LJEPOTA

Zaista je vrijeme da menstrualni sram ostavimo iza sebe. O ovim temama s frendicama želimo i trebamo pričati

Nova kampanja V za vaginu podsjetila na više govora o "stvarima" koje često krijemo

FOTO: Shutterstock

Nova kampanja V za vaginu podsjetila na više govora o “stvarima” koje često krijemo

Sigurno se svaka od nas sjeća kada je prvi put dobila menstruaciju i kako je otprilike to izgledalo. Neke su imale sreće što su o tome ranije razgovarale s majkom, starijom sestrom ili možda frendicom koja ju je dobila nešto ranije, dok su se mnoge vjerojatno našle pred zidom te se pitale što i kako. Otada su prošle godine, ali sigurno i dan-danas imamo neka pitanja koja smo jednostavno “preskočili” ili nas je možda bilo sram postaviti ih nekome. Ovdje dolazimo do fraze period shaming koja je poznata još od daleke prošlosti. Poznato je i da polovica svjetske populacije prolazi kroz menstrualni ciklus, koji nije ništa drugo nego biološka funkcija ženskog tijela. Ipak, mlade djevojke se često srame kad dobiju menstruaciju, kriju da kupuju uloške, odlaze s torbom u toalet, jednostavno – ne žele da netko zna da su baš tad u ciklusu.

Neki od razloga zbog kojih su ovakva ponašanja uvriježena su povijesna vjerovanja i tradicija diljem svijeta koji su ciklus učinili tabuom. Kroz povijest su se žene tijekom menstruacije smatrale opasnima, nečistima ili nebitnima za društvo. U moderno doba, često se smatra da je žena koja je u ciklusu lijena, neraspoložena ili ljuta. Samim time se teško otvaramo čak i frendicama, s vremena na vrijeme zatražimo painkiller u uredu ako nam nije pri ruci ili prokomentiramo da nas je noć ranije probudila snažna bol u jajnicima. Cijela stvar uglavnom ostaje na tome, dok o drugim stvarima i dalje šutimo jer smo, eto, tako naučile. Ovaj stereotip sugerira da su žene previše emocionalne i da možda nisu u stanju rasuđivati zbog svoje reproduktivne biologije.

SMIJEMO LI PRATI KOSU TIJEKOM CIKLUSA

Od svih “starinskih” izjava koje smo čuli, najbolje smo zapamtili onu da se ne preporučuje prati kosu tijekom ciklusa. To je još jedan od mitova koji se davno propagirao, a potpuno je netočan. Vrijeme je da shvatimo da menstruacija ni na koji način ne utječe na naše pranje ili ne pranje kose.

SEKS TIJEKOM CIKLUSA

Seks u vrijeme menstruacije nešto je čega se teško odričemo, ali smo se nekako pomirile da tih nekoliko dana imamo “pauzu.” Nismo točno sigurne je li to zbog zdravlja (nekad ranije smo čule da se ne preporučuje) ili možda osobnih i partnerovih preferencija, ali u svakom slučaju seks rjeđe prakticiramo. Ako stavimo sve na stranu i prihvatimo činjenicu da je on dozvoljen i da se smatra normalnom spolnom aktivnošću, a ne nekakvim perverznim činom, ostaje nam samo užitak. To su sigurno stvari koje trebamo prokomentirati s partnerom, ali možda nam je lakše tih pet dana jednostavno “odmoriti.”

SVAKODNEVNA HIGIJENA INTIMNOG PODRUČJA

Svakodnevno (a tijekom ciklusa i češće) tuširanje podrazumijeva i higijenu intimnog područja koja se često ne razlikuje od higijene ostatka tijela. Koristimo gel ili pjenu za tuširanje ili pak proizvod specijaliziran za njegu intimnog područja. Pravilno održavanje higijene intimnog područja od velike je važnosti, ali znamo li zapravo što je najbolje? Prečesto pranje ili agresivni proizvodi mogu biti štetni jer se time isušuje sluznica te se uništava vrijednost flore. Osim pranja, važno je i kakvo donje rublje nosimo te da omogućimo koži da diše. Pamuk je sigurno najbolji, dok sintetika povećava vlažnost, a samim time potiče rast štetnih bakterija. Ni higijenski ulošci nisu najsretnije rješenje ako nisu (a najčešće nisu) izrađeni od prirodnih materijala koji omogućuju “disanje” intimnog područja. Previše je tema o kojima malo pričamo, a možda zapravo i malo znamo od samog početka.

STOP MENSTRUALNOM SIROMAŠTVU

Ovdje dolazimo do teme menstrualnog siromaštva, točnije istraživanja koje je provedeno u sklopu projekta Tetka Perioda koji provodi Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter u suradnji s Tiiiit! Inc. Istraživanje je za cilj imalo prikupiti informacije o korištenju, potrošnji i dostupnosti menstrualnih potrepština, uvjetima održavanja menstrualne higijene i sramu koji se vezuje uz menstruaciju. Upitnik je ispunilo više od 6000 žena prosječne dobi od 30 godina. Istraživanje je pokazalo da je većina sudionica upoznata s jednokratnim higijenskim ulošcima i tamponima, a dobar broj i menstrualnom čašicom te perivim higijenskim ulošcima.

Više od 50 posto sudionica na menstrualne potrepštine mjesečno troši od 40 kuna na više, a pri odabiru menstrualnih potrepština vode se navikom i jednostavnošću uporabe, s tim da 29 posto razmišlja o okolišu prilikom odabira. Također, većina ispitanica smatra da bi menstrualne potrepštine trebale biti besplatne. Između ostalog, no nimalo manje važno, pokazalo se da je zbog menstruacije, barem jednom, s posla izostalo 28,6 posto ispitanica. Unutar skupine sudionica koje su navele da su barem jednom izostale s posla zbog menstruacije, njih 97,9 posto navodi da je to bilo zbog menstrualnih bolova dok ih nešto više od 12 posto ističe da nemaju mogućnost odlaska na pauzu kako bi zamijenile menstrualne potrepštine.

Zbog svih navedenih tema i rezultata istraživanja, trebamo mijenjati stvari. Previše je razloga za to pa i Libresse u svojoj novoj kampanji #ZaVaginu javno i otvoreno progovara o menstruaciji i svemu što ih zanima. Kao društveno odgovorna kompanija cilj je ukazivanje i osvještavanje šire javnosti o problemu menstrualnog siromaštva koje je vrlo prisutno i u Hrvatskoj. Kroz kampanju se povlači znak dva prsta kao zamjena za V, a koji je glavni motiv kampanje te znak potpore i borbe protiv menstrualnog siromaštva. Razbijmo već jednom mitove o menstruaciji i ženskom zdravlju i nemojmo se skrivati iza “menge” ili “onih dana u mjesecu.” Bit će nam sve lakše i ugodnije ćemo živjeti u svojoj koži, a to je poanta baš svakog dana u mjesecu.

RIJEŠITE ANKETU O MENSTRUACIJI

Kako bismo dobili bolji uvid u probleme s kojima se žene susreću, molimo vas da ispunite kratku anketu.

Sadržaj nastao u suradnji s brendom Libresse.