Visoka moda

Veliki povratak Johna Galliana, u onom iskrenom obliku u kakvom smo ga poznavali

Hvala ti, John Galliano

FOTO: Screenshot

U Parizu je jučer završio Tjedan visoke mode. Kolekcije za proljeće 2024. tijekom posljednjeg dana prikazali su Ashi Studio, Aelis, Gaurav Gupta, Peet Dullaert, Fendi i Robert Wun, a zatvorila ga je kuća Margiela s novom kolekcijom Johna Galliana koja je rasplakala pripadnike i ljubitelje mode diljem svijeta. U mraku podnožja mosta Alexandra III., na mokrom betonu uz samu Seineu, Galliano je pripremio predstavu kakvu nismo vidjeli od njegovih najboljih dana u Dioru.

Scenografiju su činili niski barski stolovi, šank s čašama s popijenim pićem, žuto ulično svjetlo koje se ljeskalo na mokrom podu. Iz mraka i dima izlazile su karikature. Osebujni likovi koji kao da su iskoračili s fotografija kipara i fotografa Brassaïja koji je u 1920-ima i 1930-ima fotografirao noćni život Pariza. To je i bilo Gallianovo polazište za ovu kolekciju.

Tu ideju reflektirala je cijela ova predstava, pravi modni performans kakav godinama nismo vidjeli. Modeli su bili likovi koji noću izlaze na pariške ulice i u klubove – ljubavnici, plesači, gangsteri, usamljeni umjetnici. Odjeća koju su nosili govorila je o tome gdje su bili, s kim su ušli u sukob ili ljubavni odnos, što pokušavaju sakriti, a što otkriti. Bili su to muškarci u ultra stegnutim korzetima, žene u čarapama u boji kože na kojima su narisane stidne dlake, iskrivljen teturavi gotovo marionetski hod – prijemčivo, šokantno, dirljivo. To je Galliano.

Galliano se vratio

John Galliano bio je kreativni direktor Diora od 1997. do 2011. godine. Bio je tada na vrhuncu slave te je iz sezone u sezonu modnu publiku častio upravo ovakvim raskošnim predstavama. Osim s velikom slavom, u tim se danima borio i s alkoholom, drogom, tabletama protiv bolova i tabletama za spavanje. Potpuno se tome prepustio nakon što je od posljedica srčanog udara uzrokovanog enormnim količinama kokaina 2007. godine preminuo njegov blizak prijatelj i desna ruka, Steven Robinson.

Četiri godine kasnije u jednom pariškom baru dizajner je imao antisemitski ispad i derao se na jednu gošću zbog čega ga je Bernard Arnault odmah otpustio iz Diora. U Parizu mu je suđeno, kažnjen je novčanom kaznom od 6 tisuća eura, a tijekom suđenja je sve pripisao trostrukoj ovisnosti, o alkoholu, tabletama za spavanje i Valiumu, koje je, kazao je, počeo konzumirati u prekomjernim količinama upravo 2007. kad je Stevens preminuo.

Od 2011. kad ga je Arnault najurio, a čitav modni svijet otkazao suradnje s njim, Galliano se pritajio sve dok 2014. nije objavljeno da postaje kreativni direktor kuće Margiela. Osnivač kuće Martin Margiela poznat je po tome da ne komunicira s medijima niti ne pokazuje svoje lice, a Galliano je u prvim danima rada tamo preuzeo taj pristup i sve radio vrlo suptilno iako i dalje u svom dizajnerskom stilu. No, čini se da je napokon prošlo dovoljno vremena u tišini te da ovaj modni genij ponovno može – vrištati.

Modni performans u punom smislu

Gallianova sinoćnja predstava izazvala je uzdahe i suze što u publici što kod onih koji su preko društvenih mreža promatrali što se događa. Za Galliana moda nisu skupe krpice već emocija, trenutak, impresija. To uostalom i je ono što pamtimo kad nosimo odjeću. Ne što smo nosili ili koliko je to koštalo već gdje smo bili, što smo doživjeli i osjetili.

Nakon godina i godina kroz koje se dizajnerske kolekcije vrte kao na traci s jednim pitanjem na umu onih koji ih proizvode – što će donijeti najviše novca – umjetnički pristup modnom dizajnu zaboravljen je, odbačen, pregažen. A to je ono što couture jest, tip umjetničkog izričaja. Couture nije konfekcija. Couture ne nosimo na posao ili obiteljski ručak. Couture je san. Ovaj Gallianov povratak u punom smislu na koji čekamo od 2011. godine probudio je nadu u to da još ima sanjara u modi i da ne razmišljaju svi o tome što će privući najviše lajkova ili najpoznatiju zvijezdu (iako je Galliano u prvom redu imao i to, pola obitelji Kardashian-Jenner). Ovo će biti godina njegovog velikog povratka i to ne samo na modne piste.

Kevin Macdonald režirao je prvi dokumentarni serijal o modnom geniju nakon antisemitskog ispada iz 2011. godine. “Reći ću vam sve” riječi su kojima Galliano započinje svoju ispovijest u Macdonaldovu filmu koji je prošle godine prikazan na festivalima diljem svijeta, a u kina stiže 8. ožujka prvo u SAD-u, Velikoj Britaniji i Irskoj, a onda i ostatku svijeta. Galliano je u filmu ispričao doslovno sve od svog djetinjstva preko razvratnih studentskih dana u osamdesetima u Londonu do tog rasističkog i antisemitskog ispada koji ga je koštao karijere. Ovo je Gallianova ispovijest, ali i Macdonaldov odgovor na pitanje što se dogodi s poznatim osobama, posebno talentiranima poput Galliana, nakon što ih svijet otkaže. Film će biti dostupan i za streamanje na platformi Mubi no još nije poznato kada.