FOTO: AFP
Pictura taken on January 28, 1965 at Paris showing French fashion designer Marc Bohan surrounded and gratulated by the fashion models after the Dior Spring-Summer 1965 collection's presentation. (Photo by AFP)

Tko je bio Marc Bohan, kreativni direktor koji je 30 godina rasturao u modnoj kući Dior

Marc Bohan preminuo je 6. rujna u 98. godini života

Odlazak legende

Tko je bio Marc Bohan, kreativni direktor koji je 30 godina rasturao u modnoj kući Dior

Marc Bohan preminuo je 6. rujna u 98. godini života

Pictura taken on January 28, 1965 at Paris showing French fashion designer Marc Bohan surrounded and gratulated by the fashion models after the Dior Spring-Summer 1965 collection's presentation. (Photo by AFP)
FOTO: AFP

U jeku modnog mjeseca, vijest da je preminuo Marc Bohan prošla je ispod radara svijeta mode. Ovaj veliki francuski dizajner itekako je vrijedan pažnje jer bio je najdugovječniji kreativni direktor jedne od najdugovječnijih modnih kuća, Diora. U Dioru je proveo 30 godina, a kreativni direktor postao je svega dvije godine nakon što je 1957. godine, samo 10 godina nakon što je osnovao kuću, preminuo sam Christian Dior. Kad je slavio 25. godišnjicu rada u Dioru, za Women’s Wear Daily je rekao: “Ja radim odjeću za stvarne žene, ne za sebe, ne za modele ni za modne magazine. Rado ostavljam apstraktne kreacije drugima.”

Marc Bohan i glumica Lauren Bacall nakon njegove revije u Parizu 1972. godine AFP

Taj jednostavan pristup služio ga je godinama, a to je definitivno odrednica i dizajnerskog izričaja aktualne kreativne direktorice Diora, Marije Grazije Chiuri. Talijanska dizajnerica također kreira vrlo jednostavnu odjeću koja je izrazito nosiva i čini se da i njoj taj pristup itekako dobro ide jer Chiuri je najuspješnija kreativna direktorica brenda do sada koja postiže najveću prodaju. Sama je više puta kroz karijeru priznala da jako voli Bohanov pristup kreiranju za žene, a čitavu kolekciju za proljeće i ljeto 2022. posvetila je upravo njemu.

U svijet mode uvela ga je majka

Marc Bohan rođen je u Parizu 22. kolovoza 1926. godine. Otac Alfred bio je bankar, a baš kao i Paca Rabannea, Phillipa Lima, Ann Lowe i niz drugih dizajnera, mladog Bohana u svijet tekstila i odjeće uvela je majka. Genevieve Bohan bila je klobučarka, a sina je od malih nogu poticala na bavljenje modom i šivanje. I tako se nakon srednje škole Lycée Lakanal, Bohan odmah zaposlio kod francuskog dizajnera Roberta Pigueta koji je danas primarno poznat po parfemima. Tamo je četiri godine brusio zanat i nakon toga se polako počeo penjati po modnoj ljestvici Pariza.

Sophia Loren i Marc Bohan s Diorovim modelima na reviji 1963. godine AFP

Prvo se zaposlio kao asistent u pariškom studiju tada slavnog britanskog dizajnera Edwarda Molyneuxa, tamo je proveo tri godine prije no što je postao dizajner u kući Madeleine de Rauch, a onda konačno i otvorio vlastiti modni salon 1953. godine. On nije potrajao dugo, Bohan je predstavio samo jednu samostalnu kolekciju jer već je iduće godine pozvan u kuću Jean Patou gdje je postao dizajner visoke mode i tamo proveo još četiri godine.

Marc Bohan s vjenčanicom koju je kreirao za Dior 1970. godine AFP

A onda je na red došao Dior. Christian Dior tragično je preminuo od zatajenja srca u dobi od svega 52 godine nakon što je svoj uspješni brend koji je zauvijek promijenio modu, vodio samo 10 godina. Zamijenio ga je tada Yves Saint Laurent koji je radio kao njegov asistent od 1955. godine, a dizajnerskom timu odmah se pridružio i Marc Bohan koji je bio zadužen za londonsku liniju brenda. Saint Laurent bio je kreativni direktor kratke dvije godine prije no što se odazvao vojnoj dužnosti. U vojsci je proveo vrlo kratak period prije no što je doživio živčani slom i završio u bolnici. Kuća Dior mu je, međutim, u međuvremenu dala otkaz iako to nije bilo legalno (Saint Laurent i njegov partner Pierre Berge zbog toga su tužili kuću i novcem od dobivene tužbe izgradili Saint Laurentov danas kultni brend), a na poziciji kreativnog direktora naslijedio ga je Marc Bohan.

