Hrvatska moda

Ovo je famozna kolekcija s kojom Katarina Matulin predstavlja Hrvatsku u Ženevi. Razgovarali smo s njom

Mlada dizajnerica će ovog vikenda predstavljati Hrvatsku u sjedištu Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO)

FOTO: Šimun Bućan

Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO) koja je jedna od specijalnih ustanova Ujedinjenih naroda ove godine od 6. do 14. srpnja, organizira 44. izdanje globalne konferencije o intelektualnom vlasništvu. Konferencija će se održati u Ženevi gdje se nalazi i jedno od sjedišta UN-a, a posvećena je ulozi žena u ubrzavanju inovacija i kreativnosti. Koordinator konferencije je patentni ured Republike Poljske s Akademijom likovnih umjetnosti u Łódźu, a kao dio konferencije organiziraju i modnu reviju na kojoj će se predstaviti dizajnerice iz 12 europskih zemalja.

Među njima je i Hrvatska odnosno Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a sa svojom modnom kolekcijom predstavljat će nas studentica prve godine diplomskog studija modnog dizajna Katarina Matulin. “Za sudjelovanje je izabran njezin rad nastao u okviru semestralnog zadatka “Fragmenti”, u sklopu kojeg su studenti trebali odabrati značajan portret iz povijesti umjetnosti, fragmentirati ga i maksimizirati, te izdvojene predloške iskoristiti za oblikovanje i rad na kolekciji. Rad je nastao u akademskoj godini 2022./23. pod mentorstvom Jasminke Končić i Duje Kodžomana, a fragmentirani su predlošci s “Portreta dame u zelenoj haljini”, iz 1530.g čiji je autor Bartolomeo Veneto,” rekli su nam s Tekstilno-tehnološkog fakulteta. A ni sama dizajnerica nije skrivala oduševljenje.

Šimun Bućan

“Do svega je došlo jako brzo i neočekivano. Bila sam u završnoj fazi šivanja svojih kreacija za kolegij Modni dizajn pod mentorstvom profesorice Jasminke Končić i asistenta Duje Kodžomana. Tada me je profesorica pitala jesam li zainteresirana za sudjelovanje na modnoj reviji u Ženevi. Naravno odmah sam pristala. Nekoliko tjedana kasnije dobila sam vijest da je moja kolekcija odabrana i da ću predstavljati TTF u Švicarskoj” rekla nam je Katarina Matulin.

Inovativan pristup modnoj kolekciji

Kada govorimo o ženama u znanosti i inovacijama, Hrvatska zapravo uopće ne stoji loše. Prema podatcima EUROSTAT-a ukupan broj žena zaposlenih u znanosti i tehnologiji u EU iznosi 51 posto dok u Hrvatskoj iznosi 55 posto. 60 posto svih akademski obrazovanih građana u našoj zemlji čine žene, dok imamo 57,6 posto žena među doktorima znanosti. A po čemu je važna kolekcija Katarine Matulin iz perspektive tehnologije i inovacija?

Šimun Bućan

Matulin je za ovu kolekciju koja nosi ime “Texture of Identity” istraživala skarifikaciju odnosno praksu namjernog stvaranja ožiljaka na koži koja se obično izvodi kao oblik kulturne ili društvene identifikacije unutar određenih afričkih plemena. Proces uključuje rezanje ili spaljivanje kože vrućim predmetima ili oštrim instrumentima, a Matulin je to pretočila u kolekciju koristeći lasersko perforiranja materijala, punjenje i ručno paranje (destrukciju tekstilnog materijala).

Šimun Bućan

“S obzirom na to da mi je ovo tek prva kolekcija jako sam sretna što sam dobila priliku prikazati ju na reviji u Ženevi, a cijeli događaj velik mi je poticaj za daljnji rad”, rekla nam je Matulin. “Očekivanje koje imam zapravo je novo iskustvo koje mi je jako bitno u ovako ranoj fazi modnog stvaralaštva, a osim toga ovo je odlična prilika za prezentaciju mojih kreacija široj publici.” Uz nju će se u petak na reviji u Ženevi pojaviti i predstavnice Češke, Estonije, Litve, Srbije, Slovačke, Slovenije, Rumunjske, Moldavije, Ukrajine, Mađarske i Poljske.

Šimun Bućan
Šimun Bućan
Šimun Bućan
Šimun Bućan
Šimun Bućan