MODA

Osam mladih dizajnera koji će u idućim godinama definirati svjetsku modnu scenu

Predstavljamo vam finaliste prestižne LVMH nagrade koji se bore za 300 tisuća eura i jednogodišnje mentoriranje LVMH grupe

FOTO: tgm creative / @ashlynnewyork, @knwls, afp

Predstavljamo vam finaliste prestižne LVMH nagrade koji se bore za 300 tisuća eura i jednogodišnje mentoriranje LVMH grupe

Od 2014. godine francuska grupa LVMH koja je vlasnik brendova Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi, Givenchy, Loewe, Celine i niza drugih, svake godine dodjeljuje tzv. LVMH Prize. Radi se o nagradi za najbolje mlade modne dizajnere iz cijelog svijeta koja uključuje novčanu nagradu od 300 tisuća eura i jednu godinu mentoriranja od strane stručnjaka LVMH grupe. Jednom se dizajneru dodjeljuje i manja tzv. Karl Lagerfeld / Special Jury Prize od 150 tisuća eura i također jedne godine mentoriranja. Ogromna je to stvar za male brendove diljem svijeta, a LVMH Prize do sada nam je dao neka od najistaknutijih imena mlađe dizajnerske generacije. Među njima su Thomas Tait (2014.), Marta Marques i Paulo Almeida i njihov brend Marques’Almeida (2015.), Grace Wales Bonner (2016.), Marine Serre (2017.), Masayuki Ino i njegov brend Doublet (2018.), Thebe Magugu (2019.) i Nensi Dojaka (2021.) koji su svi redom bili pobjednici (2020. je nagrada otkazana zbog pandemije).

Među dobitnicima druge nagrade Karl Lagerfeld / Special Jury Prize bila su također neka od danas vrlo poznatih imena kao što su Shayne Oliver i njegov brend Hood by Air (2014.), Jacquemus (2015.) te Rok Hwang i njegov brend Rokh (2018.). Ove godine bilo je vrlo napeto do samog finala, posebno s Maximilianovim odustajanjem u polufinalu, no posljednji je krug koji će se održati krajem proljeća uspješno izborilo osam dizajnera. To su Ashlyn iz Južne Koreje, Knwls i S.S. Daley iz Velike Britanije, Róisín Pierce iz Irske, Ryunosukeokazaki iz Japana, Tokyo James iz Nigerije te ERL i Winnie iz SAD-a.

Ashlyn

Južnokorejska dizajnerica Ashlynn Park u modnoj industriji radi već više od 10 godina, a karijeru je započela pobjedom na natjecanju SO-EN Award u Japanu gdje je studirala. Nakon toga ponuđen joj je posao modne dizajnerice i dizajnerice krojeva u kući Yohjija Yamamota. Tamo je radila tri godine, a onda je 2011. preselila u New York gdje je počela raditi za Alexandera Wanga. Tamo je radila komade za revije kao i za posebne događaje na kojima su Wanga nosili poznati, a među kojima su između ostalih bile Beyoncé, Madonna i Rihanna. Nakon Wanga, dizajnerica je radila za Rafa Simonsa dok je bio kreativni direktor Calvina Kleina, a onda je odlučila pokrenuti vlastiti brend Ashlyn s kojim se danas i natječe za LVMH nagradu. Za vlastiti dizajnerski izričaj sama kaže da je spoj japanskih tehnika i jednostavnosti sa zapadnjačkim načinom drapiranja. Cilj joj je, kaže, kreirati odjeću koja će trajati i oduševljavati svakoga tko je nosi.

ERL

Eli Russell Linnetz već je imao svoj trenutak slave kad je njegov ogrtač na Met Gali 2021. godine nosio A$AP Rocky. Ovaj kalifornijski modni dizajner završio je pisanje scenarija, operu i dizajn kostima na University of South Carolina. Kao dizajner je počeo raditi 2016. za Kanyea Westa pa je malo snimao fotografije za Lady Gagu i filmove za Dover Street Market. Time je oduševio Adriana Joffea, predsjednika Comme des Garçonsa i Dover Street Marketa koji ga je nagovorio da unutar Dovera pokrene vlastiti brend. I to mu za sada dosta dobro ide. Nakon što je njegov štepani plašt A$AP Rocky su, prema Lystu, posjeti na službenoj stranici ERL-a narasli za 259 posto.

