biće. Možda je njegova tajna privlačnost upravo u tome da prikazuje ženu kao kompleksno biće, jednako nježno i čvrsto?

Na hrvatskoj sceni

Kako bismo došli do konkretnijih odgovora o značaju i popularnosti ovog komada, obratili smo se onima koji s njime stvarno imaju iskustva. Mladi hrvatski dizajner i fotograf Donovan Pavleković kroz nekoliko je svojih kolekcija predstavio oklop ili, kako ga naziva, bodice, a evo u čemu vidi njegovu privlačnost i kontroverznost.

“Plastični bodice će uvijek biti šokantan i nevjerojatan jer je sve samo ne prirodan. Ja ne bih toliko pričao o tome kako su ih nosili slavni, već kako su ih stvorili Thierry Mugler ili Elliot Joseph Rentz (Alexis Stone). To su bili nedodirljivi komadi do kojih nitko nije mogao doći, a danas ih nažalost vidimo gotovo svugdje u jako lošim interpretacijama”. Osvrnuo se i na način izrade koja može biti poprilično zahtjevna. “Za razliku od mnogih koji spaljuju plastiku i rade loše 3D verzije ovog odjevnog predmeta, moj rad je krenuo od brojnih prototipa i isprobavanja različitih materijala do samostalne izrade odljeva, njegovog negativa te u konačnici izlijevanjem i doradom. Proces je mukotrpan i dugotrajan, ali sada mogu reći kako moji korzeti idealno odgovaraju tijelu i imaju stražnji dio, na što sam izrazito ponosan”.

Plastični bodice s potpisom dizajnera Donovana Pavlekovića

Još jedna osoba s hrvatske scene koja je prepoznala potencijal ovog statement komada je pjevačica Nika Turković koja je u suradnji s umjetnicom Alanom Kajfež osmislila breastplate za svoj nadolazeći video spot za pjesmu “Sama”. Kontaktirali smo autoricu oklopa kako bismo saznali više o njenom interesu za ovakvu vrstu stvaralaštva. “Bavim se takvim radom još od studija na Akademiji likovnih umjetnosti, gdje sam 2012. godine razrađivala svoje skulpture u staklu. Zaintrigirala me ideja figuracije tijela, odnosno ljudska forma i ljepota te karakter tijela pojedine osobe. Počela sam s kalupima vlastitog tijela, a kasnije i tuđih. Lijevanje tijela mi je postala stalna inspiracija koja nije došla iz današnjih modnih trendova i pokreta, već sam ju istraživala kroz umjetničke uzore kao što su Karen LaMonte ili George Segal. Za oko mi je zapela i francuska pjevačica Shy’m koja se 2012. godine na NRJ Music Awards pojavila u prekrasnom korzetu Francka Sorbiera izrađenom od smole i fiberglassa.”

Inspirativna umjetnica osvrnula se i na recentnu suradnju s hrvatskom pjevačicom kroz koju je imala prilike napraviti sasvim poseban komad. “U ovoj suradnji vidjela sam priliku za spajanjem dviju umjetnosti, kiparstva i glazbe. Sam proces izrade poprsja bio je potpuno zadovoljstvo, a od prvog Nikinog dolaska u studio pa do sirovog proizvoda trebalo mi je 14 dana. Proces uključuje uzimanje otiska tijela lijevanjem gipsa, sušenje negativa te impregnaciju za pripremu lijevanja u poliesteru. Proizvod je nakon toga spreman za daljnju obradu te izrezivanje oblika, šmirglanje, bojanje i poliranje. Oklop je postao direktni otisak njenog tijela, a unutrašnjost sam podstavila s čičak materijalom kako bi bio što ugodniji za nositi. Jako sam zadovoljna i ponosna na rezultat i izgled nosive skulpture”.

oklop za prsa
Pjevačica Nika Turković nosi breastplate s potpisom umjetnice Alane Kajfež

O tome koliko je ona zadovoljna suradnjom i iskustvom nošenja te odakle uopće inspiracija, upitali smo i Niku Turković. “Iskreno, ovu sam ideju pokupila od Symone, pobjednice Ru Paul’s Drag Race-a, koja je na nekom eventu prošle godine nosila takav top inspiriran Gaultierom. Znala sam da ću ga negdje htjeti isfurati, a nakon što sam slučajno upoznala Alanu, sve se nekako posložilo. Kako je spot koji smo radili jako minimalan, htjela sam da ono što nosim ostavi neki jači dojam. Proces izrade bio je posebno zabavan jer sam se praktički valjala u gipsu, ali onda ga ispirala sa sebe jako, jako dugo. Napravljen je baš za nošenje pa je iznutra oblijepljen mekanim materijalom, što ga je učinilo puno nosivijim. Zasad ga ipak ostavljam kod kuće kao suvenir i skulpturu, ali mislim da bismo u budućnosti Alana i ja mogle imati još ovakvih pothvata”. A mi vjerujemo da neće biti jedine.