Nekad je nužno odabrati stranu
GIRL POWER

U Estoniji postoji otok na kojem žive samo žene i petero muškaraca. Evo kako to izgleda

FOTO: @visitkihnu

Otok Kihnu je sedmi najveći otok Estonije, a na njemu živi oko 500 stanovnika od kojih je samo petero muškaraca

Zamislite mjesto u kojem žive gotovo samo žene svih uzrasta koje obavljaju baš sve poslove i u kojem nema znakova na cestama. Ovakvo nešto zadnjih tristo godina postoji u Estoniji, točnije na estonskom otoku Kihnu. Estonija ima preko dvije tisuće otoka, a Kihnu je sedmi najveći. Po posljednjim podacima na njemu živi oko 500 stanovnika, a među njima je samo petero muškaraca koji zaista stanuju na otoku.

Nema znakova, crta na cestama niti bankomata

https://www.instagram.com/p/B3ki58cJtCV/

Jedan od glavnih razloga zašto je tako malen broj muškaraca na otoku je činjenica da su mnogi otišli zbog poslova koje obavljaju na moru poput ribolova i lova na tuljane. Zbog toga znaju biti po nekoliko mjeseci udaljeni od svog doma, dok bi u to vrijeme žene rješavale apsolutno sve poslove. Uobičajeno tradicionalne uloge žene su zamijenile za one ‘muške’, a to je brzo postalo dio svakodnevice i baštine na Kihnu. To je prepoznao i UNESCO kada su ih uvrstili u Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine 2008. godine.

Tu nematerijalnu baštinu slave kroz razne edukativne aktivnosti, događanja i festivale i strastvene su oko toga da svoju baštinu zaista i zadrže. Tako primjerice na otoku ne postoje prometni znakovi osim onih koji prikazuju imena četiri sela, ne postoje crte na cestama, a kako bi dali nekome do znanja da vas nema kod kuće ostavlja se komad drveta ispred ulaznih vrata. Na otoku ne postoji niti restoran koji je otvoren kroz cijelu godinu, a nemaju niti bankomate.

Hijerarhija na zadnje mjesto stavlja muškarce

Svi stanovnici su vrlo usko povezani, neovisno o tome što nisu u rodu, a hijerarhija na prvo mjesto stavlja djecu, nakon toga zajednicu, a muškarci dolaze na kraju. Mentalitet na otoku drugačiji je od onoga u Estoniji. Kihnu žene na prvo mjesto uvijek stavljaju obitelj, posebice djecu, a tek tada sve ostalo. Mnoge žene, djevojke i djevojčice i dalje nose tradicionalne ručno tkane suknje i pregače cvjetnog uzorka. Pregače doduše mogu nositi samo udane žene. Najveće promjene koje su se dogodile su bile kada su žene počele nositi hlače.

Modernizacija i promjene polako dovode do iseljenja stanovništva zbog manjka poslova, a muškarci koji se vraćaju na otok nakon poslova na moru, sve duže ostaju kod kuće zbog novih poslovnih pravila. Ne žele postati mjesto za masovni turizam već posjetitelje tretiraju kao goste, a ne turiste.

91-godišnja Vivre Koster za Independent je izjavila: “Kao Kihnu žena imam snažan osjećaj da je sve moguće. Ako nešto treba učiniti, Kihnu žena je to učinila, a uskoro će to opet učiniti i druga žena.”, što najbolje opisuje njihov mentalitet. Doduše, koncept feminizma se na otoku doživljava s nevjericom iako vjeruju da su žene sposobne i kompetentne. No, smatraju da muškarci i žene nisu jednaki jer su žene dokazale da mogu napraviti sve što muškarci mogu, ali muškarci ne mogu napraviti sve što mogu žene.