Đivo Đurović o čuvenom intervjuu: Glavni junak priče zapravo je Harry; tate mu je puna kapa, brat ga je razočarao

Kriza monarhije nastat će dobrim dijelom zbog "rasne neosjetljivost", ako ćemo biti fini, ili "rasizma" – ako ćemo biti iskreni

Meghan Markle and Harry Windsor interview with Oprah Winfrey shown on UK TV on March 8th, 2021.,,Image: 596137906, License: Rights-managed, Restrictions: Supplied by AVALON.RED - Fee Payable Upon Reproduction - For queries contact Avalon - sales@avalon.red  London: +44 (0) 20 7421 6000  Florida: +1 239 689 1883  Berlin: +49 (0) 30 76 212 251, Model Release: no
FOTO: Profimedia

Oprin intervju s Harryjem i Meghan pamtit će se kao prijelomna točka u povijesti britanske monarhije, a od svih naslova najdulje će se pamtiti onaj o boji kože još nerođenog Windsora

Najveća kriza britanske monarhije od smrti princeze Diane, a vjerojatno još od abdikacije Edwarda VIII. davne 1936. došla je iz tri naslonjača na terasi vile nekog milijardera u Santa Monici u Kaliforniji. U naslonjačima troje ljudi koje bi lako prepoznao dobar dio čovječanstva – jedan bijelac, jedna crnkinja i jedna žena čija je majka crkinja, a otac bijelac. Njihova rasa, pokazat će se, važna je u ovoj priči.

Kriza monarhije nastat će dobrim dijelom zbog “rasne neosjetljivost”, ako ćemo biti fini, ili “rasizma” – ako ćemo biti iskreni. Meghan, vojvotkinja od Sussexa i princ Harry, vojvoda od Sussexa, sjeli su nasuprot Oprah Winfrey, kraljice televizije i zaljuljali tisuću godina staru instituciju.

Tri šokantna naslova

Intervju je donio tri šokantna naslova: prvo, britanska kraljevska obitelj toliko je puna rasističkih predrasuda da vlastitom unuku ili nećaku prebrojava krvna zrnca – gore nego što smo mogli pretpostaviti. Nadalje, institucija Monarhije, ili Firma koja upravlja Kraljevskim domaćinstvom, također diskriminira na temelju rase.

Pritom je neosjetljiva na probleme manje važnih članova obitelji – toliko da ih je sposobna ostaviti u teškoj depresiji i riskirati da izvrše samoubojstvo, radije nego da dobiju pomoć jer bi odlazak psihijatru “loše izgledao” za Monarhiju.

Treći šokantni naslov neće biti baš svugdje naslov jer se tiče upravo dijela medija: princ Harry javno je potvrdio da su britanski tabloidi i britanska Monarhija u višedesetljetnom simbiotskom odnosu, gdje jedni ne bi mogli preživjeti bez drugih. Preciznije, Monarhija ne bi mogla preživjeti scenarij u kojem se tabloidi okreću protiv nje – tabloide bi slijedio dobar dio ključne demografije i Britanija bi brzo postala republika.

Strah od tabloida

Zbog toga kraljevska obitelj živi u neprestanom strahu od tabloidnih medija. Iako glume da se drže iznad njih, Windsori zapravo podilaze tabloidima i daju im puni pristup, da bi zauzvrat dobili pozitivne naslove; to se potvrdilo i nakon ovog intervjua, gdje su se najgori od najgorih – od Piercea Morgana do Daily Expressa – smjesta svrstali uz kraljevsku palaču, protiv remetilačkog faktora iz Kalifornije.

O okrutnosti institucije mnogo znamo još iz 1990-ih i tragične životne priče princeze Diane; najšira javnost mogla je o tome naučiti i iz superuspješne serije Kruna – koja je postala i referentna točka u intervjuu, kad su Harry i Meghan potvrdili da gledaju Netflixovu seriju i povukli paralelu između turneje princa Charlesa i princeze Diane po Australiji, prikazane u četvrtoj sezoni, te njihove turneje po tom dijelu svijeta, nakon koje su se tabloidi počeli obrušavati na Meghan.

Intervju desetljeća

No, o druga dva šokantna naslova – rasizmu i simbiozi s tabloidima – dosad nismo čuli iz usta članova kraljevske obitelji. Dapače, ako su princeza Diana i vojvotkinja Meghan izdaleka i dale natuknuti nešto o simbiozi, ili barem davanju otvorenih vrata tabloidima, princ Harry je o tome otvoreno progovorio kao nitko prije.

To ima još veću težinu jer dolazi od osobe koja se rodila kao Windsor, a nije u obitelj ušla udajom ili ženidbom. Princ koji se rodio “u palači” otkrio je jednu od najmračnijih obiteljskih tajni – a pritom do pedofilnih avantura princa Andrewa nismo ni stigli doći.

Oprin razgovor s Harryjem i Meghan s razlogom su proglasili “intervjuom desetljeća”: manja otkrića, o kojima bi se inače raspredalo cijelu godinu, ovdje su tek usputne fusnote. Recimo da je kraljevska obitelj u jeku pandemije koronavirusa potpuno financijski odrezala Harryja i Meghan, uskrativši mu ne samo novac za život, nego i osiguranje koje mu pripada rođenjem, kao sinu budućeg britanskog kralja.

Cvebe u odnosu na velika otkrića

Kakva je to obitelj – ne zaboravite, jedna od najbogatijih na svijetu – koja svome sinu na meti papparazza, čija je majka poginula bježeći od papparazza, uskrati osiguranje? To su napravili nakon što je razina prijetnji postala opasnija jer se Harry oženio za nebijelu osobu i na vrat si navukao tisuće rasističkih idiota.

