FOTO: Sasa Cetkovic

Puležanka Mia Belić zna sve o određivanju osobnih boja. Razgovarala sam s njom i saznala koje su moje

Armokromija je disciplina koja pomaže ljudima pronaći njihovu kolorističku paletu kako bi izgledali - najbolje moguće

S1 intervju

Puležanka Mia Belić zna sve o određivanju osobnih boja. Razgovarala sam s njom i saznala koje su moje

Armokromija je disciplina koja pomaže ljudima pronaći njihovu kolorističku paletu kako bi izgledali - najbolje moguće

FOTO: Sasa Cetkovic

Miu sam još prije nekoliko godina upoznala zahvaljujući sve brojnijim hrvatskim sajmovima rukotvorina na kojima je sudjelovala predstavljajući brend nakita Vitrum in Fabula. Brend je pokrenula s majkom Ninom, a ove dvije Puležanke već godinama izrađuju jako zanimljive kolekcije od stakla. Ipak, kreativnost i zainteresiranost za modu, umjetnost i boje kod Mie nije stala “samo” na tome. Ona se, naime, bavi i armokromijom, odnosno određivanjem osobnih boja, a sve o ovom zanimljivom procesu i njegovim prednostima otkrila nam je u razgovoru kroz koji sam saznala i svoje boje.

Sasa Cetkovic

Armokromija svaki dan

Armokromija označava analizu i određivanje osobnih boja kroz koje bolje razumijemo personaliziranu kromatsku paletu. Riječ je, zapravo, o znanstvenoj disciplini utemeljenoj na teoriji boja, a prvi koji je uočio povezanost između osoba i boja bio je slikar Johannes Itten. On je, kako bi pomagao svojim studentima, stvorio palete-vodilje za portrete te odlučio da će četiri makro palete nositi ime sezona, odnosno godišnjih doba. No, ono što nas više zanima je kako se danas koristi u praktične svrhe. Na to pitanje odgovor nam je dala Mia i usput otkrila kako je uopće završila u ovoj sferi.

“Počela sam se baviti armokromijom, a zatim i image consultingom, sasvim slučajno. Bila sam u pripremi magistarskog rada na akademiji, a s obzirom na svoju uključenost u brend nakita Vitrum in Fabula, tražila sam nešto što će spojiti umjetnost i modu na nešto drugačiji način. Svi koji znaju naš brend, znaju da je jedna od njegovih glavnih karakteristika upravo boja pa me to usmjerilo prema ovom području”, priča. Ubrzo je upoznala i Rossellu Migliaccio, talijansku pionirkinju armokromije pa joj se otvorio, kako kaže, neki novi, šareni svijet. Nastavila je svoje obrazovanje i na Italian Image Instituteu u Milanu gdje je, postala stručnjakinja za osobnu analizu boja, ali i savjetnica za analizu lica i tijela, osobnog stila i bridal stylinga.

Sasa Cetkovic

Personalizirani pristup

Armokromijom se analizira prirodna boja tena, očiju, podtona kože te njihov intenzitet, vrijednost i kontrast, nakon čega se utvrđuje profil pripadnosti. Postoji nekoliko različitih klasifikacija, ali sve imaju zajedničke četiri makro sezone – ljeto, jesen, zimu i proljeće. Kod nas je najčešći tip zime, a redom ga slijede ljeto, jesen i proljeće. “Zahvaljujući armokromiji postajemo svjesniji sebe i onoga što nam daje samopouzdanje te onoga što nas čini prirodnijima. Primjenjujući “naše” boje na odjeću, make-up, kosu i dodatke izgledamo naspavano čak i u trenucima umora te su manje vidljive bore i kožne diskromije poput crvenila, akni, podočnjaka ili žutila, a koža i oči su sjajnije. Najviše me zapravo fascinira kako stjecanje znanja o bojama može promijeniti našu percepciju sebe u tren oka. Promjenom boje izgledamo svježije i naše karakteristike su jasnije i vidljivije”, objašnjava.

