ZDRAVLJE

Još malo o kašicama za bebe. Sad studije kažu da ni voćni pire u vrećici nije baš najbolje rješenje

FOTO: Flickr

Iako su voćni pirei zdravi, ukusni i praktični pokušajte ih što manje davati svojim mališanima jer mogu biti okidač loših prehrambenih navika, kažu stručnjaci

Kao i svakom majici, od kada sam krenula s dohranom za svoju bebu (sada već trogodišnju djevojčicu), bilo mi je jako važno svakodnevno joj nuditi i hraniti je kvalitetnim namirnicama, te domaćim voćem i povrćem. Iako ju nikada nisam ni pokušavala hraniti dječjim kašicama iz supermarketa, u zadnje vrijeme zna se često dogoditi da joj kupim voćni pire ili koncentrirani voćni sok koji obožava.

Osim praktičnog pakiranja i činjenice da ga može sama u hodu direktno pojesti iz vrećice, sadrži miks voća koji obiluje vitaminima i mineralima koji su neophodni za rast i razvoj. Naravno da su domaće kašice ukusnije, zdravije, a i jeftinije, ali priznajem, teško im je odoljeti kada ih ugledate na policama u dućanu.

Međutim, trebali biste ih davati djeci u nekakvim izuzetnim situacijama, kada niste kod kuće, kada niste stigli pripremiti užinu ili kad je nešto izvan planova. Samo ne svakodnevno, kažu stručnjaci jer mogu biti okidač loših prehrambenih navika.

Izbjegavajte prekomjernu konzumaciju

Popularni voćni pirei koji se i kod nas mogu naći u brojnim dućanima, na tržište su došli prije otprilike deset godina, a sada čine 25 posto prodaje dječje hrane u Sjedinjenim Državama, piše Nielsen’s Total Food View. To i nije veliko iznenađenje jer uglavnom sadrže organski uzgojeno voće ili povrće, bez dodanog su šećera i jako su praktični, s naizgled beskrajnim raznovrsnim kombinacijama okusa do kojeg djeca mogu lako doći okretanjem malog čepa na pakiranju. Možete ga dati svom mališanu u svakom trenutku kako bi sam popio taj pire, bez potrebe za stajanjem i prljanjem zdjelice i žlice.

Iako su glatke teksture i lako se može iscijediti sadržaj iz pakiranja, neki stručnjaci imaju određene dvojbe oko takvog proizvoda. Ako ga djeca jedu često, oni mogu biti okidač za dugoročno loše prehrambene navike i rutinsko prejedanje. A tu je još i negativan utjecaj na okoliš zbog tih jednokratnih pakiranja.

Slatko voće maskira okus ostalih namirnica

S prekomjernim korištenjem, hrana u takvim pakiranjima također može izazvati probleme za djecu u ključnoj fazi hranjenja i oralne faze, odnosno kada uče žvakati i gutati meku hranu koja im pomaže kod govora te kada im je potrebna raznolika i višesenzorska iskustva koja im pomaže razviti osjetljivost nepca za širok raspon hrane kasnije.

“Roditelji su uvjereni da njihova djeca dobivaju voće i povrće jer takva pakiranja sadrže razni miks tih namirnica “, rekla je dr. Natalie Muth, pedijatarica i glasnogovornica američke Akademije za pedijatriju. Ali “kadA se sve pomiješa u toj vrećici to je dobro jer djeca dobivaju hranjive tvari, ali to je dugoročno zapravo manje dobro”, rekla je. “Djeca trebaju pravi okus hrane koju će kasnije jesti kako bi im se svidjela”.

Glavni sastojak u većini tih pirea je slatka hrana kao što su jabuke ili kruške. To maskira okus ostalih sastojaka, pa tako dok djeca mogu jesti špinat ili kelj koji je pakiran u obliku pirea u tim vrećicama, oni ne moraju nužno naučiti voljeti tu hranu. Ako se ta hrana daje djeci kada su razdražljiva, oni uče povezivati slatke lagane obroke sa smirivanjem i razmišljati o hrani kao aktivnosti koja zadovoljava emocionalne, a ne fiziološke potrebe.

Dajte im različite teksture hrane

“Djeca vjerojatno dobivaju ove stvari kad zapravo nisu gladni”, rekla je dr. Muth. Roditelji im često daju takvu hranu kako bi se djeca smirila i bila manje nemirna, te djeca tako ujedno ne nauče prepoznavati gladi. Djeca vrlo lako usvajaju navike, bez obzira jesu li dobre ili ne. To može izazvati probleme kada dođe vrijeme obroka, a roditelji onda budu zabrinuti kada dijete ne jedu večeru. “Onda dijete zapravo nadilazi vlastite znakove tijela za gladi i puninom”, rekla je dr. Muth.