Harry i Meghan preživjeli su zahvaljujući nasljedstvu koje je princ dobio od svoje majke, a kasnije su se dali u biznis i potpisali ugovor s Netflixom. Ili saznanje, spomenuto usput, da je princ Charles prestao odgovarati na telefonske pozive svoga sina – u sjeni velikih otkrića o otvorenom rasizmu kraljevske obitelji i odbijanju da pomognu Meghan kad se htjela ubiti, Charlesova telefonska nezrelost danas je tek cveba.

Rasistička atmosfera

Kraljevska obitelj i Firma otpočetka su signalizirali da će Harryjevog sina tretirati drukčije nego ostalu unučad i praunučad. Rečeno im je da Archie neće imati osiguranje niti da će dobiti titulu princa – iako su djeca Williama i Kate to dobila. Za prvog člana obitelji Windsor koji ima baku crnkinju neće imati isti tretman kao djeca koja imaju pretke bijelce.

Pitanje “koje će boje biti djetetova koža” došlo je kao logičan slijed atmosfere koja je u najboljem slučaju “rasno neosjetljiva”, a zapravo je rasistička.

Nemojte zaboraviti, britanska kraljevska obitelj nije došla u susret s crncima kad se Meghan udala za Harryja; to je ista institucija koja je u Ameriku iz Afrike dovela prve robove – njih desetine tisuća; to je ista institucija koja je kolonijalno vladala polovicom svijeta, mahom nad crnim i smeđim ljudima; to je ista kraljevska obitelj koja živi u Britaniji, preciznije u Londonu, gdje dobar dio stanovništva čine nebijelci. Opravdanja da “nisu imali kontakta s crncima” prije Meghan vrijedna su mačkovog repa.

Razgovor s Oprom srušio mit da je Meghan glavna

Intervju je pokazao i kako je sam princ Harry prošao put edukacije o rasnim pitanjima koji su trebali proći i ostali članovi njegove obitelji. Harry je zbilja sazrio, ako se sjetite onog mulca što se svojedobno maskirao u Hitlerovu uniformu do današnjeg oca djeteta koje ima i crne i bijele pretke, oca koji je očito bolno svjestan da ta okolnost Archieju neće olakšati život – bio princ ili ne.

Razgovorom s Oprom raspršen je još jedan mit na kojem su britanski tabloidi radili godinama: da Meghan iz pozadine vuče konce, da je ona obrlatila Harryja i nahuškala ga da napusti obitelj.

Iz intervja je jasno da takva mizogina interpretacija nema temelja: princ Harry ima potpunu kontrolu nad onim što se događa, svojom voljom odlučuje o svemu, očito je da mu je puna kapa oca Charlesa i da ga je brat William razočarao, a da nije potpao pod “zle čari” svoje žene.

Sukob s Kate samo fusnota razgovora

Dapače, Harry pokušava svojoj supruzi dati podršku koju Charles nije pružio njegovoj majci; mladi princ ne želi biti đubre poput svoga oca. Harry sam kaže kako je bolno svjestan užasa koji je u sličnoj situaciji prolazila princeza Diana i da ne želi da njegova nova obitelj završi razorena poput obitelj njegovih roditelja.

Oprah je sjajno odvozila jedan od najgledanijih intervjua u povijesti televizije. Dinamika razgovora također je bila senzacionalna: ako je netko isprva očekivao da će gledati obračun dvije princeze, koje histerično čupaju kosu jedna drugoj – koja je koju rasplakala, “i bogati plaču” – mogao je samo zinuti kad je shvatio da se Kate više neće uopće spominjati jer je razgovor otplovio u puno ozbiljnije i opasnije vode mentalnih kriza, suicidalnih misli, diskriminacije i prebrojavanja krvnih zrnaca. Sukob s Kate u toj je priči ostao samo fusnota.

Princ je glavni junak priče

Nakon što je završio šokantni dio intervja u kojem su Oprah i Meghan razgovarale jedan-na-jedan, netko je mogao pomisliti da je vojvotkinjina verzija – iako zapanjujuća – možda i odraz činjenice da je ona “vanjska” članica obitelji, osoba koja se prilagodila, ali nikad do kraja – kao što su to mnogi vjerovali za Dianu.

No, onda je došao Harry, ultimativni insajder, i potvrdio sve što je Meghan rekla, otkrivši nove i još šokantnije detalje. Princ je zapravo glavni junak ove priče – i odluke o napuštanju kraljevske obitelji i samog intervjua u kojem je otkrio mračnu istinu o njoj.

Prijelomna točka u povijesti britanske monarhije

Oprin intervju s Harryjem i Meghan pamtit će se kao prijelomna točka u povijesti britanske monarhije, a od svih naslova najdulje će se pamtiti onaj o boji kože još nerođenog Windsora. Iz činjenice da su Sussexovi bili toliko zgroženi i pogođeni tim komentarom, da se zaključiti da je došao od nekoga iz samog vrha obitelji.

Kasnija Oprina intervencija u kojoj je isključila kraljicu i princa Phillipa, grupu je zaokružila na četvero osumnjičenika: princa Charlesa, vojvotkinju Camillu, princa Williama i vojvotkinju Kate. Charles je najizgledniji autor rasističkog komentara, ali iz činjenice da je Harry rekao da nikad, baš nikad neće otkriti od koga je to čuo baca sumnju na njegova brata. Tko god bio, britanskoj kraljevskoj obitelji dobro bi došao čak i početni stupanj u Americi popularnog “Tečaja antirasizma”.