MODA

Vrijeme je da izvadimo tange iz hlača jer se kontroverzni trend iz 00-ih vratio u modu

"Let me see that thong!"

FOTO: TMG CREATIVE

“Let me see that thong!”

Nakon najavljenog povratka traperica niskog struka, mislila sam da nam Gen Z i modna industrija više ne mogu zadati nijedan udarac, ali prevarila sam se. Sinoć sam se nakon posla ispružila na kauču, upalila si novu epizodu Euforije i već se nakon pet minuta skoro ugušila u kokicama. Nisam mogla povjerovati svojim očima; Jules (Hunter Schafer) ljubila se s Elliotom (Dominic Fike) Rue (Zendaya) iza leđa, ali nije me šokirao taj tinejdžerski ljubavni trokut nego činjenica da su iz njezinih hlača pritom virile tange. Dvije tanke špage, svaka s jedne strane. Budući da je Euforija serija o kojoj se priča i koja definitivno nameće trendove (moje se kućanstvo još uvijek nije oporavilo od najezde šljokica i kristalića za oči nakon prve sezone iz 2019), čini se da nam nema spasa. Tanga (koja viri iz hlača) se vratila.

Naravno, već neko vrijeme tu i tamo proviri iz kakvog prikrajka, Vogue obznani njezin veliki povratak, a ona se zatim kao čudovište iz Loch Nessa ugnijezdi u mulju i iz njega ne izlazi godinama. Tanga je oduvijek bila predmet kontroverze i obožavanja, komad(ić) tkanine koji je u pubertetskim danima predstavljao simbolički put do seksualnosti, ali one drske i komercijalne koju vežemo i uz visoke potpetice. Rođena je 1974. i to iz protesta američkog dizajnera australskog podrijetla Rudlofa “Rudija” Gernreicha koji se tangom želio oduprijeti konzervativnom zakonu koji je sedamdesetih godina na kalifornijskim pješčanim plažama zabranjivao nudizam. Prva je tanga, dakle, bila dio kupaćeg kostima, a vrlo se brzo proširila čitavom sjevernom polutkom.

Devedesetih je ušla u mainstream, do tada se nosila skrivena od očiju javnosti, a o njezinoj popularnosti svjedoči i hit Thong Song koji je Sisqó izbacio 1999. na svom solo albumu Unleash the Dragon. Popularna je kultura ubrzo odgovorila na zahtjev iz njegove pjesme (“Let me see that thong!”) pa je famozna špaga odjednom posvuda počela izvirivati iz hlača i haljina. Peekaboo! Trend je zapravo debitirao na reviji Jean-Paula Gaultiera 1997. (dvije godine nakon što su tangu pistom prošetali Viktorijini anđeli Stephanie Seymour i Rebecca Romihn), a mediji su mu odmah dali i nadimak: kitov rep (“whale tail”) jer tanga navučena iznad hlača izgleda kao rep kita koji uranja u duboko prostranstvo stražnjice.

Esencija noughties ere

Početkom 00-ih se u tolikoj mjeri sljubio s popularnom kulturom da je bilo gotovo nezamislivo ne uočiti ga na crvenome tepihu. Svi su ga nosili – od Paris Hilton i Britney Spears pa sve do Christine Aguliere. Priča oko hlača niskog struka i tangi koje vire iz njih istovjetna je priči o kokoši i jajetu – ne zna se što je bilo prvo, ali gotovo je nemoguće zamisliti jedno bez drugoga. Tanga je nastanjivala prostor između seksa i nevinosti, nositi je značilo je biti kul, pratiti trendove, prštati od samopouzdanja i ne mariti za ono što se priča o tebi. Najbolji je primjer tog stava definitivno Gillian Anderson koja se 2001. pojavila na tulumu Vanity Faira u tamnoplavoj haljini od žerseja koja je razotkrila njezinu crnu tangu kojoj čak nije odrezala ni etiketu.

A koliko je tanga bila važan dio kulturnog imaginarija 2000-ih svjedoči i humoristična serija PEN15 o odrastanju u kojoj Maya Erskine i Anna Konkle jednu cijelu epizodu posvećuju ružičastim tangama i osjećaju moći koji dobivaju onog trena kada je ukradu od svoje školske kolegice i navuku na sebe.

Povratak kontroverznog trenda

Sredinom 00-ih ultimativni označitelj odvažnosti nestao je s crvenog tepiha – tange su zamijenjene visokim pamučnim gaćama (Bridget Jones zna o čemu pričamo), a hlače više nisu razotkrivale toliko kože. I eto, nakon gotovo dva desetljeća izbivanja, tange opet vire iz hlača. Beyoncé se na naslovnici Voguea 2020. pojavila u predivnoj crvenoj haljini s potpisom Christophera Jona Rogersa iz koje nam se straga smiješila tanga optočena kristalima. Godinu dana prije te naslovnice, trendseterica Hailey Bieber se na Met Gali pojavila s tangom na kojoj je ružičastim slovima pisalo Wang (as in Alexander Wang), a Alexa Demie je iste godine na premijeri prve sezone Euforije haljinu meksičkog modnog brenda Akna sparila s crnom tangom, također optočenom kristalima.

Zanimljivo je to što su ovaj nemili trend prigrlili i neki dizajneri čija se filozofija stvaranja oslanja na ideju etičke, spore mode. Eliza Huber se za Refinery29 pitala znači li to da dizajneri poput Kendre Duplantier, koji proizvode odjeću koja bi trebala biti relevantna i za deset godina, smatraju tangu vječnim komadom koji nikada neće izaći iz mode? Danas su “tange” uglavnom inkorporirane u dizajn pa se tako neiskusnom oku može učiniti da vidi neslavnu špagu onda kada je zapravo riječ o cutout komadu (poput haljine kojom je Emily Ratajkowski za vrijeme trudnoće zavarala medije). Odličan su primjer te obmane i ove crne hlače dizajnerice Nensi Dojake.

A zašto?

Iako se čini pomalo kontraintuitivno vraćati ovaj trend tijekom pandemije, izgleda da se on na šačici društvenih događaja koristi kao slamka spasa i bijeg od svakodnevice pamučnih trenirki i bapskih udobnih gaća. Na TikToku je #WhaleTail 2021. imao više od 32 milijuna pregleda, a nakon posljednje epizode Euforije, čini se da će trend doživjeti još snažniji uzmah. Volim tange i mislim da su vrlo praktične i funkcionalne (poput grudnjaka bez naramenica), ali jednostavno ne razumijem zašto moraju viriti iz hlača. Da, seks je dio života, i da, trebali bismo ga prigrliti i uživati u njemu i u svojim tijelima, ali zašto se u 2022. seksualnost i dalje nastoji svesti na najočitije (i najkomercijalnije) simbole nikada mi neće biti jasno. Tko voli neka izvoli, ali radije bih da ovaj trend ostane u fantastičnom svijetu Euforije.