Što i kako djeca jedu u ranoj dobi igra veliku ulogu u njihovoj prehrani u kasnijoj životnoj dobi, hoće li biti izbirljiva ili otvorena glede hrane. Osim toga, rano izlaganje različitim teksturama hrane potiče da se uče hraniti.

“Mehanika usisavanja i gutanja posve je drukčija od hranjenja na žličicu, stavljanja hrane na jezik iz žlice, pomicanja oko usta i gutanja”, rekla je Lucy Cooke, članica britanske skupine za poremećaje hranjenja u djetinjstvu. “Doista je važno da djeca to uče, ali pakiranja hrane u tim vrećicama na neki način potiču mame da ih samo predaju djetetu.

Nije drama ako samo povremeno to jedu

Bebe se rađaju s mogućnošću da piju, oslanjajući se na kretanje jezika prema naprijed-natrag kako bi pile mlijeko ili formulu. Oko šest mjeseci, oni počinju biti spremni za složeniju hranu i naučiti pomicati jezik s jedne na drugu stranu, temelj učenja žvakanja. Jesti voćne piree je više poput pijenja i ne razvija pomak na žvakanje.

No, nema razloga za alarm kada djeca povremeno jedu iz takvog pakiranja. Kara Larson, stručnakinja za govor i hranjenje u dječjoj bolnici u Bostonu, izjavila je da bi djeca trebala sisati hranu iz takvih pakiranja na dulje vrijeme kako bi to moglo negativno utjecati na njihov razvoj govora. Ona savjetuje roditeljima da ih jednostavno pametno koriste. “Ako im dajete četiri do pet vrećica dnevno, na taj način možda nećete razvijati druge hranidbene sposobnosti koje trebaju”, rekla je Larson.

Stvorite rutinu

Muth preporučuje da obitelji uspostave vrijeme za zajedničke obroke i užinu, umjesto da daju djeci da piju voćne piree bilo kada tijekom dana. Također preporučuju da im date voće ili povrće u komadu kada god je to moguće.

Obiteljski obroci

Američka akademija za pedijatriju preporučuje da bebe oko prve godine života trebaju jesti obroke s ostatkom obitelji i slijediti istu prehranu. “Ako je u pitanu uvođenje nove hrane djeci će trebati nekoliko tjedana da se prilagode novom okusu i teksturi. To je kao učenje bilo kakvih motoričkih vještina koje su im potrebne za vježbanje “, rekla je Amy Delaney, istraživačica za hranjenje i gutanje u dječjoj bolnici u Wisconsinu. Možda će bit potrebno da djetetu ponudite novi okus čak 10 puta ili više prije nego zavoli neku novu namirnicu.

Ograničite upotrebu voćnih pirea

Voćni pirei su neupitno bolji izbor od kolačića ili drugih grickalica koje su bogate kalorijama, soli ili šećerom i mogu biti ostavljene u ruksaku ili automobilu mnogo dulje od svježih namirnica poput mrkve ili jabuka. No, mnogi stručnjaci kažu da biste trebali ograničiti njihovu upotrebu.

Kada ste kod kuće, dajte djeci pravu, cjelovitu hranu koju poslužite iz zdjelice. Spremite vrećice za putovanja, a kada ih koristite, Larson predlaže da je pretočite u zdjelicu, ako je to moguće, ili barem dijete hranite žlicom. A za one nešto malo starije bebe preporuka je dati hranu na žlicu da prakticira hranjenje.

Melanie Potock, stručnjak za dojenje u Longmontu kaže kako su ti voćni pirei napravljeni kako bi roditeljima bilo lakše, a nisu prvenstveno namijenjeni za dječja usta ili oralni razvoj. “Željela bih vidjeti da roditelji minimaliziraju uporabu tih pirea jer je teško odrediti liniju na kojoj bi se mogli početi pokazivati štetni učinci. Hranjenje je doista razvojni proces, baš kao i učenje puzanja, hodanja, trčanja. Nikad ne bismo ništa poduzeli da dijete ne može puzati. Jednako tako, nemojmo učiniti ništa što bi ih zaustavilo u razvoju hranjenja”, zaključila je.