30 godina u Dioru

Marc Bohan u Dioru je proveo nešto više od 30 godina te je bio najdugotrajniji kreativni direktor te modne kuće. Tajna njegovog uspjeha bile su naizgled jednostavne kreacije koje su uvijek polazile od oblika ženskog tijela i pitanja kako ga učiniti još ženstvenijim u kontekstu onog vremena. No, to ne znači da je kreirao samo haljine s uskim strukom i suknjom od punog kruga. Bohan je bio poznat po tzv. slim looku i po ženskim odijelima s hlačama te kratkim jaknama, dugim prslucima, košuljama s prenaglašenim kragnama i mašnama.

Stjuardese Air Francea u uniformama Marca Bohana za Dior 1962. godine AFP

U početku nikome nije bio drag jer svi su znali na koji je način iz kuće otjeran tada omiljeni zločesti dečko Saint Laurent. “Ljudi su čekali s noževima. Oblizivali su se. Svi su čekali da padnem na nos. Nitko nije očekivao uspjeh”, otkrio je Bohan u priči o svom debiju za Dior u intervjuu za WWD još 2007. godine. No uspjeh je upravo ono što mu se dogodilo. Već nakon prve revije, Elizabeth Taylor odmah je naručila 12 haljina. Njegov su rad za Dior, osim Liz Taylor, voljele i nosile Grace Kelly i njezina kći Caroline, Sophia Loren, Barbra Streisand, Estée Lauder, Maria Callas, Brigitte Bardot, Bianca Jagger, Nan Kempner, Marlene Dietrich i brojne druge poznate i utjecajne žene iz cijelog svijeta.

Bio je prvi dizajner koji je za Dior počeo kreirati dječju odjeću, njegova kći Marie-Anne prva dječa manekenka za tu modnu kuću, a kreirao je i cijelu liniju dvostrukih komada u maloj i velikoj verziji za Elizabeth Taylor i njezinu kći Mariju Burton. Kreirao je i niz slavnih vjenčanica uključujući i onu koju je princeza Caroline od Monaka nosila 1986. kad se udala za Philippea Junota te onu za Silviju Summerlath kad se 1976. udala za švedskog kralja Carla XVI Gustafa.

Karijera nakon Diora

Baš kao što je to učinio kasnije Marcu Jacobsu i Johnu Gallianu, karijeri Marca Bohana presudio je Bernard Arnault. Najbogatiji čovjek Europe i jedan od najbogatijih na svijetu, Dior je kupio 1984. godine, a Bohanu je 1989. dao otkaz i na njegovo mjesto doveo Gianfranca Ferrea. Bohan je nakon toga nastavio raditi kao dizajner u londonskoj modnoj kući Norman Hartnell koja je bila poznata po dizajnu vjenčanice za kraljice Elizabetu II, ali, nažalost, nije uspjela preživjeti promjene u modnoj industriji i postići komercijalni uspjeh unatoč dobrim kritikama koje su Bohanove kolekcije dobivale.

Kreacije Marca Bohana i Yvesa Saint Laurenta na izložbi Chirstian Dior Designer of Dreams u Londonu 2019. godine AFP

Njegov rad nije zaboravljen s krajem njegove karijere. Jerome Hanover napisao je 2018. knjigu “Bohan’s Dior: 1961 to 1989” u kojoj se bavio isključivo Bohanovim radom u Dioru. Dior muzej u Granvilleu u Normandiji 2009. mu je posvetio izložbu “Dior: The Bohan Years”. U Francuskoj je dobio orden viteza Legije časti 1979. godine, a u Monacu orden viteškog odreda Svetog Karla. Magazin Sports Illustrated 1963. proglasio ga je dizajnerom godine, a nagrađen je i za kostime u operi Boulevard Solitude.

Bohan se u mirovini povukao u restauriranu kuću iz 18. stoljeća u Châtillon-sur-Seine u Burgundiji. Vodio je miran život sve do 98. godine života kada je 6. rujna ove godine preminuo.