Knwls

Charlotte Knowles i njezin partner Alexandre Arsenault stoje iza brenda Knwls koji su zajedno pokrenuli nakon diplome na londonskom Central Saint Martinsu. U svom radu spajaju dekonstrukciju, minimalizam i stroge forme te su prepoznatljivi po siluetama koje naglašavaju tijelo kao i po svojim printevima. Sami kažu da kreiraju odjeću za novo, digitalno doba koja promatrača tjera da promisli o uvriježenim definicijama seksualnosti, objektiviziranja tijela kroz odjeću te o ženstvenosti općenito.

Róisín Pierce

U središtu rada irske dizajnerice Róisín Pierce su povijest i tradicija izrade odjeće i tekstila u Irskoj te spajanje iste s poviješću žena u toj zemlji. Pierce to radi vrlo vješto te pritom naglasak stavlja na održivost odnosno korištenje deadstock materijala, recikliranje tkanina, dobivanje novih tekstura kroz nešto neiskorišteno ili već nošeno. K tome i sve svoje kolekcije proizvodi lokalno u Irskoj što je danas rijetkost. Pierce je završila National College of Art and Design, najstariju umjetničku instituciju u Irskoj, a 2019. osvojila je prvu nagradu Chanel Métiers d’Art te nagradu Prix du Public na festivalu Hyères. Nakon toga je 2020. pozvana da radi za Chanel na pojedinim komadima za njihove kolekcije.

Ryunosukeokazaki

Ryunosuke Okazaki rođen je odrastao u Hirošimi, gradu teško ranjenom atomskom bombom u Drugom svjetskom ratu zbog čega je njegovo odrastanje neodvojivo od molitve za mir. Fokus njegovog dizajnerskog istraživanja zato je danas harmonija između ljudi, prirode i molitve. Jedan je od rijetkih koji ne počinju od skice već kreće od same tkanine s kojom radi na lutki što naziva procesom molitve kroz koji onda dolazi do finalnog produkta. Bio je još student kad je pokrenuo vlastiti brend 2018., diplomirao je 2021. na Tokyo University of the Arts koji mu je za studiranja dodijelio tri nagrade za izvrsnost, te je sa svojih 27 godina najmlađi dizajner u finalu LVMH nagrade.

S.S. Daley

Steven Stokey Daley već je neko vrijeme jedno od najuzbudljivijih mladih imena na londonskoj modnoj sceni. Diplomirao je 2020. godine na sveučilištu Westminster te je tijekom i nakon studija radio na muškim linijama za poznate modne kuće među kojima su Alexander McQueen i Tom Ford. Odmah nakon diplome pokrenuo je vlastiti brend, a njegovu diplomsku kolekciju iste je godine posudio stilist Harry Lambert kako bi u pojedine komade odjenuo Harryja Stylesa za njegov spot Golden. Daley je inače iz Liverpoola, a u radu istražuje povijest britanskog elitizma tako što na površinu izvlači ženstvene aspekte te poprilično muževne kulture.

Tokyo James

https://www.instagram.com/p/Ca-XoFirG_I/

Iniye Tokyo James jedini je od finalista ovogodišnje LVMH nagrade koji uopće nije dizajner. Studirao je matematiku u Londonu, ali je ubrzo nakon toga počeo raditi kao stilist za različite internacionalne magazine i kampanje. Lansirao je i vlastitu digitalnu publikaciju naziva Rough UK, a nakon skupljanja iskustva u Londonu vratio se u Lagos u Nigeriji gdje je i pokrenuo vlastiti brend. Fokusiran je na mušku odjeću za koju kaže da je namijenjena muškarcima koji žele jednostavnost sa zaokretom.

Winnie

Idris Balogun koji stoji iza brenda Winnie završio je Fashion Institute of Technology u New Yorku. Već i mnogo prije toga, u dobi od samo 14 godina, dobio je priliku da bude stažist u Saville Rowu, čuvenom britanskom brendu u kojem je krojački zanat tesao i Alexander McQueen. Nakon što je izučio krojenje, Balogun je otišao raditi u Burberry za Christophera Baileyja koji je tada bio kreativni direktor, a onda se vratio u New York i počeo raditi kao direktor muške linije za Toma Forda. Vlastiti brend pokrenuo je 2018. godine, a ove će godine s njime pokušati osvojiti LVMH nagradu.