FIT

Razotkrile smo šest mitova o vježbanju u koje znamo da neki i dalje slijepo vjeruju

FOTO: Flickr

Postoji mnogo mitova o vježbanju pa bi možda bilo dobro da znate ove stvari

Posljednjih godina zdravo tijelo, pravilna prehrana i tjelovježba su sve popularniji trend, ali jednako sve češće nailazimo na razne neistine o vježbanju. Sve je više sukobljenih savjeta o zdravlju i fitnessu, pa smo pronašle studije koje objašnjavaju što je istina, a što nije.

Puno sukobljenih informacija u vezi vježbanja

Sigurno ste vidjeli reklame za tablete koje će vam pomoći skinuti velik broj kilograma bez imalo vježbanja, ili čokoladice od kojih mršavite. Često nailazimo i na i mišljenje kako možete smršaviti samo kroz dijetu bez vježbanja i slično. Iz tog razloga smo izvukle par studija koje objašnjavaju koji od fitness savjeta su istiniti, a koji su mit.

Mit: Vježbanje ne pomaže smanjiti posljedice starenja

Istina je da vježbanje pomaže na neki način, točnije, redovito vježbanje ima velike prednosti za mozak i tijelo. Neke od njih su i smanjivanje posljedica starenja na tijelo, ali i mozak. U istraživanju objavljenom u časopisu Journal of the American Heart Association zaključeno je kako su starije osobe koje su se kretale imale manje znakova oštećenja srca i manje srčanih bolesti. Također, oni koji su imali bolju kondiciju i više vremena se kretali, imali su i manja oštećenja krvi i krvnih stanica.

Ovo istraživanje provedeno je na 1600 osoba od 60 do 64 godine. Analizirane su njihove aktivnosti koje su tada uspoređivane s pokazateljima srčanih bolesti. Na kraju istraživanja, sudionici s više aktivnosti imali su niže razine svih negativnih biomarkera.

Mit: Usporeni metabolizam je krivac za dobivanje kilograma

Proces spaljivanja kalorija u tijelu počinje se jedva malo usporavati nakon 30-e godine života. To bi značilo da usporeni metabolizam ne može biti izlika za lakše dobivanje i teže gubljenje viška kilograma. Glavni razlog zašto lakše dobivamo kilograme s godinama je to što nam se mijenjaju aktivnosti i u pravilu ih je s godinama sve manje. Jednostavno, spor metabolizam nije izlika, već je važno da, neovisno o godinama, i dalje brinemo o postizanju dovoljno aktivnosti svakog dana.

Mit: Da bi ostali u formi, dovoljno je vježbati jednom ili dva puta u tjednu

Istina je da vježbanje samo jednom ili dva puta u tjednu neće imati baš prevelike trajne beneficije za vaše tijelo. Kako bi vaš trening pokazao prave rezultate, trebali biste vježbati od tri do pet puta u tjednu. Ovo tvrdi i Chris Jordan, poznati trener. Uz to, studija American Circulation Heart Association-a otkrila je da su najbolji rezultati o zdravlju srca prikupljeni kod osoba koje su trenirale četiri ili pet puta u tjednu.

Mit: Najbolje je vježbati rano ujutro

Najbolje vrijeme za vježbanje je ono koje vam omogućava da ostanete dosljedni u treningu. U najboljem slučaju želite da vam vježbanje postane svakodnevna navika, pa ako vam više odgovara vježbanje ujutro, radite to tako. Vježbanje ujutro bi vam moglo pomoći da lakše izgubite višak kilograma jer će ubrzati topljenje kalorija kroz dan.

S druge strane, ukoliko vam više odgovara da vježbate navečer, nakon svih obaveza, to je također jednako dobro za vas. Ne postoji pravilo u koje vrijeme je najbolje vježbati već sve ovisi o vašim preferencijama i što želite od treninga.

Mit: Zagonetke i slagalice super su trening za mozak

Istina je da je jednostavna tjelovježba bolji trening za mozak nego bilo kakva zagonetka ili slagalica. Niz nedavnih istraživanja sugerira da tjelovježba ili bilo kakva aktivnost koja povećava brzinu otkucaja vašeg srca ima značajan povoljan učinak na mozak.

Kada je riječ o poboljšavanju raspoloženja i pamćenja te o zaštiti mozga od kognitivnog poremećaja povezanog sa starošću, tjelovježba je najbolji lijek koji si možete priuštiti.

Mit: Vježbanje je najbolji način za izgubiti višak kilograma

Ako želite izgubiti na težini, nemojte pretpostavljati da možete jesti što god želite pa onda to kompenzirati tjelovježbom. Stručnjaci kažu kako mršavljenje gotovo uvijek započinje značajnim promjenama u prehrambenim navikama. Tako dijeta uz dobre prehrambene navike ima veću ulogu od samog vježbanja. No dakako, redovita aktivnost je važan dio zdravog načina života.