DJEČJA MODA

Saznale smo nekoliko trikova za odabir savršene školske torbe

Na subotnjoj modnoj reviji u Hoću knjigu megastoreu u Bogovićevoj 7 predstavljeni su najatraktivniji modeli školskih torbi brendova Disney, Star Wars, Cars, Frozen, Herlitz, Santoro, Belmil i Target, te školskog pribora M&G i Profil Klett, a saznali smo i kako odabrati savršenu školsku torbu

Početak nove školske godine početak je novog ciklusa za svakog osnovnoškolca, a sa sobom redovito donosi i manje ili više slatke dileme kakvu školsku torbu odabrati. Školarci će najčešće birati prema dizajnu, a roditelji će pažnju pridati pravilnom odabiru školske torbe čiji će teret školarci nositi čitave godine.

Za razliku od prijašnjih godina, kada su roditelji potegli i do Austrije ili Njemačke kako bi nabavili kvalitetnu torbu, danas se na hrvatskom tržištu može naći više od tisuću raznih modela torbi i ruksaka. Cijene se kreću od stotinjak pa sve do vrtoglavih tisuću i petsto kuna, ponekad i više. Znajući da cijena ne garantira uvijek i kvalitetu, roditelji se prilikom kupovine školskih torbi najčešće raspituju među prijateljima i educiraju putem interneta.

Kineziologinja Lana Novota na panelu u Hoću knjigu megastoreu otkrila je nekoliko savjeta na što pripaziti kod odabira torbe za školarce.

DOBRA TORBA POPRAVLJA DRŽANJE

“Dobra školska torba osigurava pravilno držanje učenika prilikom njenog nošenja. Najveći zdravstveni problem povezan s nepovoljnim utjecajem nošenja školskih torbi je nepravilno držanje tijela što uzrokuje bol najčešće u donjem dijelu leđa, vratu i ramenima, te umor lokomotornog sustava,” otkrila je Lea Novota.

Zato je kod izbor školske torbe važno paziti da je ona što lakša i da se nosi na oba ramena, a kad djetetu namještate naramenice pripazite da torba bude visoko na leđima, a ne da visi nisko na leđima.

KOLIKO TORBA SMIJE BITI TEŠKA?

Danas je preporučena težina školske torbe do 15 posto težine tijela djeteta, a neka istraživanja i preporuke ukazuju da težina torbe ne smije prelaziti ni 10 posto tjelesne težine djeteta. Kod prvašića koji u prosjeku ima 24 kilograma, torba ne bi smjela biti teža od 3,6 kg, ako pratimo preporuku da školska torba teži do 15 posto tjelesne mase, odnosno 2,4 kg prema strožem kriteriju od 10 posto tjelesne mase djeteta. Ostvarenje ovih preporuka je i više nego upitno u Hrvatskoj, jer u stvarnosti težina torbe prvašića prelazi 6 kg, a prema nekim mjerenjima je teža čak i od 7 kg.

Zato su odličan izbor torbe s kotačićima za djecu slabije konstitucije, nižeg rasta i kilaže kojima nošenje teške torbe stvara preveliki pritisak na kralježnicu i njene strukture.

KAKO ODABRATI MATERIJAL I MOTIVE?

“Umjetnost je napraviti torbu sa svim sigurnosnim funkcijama, a da teži samo kilogram ili manje”, rekao je na panelu Zvonko Čubrić, jedan od suvlasnika knjižara Hoću knjigu. “Dok su se torbe nekad radile s metalnim potpornjima za leđa, današnje torbe u sebi imaju kaširane kartone koji su istovremeno tvrdi i lagani.”

Kod odabira motiva pak svatko postupa prema vlastitom nahođenju. Neku roditelji biraju torbe prema spolu, drugi prema modnim trendovima, no na prvom bi mjestu svakako trebala biti funkcionalnost i udobnost nošenja za klince.