Kako bih provjerila kako točno izgleda određivanje osobnih boja, zamolila sam talentiranu sugovornicu da proces demonstrira na – meni. Nakon isprobavanja svih draperija i ostalih alata koji se polažu uz lice, ispalo je da sam upravo i ja najčešći tip – zima. Zimski tip označava osobe hladnog podtona, srednje do visokog kontrasta, visokog intenziteta i srednje do niske vrijednosti, a poznati primjeri su Monica Bellucci, Salma Hayek ili Lily Collins. Njihove boje su sjajne i intenzivne, iznimno svijetle ili tamne te električne i kontrastne. Ovo su, također, i jedine osobe kojima crna boja uistinu dobro stoji, a kod make-upa im odgovaraju visoki kontrasti koji se mogu, primjerice, mogu pronaći u klasičnom pin-up looku.

Sasa Cetkovic
Sasa Cetkovic
Sasa Cetkovic

Prolazeći kroz proces analize, nisam se mogla oteti dojmu da ponekad imam drugačiju sliku o onome što mi odgovara pa sam znatiželjno upitala Miu o pitanju subjektivnog mišljenja u armokromiji. “Armokromija nije egzaktna znanost te puno toga ovisi o razini znanja, objektivnosti i osjećajnosti onoga tko radi analizu. Često mi se dogodi da klijenti nakon neke online analize dođu u potrazi za dodatnim odgovorima. Ne mislim da su te analize nužno krivo napravljene, ali sasvim im sigurno nedostaje kompleksnosti koju može imati dvosatna konzultacija uživo nakon koje slijedi personalizirani book”, naglašava. Također, ističe kako nije dovoljan jedan pogled ili unaprijed stvoreno mišljenje kako bi se pravilno i profesionalno odredio tip. “Ne volim generalizirati i ne mislim da postoji magična formula, već je potrebna analiza profesionalnim draperijama jer smo svi posebni i zaslužujemo personalizaciju. Smatram krivim reći da sva ljeta imaju plavu kosu ili sva proljeća svijetle oči te da im jednako dobro stoje određene boje. Za svakoga postoji bolja nijansa.”

Rastuća popularnost discipline

Bez obzira na jako fora područje koje obuhvaća, ne mogu reći da sam prije ovog poznanstva čula za armokromiju. Ipak, Mia ističe da postoji sve veći interes i poziva sve koji žele saznati više da joj se jave na mia@vitruminfabula.com. “Zahvaljujući društvenim mrežama sve više ljudi dolazi u kontakt s analizom osobnih boja. Mislim da je ovo odličan alat za sve one koji žele stvoriti svoju capsule garderobu i imati uvijek na raspolaganju svoje idealne make-up proizvode. Na konzultacije sve češće dolaze i buduće mladenke jer im treba pomoć prilikom odabira vjenčanice, boje buketa i make-upa.”

Sasa Cetkovic

Kada sam napokon saznala svoj tip, priznala sam joj da sam bila uvjerena kako ću ispasti jesen, a ona me utješno uvjerila da nisam jedina koja dolazi s krivom pretpostavkom. “Nerijetko mi se znalo dogoditi da osobe misle da su suprotne sezone. Vjerujem da razlog može pronaći u “skrivanju” kroz određene boje ili u ideji da postoje klasične boje koje svima odgovaraju (čitaj: moraš imati teddy coat). Kada se takve osobe odjednom vide svježe, bez podočnjaka, definiranog lica i sve to bez traga šminke, ne mogu vjerovati da nisu prije napravile analizu.”

Za kraj, zanimalo me koji je tip Mia i slijedi li uvijek svoju paletu na način koji sugerira svojim klijentima. “Ja sam klasični tip zime. Kad se radi o boji kose, šminki te odjeći sada u potpunosti slijedim svoje smjernice jer se u tim bojama prepoznajem. Najbolje se osjećam kada tonaliziram kosu, odnosno ugasim crvenu boju nastalu oksidacijom pigmenta, stavim crni eyeliner i nosim odjeću u paleti. Prije armokromije sam bila u zemljanim, meni i dalje predivnim bojama, ali sad vidim da mi nisu odgovarale kako koloristički, tako i stilski. Ipak, nisam za demonizaciju onoga što nije u našoj paleti. Ako nas boja čini sretnima, trebamo znati kako ju koristiti, a da ostanemo svoji. Trenutno sam i sama u narančastoj fazi, ali nosim ju što dalje od lica. Moja je sugestija, zato, ako vam se neka boja sviđa, a znate da nije u vašoj paleti, odaberite ju u detaljima poput torbe, čarapa ili gumice za kosu, a možete ju ubaciti i u interijer”, poručuje, a mi – zapisujemo.

Sasa Cetkovic